Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
28 sierpnia 2018

„Dąbrowa dla Niepodległej…”

Drukuj

Dąbrowa Górnicza aktywnie włączyła się w organizowane w całym kraju jubileuszowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć jest realizacja projektu gminnego „Dąbrowa dla Niepodległej …” pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018.

Zaplanowane w ramach jubileuszu działania upamiętniają drogę, jaką przeszli nasi przodkowie walcząc o wolną Polskę, pracując dla niej z poczuciem odpowiedzialności i patriotyzmu. Dzieje ojczyste przypominane są poprzez pryzmat tradycji niepodległościowej naszego miasta.

Oficjalne rozpoczęcie realizacji projektu nastąpiło podczas konferencji, która odbyła się w Urzędzie Miejskim 6 marca br. Przystąpiło do niego 40 dąbrowskich placówek oświatowych, proponując ponad 200 zadań. Wśród nich znalazły się zarówno zajęcia z uczniami, jak i również działania w środowisku lokalnym angażujące mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Wszystkie ukierunkowane są na wspólne świętowanie i okazywanie radości z życia w niepodległym państwie, a można je śledzić na stronach internetowych szkół lub miasta.

Pierwszym lokalnym wydarzeniem był spektakl wystawiony w PKZ – „Wyzwolenie2.0” przygotowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej.

Różnorodność przedsięwzięć podejmowanych przez poszczególne placówki z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości prezentujemy poniżej (część I).

Spektakle, inscenizacje, koncerty, wieczornice:
– Koncert „Piosenka żołnierska” (SP 21),
Inscenizacja „Znaczenie świąt i symboli narodowych”  (SP 35) ,
Wieczornic dla rodziców „Dla Niepodległej” (SP 12) ,
– Przedstawienie „Ku niepodległości” (SP10).

Wystawy:
– „100 lat niepodległości Polski” (SP 3),
– „Ku niepodległości” (SP 8),
– „Polskie symbole narodowe”(SP 10).

Szkolny Rajd Śladami Miejsc Pamięci:
– „Detektywi historii na szlaku” (SP 12).

Konkursy i turnieje:
Wojewódzki Konkurs Historyczny im. K. Kalagi „Polacy w walce o niepodległość” (ZSE)
– „Marszałek Piłsudski: Mąż stanu” – quiz wiedzy o Józefie Piłsudskim dla uczniów klas VII oraz konkurs plastyczny na plakat (SP 20)
– Konkurs „Kocham Cię, Polsko” (ZS-P nr 7)
– Konkurs na najdłuższą flagę Polski „Biało – czerwona” (SP 30)
– Konkurs recytatorski dla przedszkolaków „Kto Ty jesteś? Polak mały…” (ZS 4)

Konkursy plastyczne o tematyce niepodległościowej dedykowane dla przedszkolaków i młodszych uczniów: 
– V Miejski Konkurs Plastyczny „Zielona Paleta” edycja pod hasłem: „Dla Niepodległej” (SP 26),
– „Niepodległość widziana oczami przedszkolaków” – Społeczne Przedszkole Montessori ,
– „Krajobraz Górnego Śląska z flagą w tle” oraz wystawa pokonkursowa (SP 21),
– „Moja ojczyzna w obrazach” (SP 8),
– „Polska moja ojczyzna (ZS 4).

Międzyklasowy konkurs na przygotowanie śniadania w barwach narodowych
– „Biało czerwone śniadanie” (ZS 4).

Realizowane projekty edukacyjne:
– „Piękne są nasze barwy ojczyste”(SP 18),
– „Drogi do niepodległości” -Poranek muzyczno-literacki „Jeszcze Polska nie zginęła” (SP 18),
– „A to Polska właśnie…” (SP 8),
– „Przeszłość poznajemy, bo Polskę szanujemy”(SP 10),
– „Nasza Niepodległa” (SP 10).

