Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
28 lutego 2018

Bezpieczna zima

Drukuj

Przy niskich temperaturach nie można być obojętnym na los bezdomnych. Zimą uważać trzeba na czad, a także lód na akwenach.

W całym kraju, od początku roku z powodu wychłodzenia zmarło 36 osób. Dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na potrzebujących pomocy.

Zgłoszenia o bezdomnych, przebywających w czasie chłodów i mrozów w altankach na działkach, prowizorycznych namiotach, klatkach schodowych czy piwnicach, przyjmowane są przez Straż Miejską – 986.

Kolejnym poważnym zimowym zagrożeniem jest tlenek węgla, inaczej czad. To bezwonny i bezbarwny gaz, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu. Od początku tego roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 1575 zdarzeń związanych z zatruciem czadem, w których poszkodowanych zostało prawie tysiąc osób, a 25 zmarło.

Przyczyną tragedii jest najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni. Strażacy apelują, aby nie zatykać przewodów wentylacyjnych i często wietrzyć pomieszczenia. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się tlenku węgla mogą być nudności, senność i bóle głowy.

Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. W mieście, w ramach programu „Bezpieczna Dąbrowa”, prowadzona jest akcja edukacyjna na temat czadu, a także zakupiono detektory tlenku węgla dla osób najbardziej narażonych na jego działanie. 15 lutego, pilotażowo 140 tych urządzeń trafiło do mieszkańców.

Niskie temperatury sprawiły, że jeziora, stawy i rzeki skuł lód. Nie zawsze jest odpowiednio gruby, by utrzymać człowiek, jednak mimo to często wchodzą na niego m.in. wędkarze.

Kiedy zauważymy kogoś, pod kim załamał się lód w pierwszej kolejności należy wezwać służby ratunkowe. Decydując się pomóc takiej osobie, przede wszystkim powinniśmy nie narażać siebie na niebezpieczeństwo.

Bez odpowiedniego zabezpieczenia, czyli specjalistycznego skafandra, w zimnej wodzie można przebywać bardzo krótko.

O zimowych obowiązkach nie mogą zapominać właściciele i zarządcy nieruchomości.

Za utrzymanie gminnych dróg i chodników odpowiada ALBA MPGK. Zgłoszenia dotyczące odśnieżania, pod numerem 600 405 627, całodobowo przyjmuje dyspozytor firmy.

Za stan dróg i chodników odpowiadają również właściciele i zarządcy prywatnych nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Zimą muszą odśnieżać i posypywać oblodzone miejsca, usuwać zwisające sople i śnieg zalegający na dachach budynków. Za zaniedbania grożą kary, a także pokrycie strat i wypłata odszkodowań w razie powstałych wskutek nich wypadków.

Przy niskich temperaturach czy opadach śniegu kierowcy muszą przygotować się na gorsze warunki drogowe i śliskie nawierzchnie. Przed jazdą trzeba też usunąć śnieg i lód z szyb, reflektorów i lamp samochodów. Warto zdjąć nogę z gazu i zachować szczególną ostrożność.

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Dąbrowski bus dla seniora. Nowy numer i nieco niższe opłaty

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Rekreacja

MKS ostatni raz w rundzie zasadniczej zagra u siebie