Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
6 lutego 2023

Zagłębiowskie Centrum Onkologii uruchamia Ośrodek Raka Piersi

Drukuj

Zagłębiowskie Centrum Onkologii zapewni pacjentkom z rakiem piersi kompleksową opiekę: od diagnozy, leczenia i rehabilitacji aż po monitorowanie skuteczności leczenia.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii jest jedną z pięciu placówek w województwie śląskim, które w lutym pozyskały kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia na świadczenie kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentkami z nowotworem piersi.

– To powód do ogromnej dumy, ponieważ uzyskaliśmy finansowanie, które zapewni jeszcze skuteczniejsze leczenie pacjentów chorych na nowotwór złośliwy piersi. Dzięki Ośrodkowi Raka Piersi jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie osiągnąć cele w postaci trafnej diagnozy, wyboru odpowiedniej metody leczenia, a także obserwacji i rehabilitacji pacjenta. To wszystko pod naszym ciągłym nadzorem. Grupa specjalistów kilku dziedzin daje gwarancję szerokiego spojrzenia na chorobę, a efektywna koordynacja pozwala pacjentowi płynnie poruszać się miedzy etapami leczenia – podkreśla Marzena Kula, p.o. dyrektora Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Rak piersi nadal stanowi najczęściej występujący nowotwór złośliwy, zarówno wśród Polek, jak i kobiet na całym świecie. Wyzwaniem i priorytetem stały się więc działania w kierunku jego profilaktyki i leczenia. Dlatego tak ważne jest zbudowanie jednolitego modelu opieki, opierającego się na działaniach prowadzonych w ramach jednego ośrodka.

Pacjentkami zajmie się doświadczony zespół specjalistów

Kompleksowa opieka w ramach Ośrodka Raka Piersi zapewni pacjentom szeroką diagnostykę i indywidualny dobór terapii (ze względu na różny przebieg choroby u poszczególnych osób), a także sprawną koordynację wszystkich procedur, współpracę medyków i niezbędną infrastrukturę. Od tych czynników – oferowanych pacjentom w jednym miejscu – w ogromnym stopniu zależy powodzenie leczenia.

Opiekę nad pacjentami sprawować będzie doświadczony zespół specjalistów, składający się z chirurgów, onkologów, radioterapeutów, radiologów, psychologów oraz fizjoterapeutów, pielęgniarek i innych niezbędnych osób. Ośrodek zapewni także dostęp do badań laboratoryjnych, genetycznych i histopatologicznych, a nad wszystkim czuwać będą koordynatorzy.

– Kompleksowa opieka nad pacjentką z rakiem piersi daje wiele nowych możliwości. Program przewiduje objęcie chorej opieką dwóch koordynatorów: koordynatora merytorycznego i organizacyjnego, którzy czuwają nad kompleksowością indywidualnego podejścia do pacjentki. Dzięki temu pacjentka otrzymuje rzetelne informacje dotyczące etapów diagnostyki i leczenia, niezbędne konsultacje, kompleksową rehabilitację, co ułatwia rekonwalescencję po chorobie, poprawny nadzór nad etapami leczenia. Dostosowanie indywidualnych potrzeb pacjentki przekłada się na lepsze efekty leczenia – mówi dr Eliza Działach, koordynator ds. pakietu onkologicznego ZCO.

Korzyści dla pacjentów

Głównym celem tworzenia Ośrodków Raka Piersi jest poprawa skuteczności leczenia, ale też jego standardu i jakości. Sposób w jaki funkcjonuje ośrodek powoduje skrócenie ścieżki całego procesu diagnostycznego i terapeutycznego, leczenie odpowiednimi i najlepszymi dla pacjenta metodami oraz pomoc pacjentowi w poruszaniu się po fazach leczenia. Duże znaczenie ma tutaj czas – diagnostyka i leczenie w ramach programu podejmowane są bardzo szybko.

Oprócz tego pacjent może mieć dostęp do leków w ramach programów lekowych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dodatkowo do poradni onkologicznej nie jest konieczne skierowanie. Do ośrodka można udać się w każdej chwili, jeśli coś nas zaniepokoi.

– Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, na każde pół miliona mieszkańców powinien przypadać jeden Ośrodek Raka Piersi, co daje około 70-80 ośrodków, które powinny działać w Polsce. Niestety, nadal mamy ich o wiele za mało, dlatego cieszymy się, że dołączamy do garstki jednostek prowadzących nowoczesną i interdyscyplinarną opiekę nad pacjentami z rakiem piersi. A tych pacjentów ciągle przybywa: rocznie to niemal 25 000. W Polsce stale rośnie zachorowalność na tę chorobę, więc będziemy dążyć do tego, aby jak najlepiej zaopiekować się pacjentami, odpowiednio wcześnie postawić rozpoznanie i wdrożyć skuteczne leczenie, spełniając międzynarodowe standardy – podkreśla Janusz Sznajder, lekarz naczelny i kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej ZCO.

– Mamy nadzieję, że teraz, kiedy pacjenci będą mieli ułatwiony dostęp do tych świadczeń, jako wyspecjalizowany ośrodek przyczynimy się do poprawy efektów leczenia raka piersi, stosując najnowsze dostępne metody leczenia i techniki operacyjne – dodaje Janusz Sznajder.

Czytaj więcej

Wiadomości

Ważny etap budowy nowej drogi w kierunku Gołonoga. Objazd do ulicy Kolejowej [MAPA]

Rekreacja

Weekend w mieście

Rekreacja

Sportowych emocji ciąg dalszy

Strona główna

Wielkie święto folkloru w Dąbrowie Górniczej