Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
9 listopada 2018

Biało-czerwony weekend

Drukuj

Przed nami jedyny taki weekend, który zdarza się raz na sto lat. Oprócz uroczystości z „Niepodległą” w roli głównej, zapraszamy na wydarzenia kulturalne.

 

PIĄTEK

PKZ Dom Kultury Ząbkowice godz. 8.00.-18.00.

Moja Mała Ojczyzna

„Moja Mała Ojczyzna, moja Dzielnica, mój Dom…” to wystawa fotografii Ząbkowic, dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Fotografie przedstawiają miejsca, elementy i przyrodę tej części miasta. Moja wystawa w pewien sposób oddaje hołd miejscu, w którym żyję, mieszkam, tworzę. To jest właśnie moja Mała Ojczyzna, ukazana przeze mnie, w mój sposób, poprzez moje odczucia i myśli – mówi autorka, Katarzyna Pawlikowska. Wstęp wolny.

Katarzyna Pawlikowska – ukończyła roczne studium fotograficzne w Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach, roczne warsztaty w warsztaty-fotograficzne.org w Katowicach oraz liczne warsztaty fotograficzne w ZPAF Okręg Śląski w Katowicach. Brała udział w kilkudziesięciu zbiorowych wystawach fotograficznych, m.in. w: Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Opolu, a także w rodzinnym mieście – Dąbrowie Górniczej. Wzięła również udział w projekcie „Sztuka Teraz”, którego celem jest odkrywanie współczesnej sztuki, a jej fotografia została wybrana z ponad tysiąca innych i była pokazywana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Fotografia to jej pasja, forma relaksu, oderwania się od spraw „przyziemnych”, medium zastępujące tysiące słów.

Zrobiłam je [fotografie, przyp. red.] podczas spacerów po okolicy, niektóre kilka lat temu. Chcę pokazać Ząbkowice moimi oczami. Chcę pokazać to, co akurat danego dnia przykuło moją uwagę. Jest to oczywiście tylko fragment mojej Małej Ojczyzny. Fragment, który wiele dla mnie znaczy. […] Wszystko to można tutaj odnaleźć. Wystarczy tylko się przejść i popatrzeć dookoła. Często szukamy jakiś ciekawych rzeczy daleko od naszego domu, a to właśnie tuż obok nas jest wiele ciekawego, którego jeszcze nie odkryliśmy. Część moich fotografii ubarwiłam, zmieniłam, nadając im troszkę więcej optymizmu. Zmienione obrazy naprawiają trochę to, co nie wszystkich może zachwycić, a także ukazują w inny sposób to, co już jest piękne samo w sobie.

 

Pałac Kultury Zagłębia godz. 8.00.-18.00.

Ja w bieli i czerwieni – warsztaty towarzyszące wystawie Jerzego Dudy-Gracza

Warsztaty artystyczne Ja w bieli i czerwieni to doskonała okazja do przyjrzenia się twórczości Jerzego Dudy-Gracza w połączeniu z zajęciami twórczymi. Podczas warsztatów powstanie strój metodą patchworku opierającego się na dwóch kolorach – tytułowej bieli i czerwieni. Dzieci i młodzież będą pracować z materiałami takimi jak farby akrylowe, tkaniny, klej, nici, wełna i kordonek. Całość zostanie poprzedzona oprowadzaniem kuratorskim, burzą mózgów o symbolach narodowych i popkulturowych motywach związanych z Polską, a także merytorycznym przygotowaniem grupy do warsztatu – omówieniem narzędzi i techniki wykonania patchworku. Zwieńczeniem spotkania będzie podsumowanie i omówienie prac.

Grupa 7-12 lat

czas trwania: 90 min

cena: 10 zł / os.

Grupa 13-18 lat

czas trwania: 180 min

cena: 15 zł / os.

Szczegółowe informacje i zapisy: Kamila Skowron, tel. 32 733 88 17, mail: kamila.skowron@palac.art.pl

Liczba miejsc ograniczona. Po zapisaniu grupy na warsztaty, należy uiścić opłatę w Kasie Biletowej PKZ. Każdy z uczestników powinien mieć strój zmienny (ubranie mogące zabrudzić się podczas warsztatów) lub specjalnie okrycie wierzchnie chroniące odzież.

 

Świetlica Środowiskowa w Łęce godz. 16.30.

Polska Niepodległa

Świetlica Środowiskowa w Łęce oraz organizacje działające w dzielnicy serdecznie zapraszają  na obchody 100. rocznicy upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie odbędzie się 9 listopada.

Program uroczystości:

16:30 msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Łęce

18:00 przemarsz pod obelisk Zygmunta Różyckiego, złożenie kwiatów

18:15 wieczornica w Świetlicy w Łęce

 

Klub Osiedlowy Helikon godz. 17.00.

