Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
11 października 2018

Więcej życia w Fabryce

Drukuj

Rozpoczął się remont pierwszego obiektu na terenie Fabryki Pełnej Życia. Dawny oddział obróbki cieplnej i warsztat elektryczny wypięknieje i zamieni się w multimedialne centrum wystawowe i miejsce spotkań. Wykonawcą prac jest PRB „A. Piaskowski i S-ka” Sp. z o.o., ich wartość to 5,95 mln zł, a termin zakończenia prac to koniec sierpnia 2019 roku.

Budynek, od którego rozpoczęła się przemiana poprzemysłowych terenów w śródmieściu Dąbrowy Górniczej, powstał na początku XX w. i wykorzystywany był jeszcze w czasach, gdy dąbrowski zakład wchodził w skład Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Kotlarskich i Mechanicznych FITZNER i GAMPER. Jako jeden z najstarszych obiektów znajdujących się na terenie byłych zakładów DEFUM stanowi istotny element dla historycznej tkanki zabudowy – jego usytuowanie w ciągu podobnych obiektów tworzy z niego istotne dopełnienie, zarówno historycznej, jak i przestrzennej struktury urbanistycznej zakładu.

– Oczekiwania dąbrowian, wielokrotnie wyrażane w trakcie konsultacji, były takie, by w Fabryce stworzyć ośrodek będący uosobieniem zmiany – przestrzeń wystawową, a jednocześnie miejsce spotkań, prezentacji, koncertów. Budynek byłego warsztatu elektrycznego nadawał się do tego wręcz idealnie – historyczny, stylowy, nie za wielki, a jednocześnie wystarczająco duży, by pomieścić ponad 200 osób – mówi Marcin Bazylak, pierwszy zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Efektem prac będzie adaptacja dawnego warsztatu dla potrzeb nowej funkcji – budynku wystawowego, miejsca spotkań, konsultacji społecznych. W trakcie prac odtworzony będzie układ okien i drzwi, zachowane zostaną ceglane elewacje i wszystkie detale architektoniczne określające historyczny charakter budynku. Dach pokryje płaska blacha cynkowo-tytanowa, stare okna i drzwi zastąpią aluminiowe z podziałem przemysłowym.

Głównym pomieszczeniem budynku będzie sala wielofunkcyjna z bezpośrednim wyjściem na obszerny taras zlokalizowany po stronie zachodniej (pod suwnicą). Sala zostanie otwarta na całą wysokość (do połaci dachowej), co pozwoli wyeksponować elementy konstrukcyjne oraz wyposażenie instalacyjne (wentylacja mechaniczna, oświetlenie). Obiekt w całości będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.

To bardzo wymagający projekt, bo tylko pozornie polegał na odtworzeniu stanu poprzedniego. W rzeczywistości musieliśmy np. od nowa zaprojektować ścianę zachodnią i w miejsce bezstylowego muru zaproponowaliśmy niejako powtórzenie układu ze ściany wschodniej. Poza tym wiele trudności nastręczał stan budynku i brak infrastruktury technicznej – wszystkie sieci i przyłącza trzeba było projektować od nowa, ale w przyszłości posłużą one także pozostałym obiektom Fabryki. Myślę, że dąbrowianie będą zadowoleni z efektu – w Fabryce Pełnej Życia powstanie obiekt nowoczesny pod względem wyposażenia, funkcjonalny i wyraźnie określający poprzemysłowy charakter założenia – podkreśla architekt Tomasz Moskalewicz.

Wokół budynku zostanie odnowiona konstrukcja suwnicy, pojawią się nowe dojścia, trawniki oraz mała architektura z betonowymi ławkami i koszami na śmieci.

6

Czytaj więcej

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w rejonie ul. Kazdębie

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Dzień Ziemi w parku Zielona

Rekreacja

Nadrzędny cel: wygrać derby