15 czerwca 2019

Bądź bezpieczny!

Wysokie temperatury utrzymujące się od początku czerwca sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Niezależnie od wieku, powinniśmy stosować się do kilku zasad, by nie narazić swojego życia i życia  innych na niebezpieczeństwo.

Wielu Dąbrowian oraz mieszkańców okolicznych miast wybierze możliwość spędzenia czasu wolnego nad akwenami wodnymi. To świetna okazja do uprawiania sportów wodnych czy spotkań z rodziną i znajomymi. Zawsze pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim, nie zostawiajmy dzieci oraz zwierząt bez opieki. Pijmy dużo płynów i unikajmy długiego przebywania na słońcu bez odpowiedniego zaopatrzenia tj. okrycia głowy, przewiewnego ubioru czy kremu z filtrem.

Poniżej zasady korzystania z możliwości wypoczynku nad wodą opracowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach:

  1. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
  2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
  3. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo „zdrowotne”.
  4. Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody może zakończyć się tragicznie.
  5. Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
  6. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
  7. Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
  8. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
  9. Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

Aby chwile wypoczynku nie zmieniły się w tragedię, wystarczy kierować się wyżej wymienionymi zasadami i zdrowym rozsądkiem. Należy nadmienić, że od początku czerwca bieżącego roku, utonęły aż 44 osoby, a w całym zeszłym roku 188. Pamiętajmy, kilka sekund bez rozwagi może kosztować nas życie.

 

WW.

Czytaj więcej

Samorząd to wspólnota

Trzydzieści lat polskiej samorządności

Wiadomości

Chcesz zarejestrować pojazd? Zobacz, jak wypełnić wniosek!

Wiadomości

Energia ze słońca z dofinansowaniem