Piękna nasza Polska cała

Piękna nasza Polska cała – to tytuł koncertu, którym pragniemy uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, prezentując utwory patriotyczne, które powstały w różnych okresach zniewolenia naszego kraju. Będą mogli państwo usłyszeć pieśni legionowe i powstańcze, pieśni z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej oraz współczesne utwory patriotyczne. Wykonawcami będą: chór Zorza oraz soliści i instrumentaliści związani na co dzień z klubem Helikon. Całość została przygotowana przez E. Kaźmierską i J. Kołodzieja.

 

SOBOTA

Pałac Kultury Zagłębia godz. 17.00. i 20.00.

Nerwica natręctw – spektakl

Nie od dziś wiadomo, że jeśli szukamy dużej dawki dobrego humoru i przepisu na doskonałą rozrywkę, warto sięgnąć po komedię francuską. Nerwica natręctw – sztuka autorstwa Laurenta Baffie w reżyserii Artura Barcisia to lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach.

Gdy w poczekalni u genialnego psychiatry spotyka się kilkoro pacjentów zawsze jest ciekawie. Tym bardziej, jeśli są to osoby cierpiące na takie fobie jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Touretta), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palialia), niemożność stanięcia na linii, czy tytułowa nerwica natręctw. A gdy z powodu niekończącej się absencji lekarza pacjenci zaczynają się leczyć sami, zapowiada się prawdziwa jazda… Będzie zabawnie!

Autor: Laurent Baffie

Reżyseria: Artur Barciś

Obsada:

Karolina Sawka

Jowita Budnik

Katarzyna Herman

Rafał Królikowski

Artur Barciś / Andrzej Zieliński

Zdzisław Wardejn

 

NIEDZIELA

Bazylika w Strzemieszycach godz. 10.30.

 Msza Święta w Strzemieszyckiej

Po mszy uroczysta procesja pod pomnik  (skrzyżowanie ulic Oddziału AK Ordona i Sosnowej), prezentacja historii tego miejsca  oraz poświęcenie tablicy pamiątkowej „Pamięci mieszkańców Strzemieszyc walczących o wolną Polskę w setną rocznicę odzyskania niepodległości Rada Dzielnicy i Mieszkańcy” , złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. W uroczystości wezmą udział delegacje miejscowych organizacji oraz szkół.

 

Park Hallera godz. 11.11.

Dąbrowski Bieg Dla Niepodległej

Aby uczcić stulecie odzyskania niepodległości, niekoniecznie trzeba uczestniczyć w oficjalnych uroczystościach. Aktywni dąbrowianie zapewnie chętnie wystartują w Biegu Dla Niepodległej, którego dystans będzie liczył ok. 2 kilometrów i będzie prowadziła alejkami parku Hallera oraz ulicami Kościuszki i Królowej Jadwigi. Bieg będzie miał charakter typowo rekreacyjny i będą w nim wziąć udział także wielbiciele nordic walking.

Start, meta i buro zawodów oraz atrakcje dla najmłodszych, znajdować się będą w parku Hallera (przy wejściu o strony przystanku aautobusowego Centrum, w kierunku Gołonoga). Zgłoszenia do biegu przyjmowane będą w dniu imprezy w biurze zawodów w godz. 10.00-11.00.

 

Każdy z uczestników Dąbrowskiego Biegu dla Niepodległej otrzyma pamiątkowe gadżety patriotyczne, a po biegu ciepły posiłek.

Udział w imprezie jest bezpłatny.

Program zawodów:

10:00 – Start Biura Zawodów,

11:00 – Oficjalne otwarcie zawodów,

11:05 – Rozgrzewka dla uczestników,

11:11 – Start Dąbrowskiego Biegu dla Niepodległej,

12:00 – Odśpiewanie Hymnu,

12:10 – Ciepły posiłek,

12:30 – Zakończenie imprezy.

Organizatorami Dąbrowskiego Biegu dla Niepodległej są Centrum Sportu i Rekreacji i Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej godz. 12.00.

Msza Święta za Ojczyznę

Msza Święta rozpocznie się wspólnym odśpiewaniem Hymnu w ramach akcji „Niepodległa dla Hymnu”. W uroczystości udział wezmą poczty sztandarowe organizacji, stowarzyszeń, placówek oświatowych i instytucji. Nie zabraknie dąbrowskich harcerzy i młodzieży z klas mundurowych III Liceum im. W. Andersa. Zostanie także wystawiona urna z ziemią spod pomnika upamiętniającego bitwę pod Mokrą.

 

Kino Kadr godz. 15.00.

Janka

Seans w ramach wydarzenia Dzień Kina Polskiego.