Istotną grupę działań stanowią warsztaty i zajęcia dydaktyczne. Podczas tegorocznego cyklu zajęć „Przekażmy młodzieży …” odbyła się tzw. inna lekcja historii dla uczniów szkół podstawowych: „W roku 1918 …”, a dla uczniów oddziałów gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: „Obrazy z dziejów – ostatnie 100 lat naszej historii”.

Ponadto w szkołach przeprowadzono cykl lekcji patriotycznych: „Odzyskanie przez Polskę niepodległości” (SP 7); „I nastała niepodległa” (SP 20), „Jak polska walczyła o granice?” – pogadanki dla uczniów klas 4-6 prowadzone przez uczniów klas 7 (SP20), „Drogi do wolności” – historyczne koło dyskusyjne (SP 12).

Przedszkolaki mogły uczestniczyć w zajęciach plastycznych i terenowych: „Nasze symbole narodowe” (SP 35), „Poznajemy swój kraj i najbliższą okolicę” (SP 35), „Jestem Polak mały” (ZS 4) oraz „Symbole narodowe” (ZS 4), „Polskie symbole narodowe” (SP 20).

W Zespole Szkół nr 4 stworzone zostały gry dydaktyczne i planszowe: „123 kroki do Niepodległości” oraz „Mały patriota”, a w Szkole Podstawowej nr 8 „Drogi do niepodległości”.

Przygotowano wystawę połączoną z happeningiem poświęconą bohaterom „Kamieni na szaniec” – w 75 rocznicę Akcji pod Arsenałem (SP 7). W czasie zajęć plastycznych wykonano flagi państwowe, transparenty, a następnie nastąpiło przejście przez osiedle Mydlice – happening z okazji Dnia Flagi (SP 3).

W Szkole Podstawowej nr 26 festyn rodzinny pod hasłem: „100 lat wolności – w Nieodległej Polsce” połączono z żywą lekcją historii – „Drogi Polski do wolności” a w Szkole Podstawowej nr 20 uczniowie klas I – VII pisali wiersze związane z tematyką: „MOJA OJCZYZNA: POLSKA” .

Już wkrótce poznamy kolejne przedsięwzięcia zrealizowane w ramach projektu „Dąbrowa dla Niepodległej …”

 

 

 

 

 

 

 

 

Festiwal Mody Biało – Czerwonych

W Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Dąbrowie Górniczej dnia 1 czerwca odbył się Festiwal Mody Biało – Czerwonych przeprowadzony w ramach projektu gminnego „Dąbrowa dla Niepodległej”.
W tym dniu wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji szkoły pojawili się w niecodziennych, biało – czerwonych stylizacjach modowych. Widok tak licznie przebranej grupy był naprawdę imponujący. Wszystkie kreacje prezentowały się wspaniale.
Wkraczając w mury szkoły, każdy został udekorowany przygotowanym specjalnie na tę okazję biało – czerwonym znaczkiem. Prezentacja strojów odbyła się na boisku szkolnym. Uczestnicy festiwalu z wielką gracją poruszali się przed komisją konkursową na czerwonym dywanie. Dopełnieniem pokazu była patriotyczna składanka muzycznych przebojów. Jury festiwalu wyłoniło osiem najbardziej oryginalnych i pomysłowych stylizacji modowych oraz doceniło sposób ich prezentacji.
Wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś wszyscy uczestnicy festiwalu zostali nagrodzeni czerwonym lizakiem w kształcie serca. Finałem festiwalu było wspólne zdjęcia wykonane z „lotu ptaka”.
Uczestnicy mogli również zwiedzić wystawę, na której zgromadzone zostały prace plastyczne i plakaty wykonane wcześniej przez uczniów. Tematyka ich związana była z symbolami narodowymi.

9

Czytaj więcej

Strona główna

Masz problem? Zadzwoń!

Rekreacja

MKS pokonuje kolejną przeszkodę na drodze do play off

Biznes

W DIP o dofinansowaniu na rozpoczęcie działalności

Wiadomości

Ważny etap budowy nowej drogi w kierunku Gołonoga. Objazd do ulicy Kolejowej [MAPA]