Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
8 stycznia 2019

Zimowe wyzwania i obowiązki

Drukuj

Zima trzyma. Przy takiej aurze trzeba być przygotowanym na trudności i nie można zapominać o innych.

Mróz i śnieg dla wielu osób stanowi dyskomfort, ale dla innych to ogromne wyzwanie. Niesprostanie mu może zakończyć się tragicznie. Mowa oczywiście o bezdomnych, na których los nie można być obojętnym.  

Zgłoszenia o bezdomnych, przebywających w czasie chłodów i mrozów w altankach na działkach, opuszczonych budynkach, prowizorycznych namiotach, klatkach schodowych czy piwnicach, przyjmowane są przez Straż Miejską – 986.

Do końca marca działać będzie specjalna infolinia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, dotycząca pomocy bezdomnym.

Na 987 można dzwonić z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Z bezpłatnego numeru może skorzystać każdy, kto wie, że dana osoba potrzebuje pomocy, jak również ten, kto wie gdzie przebywają bezdomni.

Zimą warto zainteresować się też samotnymi, starszymi czy schorowanymi sąsiadami, sprawdzić czy niczego im nie brakuje i czy mają ciepło w mieszkaniu.

Przy opadach i chłodzie ulice pokrywają się śniegiem, lodem albo pośniegowym błotem.

Za utrzymanie gminnych dróg i chodników odpowiada ALBA MPGK. Zgłoszenia dotyczące odśnieżania, pod numerem 600 405 627, całodobowo przyjmuje dyspozytor firmy.

W Dąbrowie Górniczej, zimowym utrzymaniem objętych jest łącznie 401 km 608 m dróg (w tym 14 km 198 m dróg wewnątrzosiedlowych), podzielonych na cztery standardy zimowego utrzymania: I standard – 35,875 km, II standard – 186,516 km, III standard – 113,728 km, IV standard – 65,489 km.

W przypadku dróg o I standardzie odśnieżania śnieg luźny może zalegać do 4 godzin, natomiast błoto pośniegowe może występować do 6 godzin. W przypadku dróg o IV standardzie odśnieżania czas ten wydłuża się. I tak śnieg luźny może zalegać do 8 godzin, podobnie jak zaspy. dopuszcza się przerwy w komunikacji do 8 godzin.

Za stan dróg i chodników odpowiadają również właściciele i zarządcy prywatnych nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Zimą muszą odśnieżać i posypywać oblodzone miejsca, usuwać zwisające sople i śnieg zalegający na dachach budynków. Za zaniedbania grożą kary, a także pokrycie strat i wypłata odszkodowań w razie powstałych wskutek nich wypadków.

Przy niskich temperaturach czy opadach śniegu kierowcy muszą przygotować się na gorsze warunki drogowe i śliskie nawierzchnie. Przed jazdą trzeba też usunąć śnieg i lód z szyb, reflektorów i lamp samochodów. Warto zdjąć nogę z gazu i zachować szczególną ostrożność.

W razie problemów z ogrzewaniem w mieszkaniu, powinniśmy kontaktować się z Pogotowiem Ciepłowniczym spółki Tauron Ciepło pod numerem 993 lub 32 258 47 73.

Czytaj więcej

Wiadomości

Na Placu Wolności stanie Farmakobus

Rekreacja

Wolne miejsca na „Aktywne wakacje w Dąbrowie Górniczej”

Strona główna

Likwidacja zatoki i przenosiny przystanku autobusowego na Łęknicach

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Majakowskiego 25