Gatunek: dokumentalny; kraj produkcji: Polska 2018; czas trwania: 50 min

Reżyseria: Adela Kaczmarek

Portret Janiny Ochojskiej, szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej. Film daje wgląd w misję działaczki, lecz przede wszystkim pokazuje jej prywatne oblicze. Odkrywamy je w narracji samej bohaterki oraz poprzez inspirowane wspomnieniami animowane obrazy, ilustrowane muzyką Grzegorza Turnaua. Historia pierwszego pocałunku, studiów astronomicznych, młodości naznaczonej chorobą polio oraz dokumentacja wizyt w krajach ogarniętych głodem i konfliktami stanowią przeplatające się tutaj wątki tej samej opowieści – o człowieku wrażliwym, otwartym na świat i stanowczym w działaniu.

Kino Kadr godz. 16.00.

Republika. Narodziny legendy

Seans w ramach wydarzenia Dzień Kina Polskiego.

Gatunek: dokumentalny; kraj produkcji: Polska 2017; czas trwania: 51 min

Reżyseria: Ryszard Kruk

W połowie lat 70-ych w Toruniu działa środowisko skupione wokół Studenckiego Klubu Pracy Twórczej OD NOWA. Waldek Rudziecki kieruje klubem i organizuje warunki, dzięki którym młodzi muzycy mają po prostu gdzie i na czym grać oraz zaprasza do Torunia ciekawe kapele z całego kraju. Sławek Ciesielski i Paweł Kuczyński wraz z braćmi Rucińskimi tworzą Res Publicę. Dołącza do nich Grzegorz Ciechowski, który szybko wyrasta na lidera. Charyzmatyczny poeta i kompozytor wyznacza nowy styl. Powstaje Republika.

 

Nikt wcześniej tak nie grał. Ich muzyka porywa tłumy. Andrzej Ludew tworzy logo i republikarycę. Czarnobiałe pasy stają się ich znakiem rozpoznawczym, a „Kombinat” jednym z najważniejszych utworów tamtych czasów. Zespół zyskuje ogromną popularność, nieustannie jest w czołówce listy przebojów, zdobywa złotą płytę. W radiowej Trójce pojawia się kreowany reportaż i nie pomaga późniejsze dementi – płyną listy, tak zdecydowanych przeciwników, jak i zagorzałych fanów. Ciechowski inspiruje do czytania Herberta, Orwella, Vonneguta. Ania kończy wówczas szkołę podstawową i jeździ na wszystkie koncerty, ale wiemy, że za kilka lat będzie żoną Grzegorza. Zespół wydaje kolejną płytę, która osiąga sukces, kolejne utwory zyskują miano hitów. Muzycy wchodzą do studia, by nagrać kolejny album… i w tym momencie zespół się rozpada.

Historia przyjaźni i rodzącego się fenomenu porusza również kontekst historyczny czasów i miejsca twórczego fermentu. Twórcy filmu wykorzystali ciekawe mało znane archiwa filmowe Republiki oraz muzykę i niepublikowane zdjęcia zespołu Res Publica. Niewątpliwie interesujące są jazzowe interpretacje i omówienia utworów Republiki przez Bogdana Hołownię. Film opowiada o pierwszym okresie działalności zespołu Republika, zakończonym jego rozpadem w 1986 roku. Skłania do pytania, co decyduje o sukcesie? W jaki sposób spośród wielu muzyków wywodzących się ze środowiska toruńskiej Od Nowy to właśnie Republika stała się najważniejszym zespołem dla tak wielu ludzi? Talentem, ciężką pracą, odrobiną szczęścia, czy dzięki połączeniu tych elementu przez przyjaźń?

 

Pałac Kultury Zagłębia godz. 17.30.

Biały Orzeł – Dąbrowa dla Niepodległej

Dąbrowa dla Niepodległej to gminny projekt pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018. Wydarzenia, które odbędą się tego dnia upamiętniają drogę, jaką przeszli nasi przodkowie w walce o wolną Polskę. Koncert Biały Orzeł to widowisko złożone z wierszy i pieśni zrodzonych z miłości do ojczyzny, które przypomni widzom burzliwe dzieje naszego kraju. 11 listopada spotkamy się, by wspólnie świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości.

W czasie koncertu odbędzie się także uroczystość nadania pośmietnie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Dąbrowa Górnicza lotnikowi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, panu Piotrowi Kosiniowi.

Wstęp na koncert na podstawie bezpłatnych wejściówek, dostępnych w punkcie informacyjnym PKZ. Liczba miejsc ograniczona.

 

CAŁY WEEKEND

Kino Kadr

Jeszcze jeden dzień z życia godz. 17.00. ( w poniedziałek 12.11. seans o godz. 17.30. W niedzielę 11 listopada, z okazji Dnia Kina Polskiego, bilet będzie kosztował 11 zł.).

Gatunek: pełnometrażowy film animowany; kraj produkcji: Polska, Hiszpania, Belgia, Niemcy, Węgry, 2018; czas trwania: 85 min

Reżyseria: Damian Nenow, Raúl de la Fuente

Jeszcze dzień życia to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Rekreacja

Spotkanie z Treflem w TV

Komunikaty

najem i dzierżawa

Wiadomości

Uczniowie podstawówek mogą napisać „List do św. Mikołaja”