9 września 2021

Wicemistrz lepszy od MKS-u

Drukuj

W rozgrywanym awansem spotkaniu 5. kolejki Energa Basket Ligi Enea Zastal BC Zielona Góra okazał się lepszy od dąbrowskiej drużyny.

15 minut na prowadzeniu i 3 wyrównane kwarty to było za mało, by wygrać mecz w Zielonej Górze. Po bardzo dobrej ostatniej kwarcie Zastal wygrał z MKS-em na własnym parkiecie 91:79.

Środowe spotkanie od samego początku było bardzo szybkie i ofensywne. Na pierwsze punkty w meczu Josipa Sobina odpowiedział Jarosław Zyskowski akcją 2+1, jednak już w kolejnej akcji zza łuku celnie przymierzył Nic Moore, a kilka sekund później popisał się asystą dogrywając do D.J. Fennera, który najpierw przechwycił piłkę, a potem skończył akcję wsadem. Gospodarze prowadzenie odzyskali po dwóch minutach, gdy 3 punkty zdobył David Brembly i było 12:9. Zielonogórzanom ponownie we znaki dał się D.J. Fenner. Amerykanin doskonale zaczął mecz i ponownie trafił trójkę, tym razem z faulem. W trakcie pierwszej kwarty wynik jednak mocno falował. Zastal był w stanie na chwilę wypracować sobie pięciopunktową przewagę, którą stracił głównie za sprawą rzutów osobistych MKS-u. Warty odnotowania jest fakt, że podopieczni Oliviera Vidina w pierwszej kwarcie wszystkie punkty z gry zdobyli po asystach.

Już od pierwszych akcji II kwarty była przeciwieństwem tego, co wcześniej pokazywali zawodnicy w hali CRS. Przeważała obrona, co przełożyło się na zdecydowanie wolniejsze tempo zdobywania punktów. Po 3:30 minutach gry obie ekipy zdobyły łącznie zaledwie 6 oczek. Przestój przerwał Adam Brenk, który zanotował bardzo dobry fragment – zdobył 6 punktów, do których dołożył 2 asysty. Dąbrowianie złapali dobry rytm gry, wykorzystywali swoje okazje i po rzucie z dystansu Nica Moore’a prowadzili 46:38. Takiej przewagi nie udało się jednak dowieźć do końca pierwszej połowy. W trakcie ostatnich 45 sekund cztery punkty zdobyli gospodarze i zmniejszyli przewagę do czterech oczek.

W drugą połowę obie drużyny weszły z podobną intensywnością. Zastal powoli starał się niwelować różnicę, w czym nie przeszkodziła nawet miniseria punktowa 6:0 w wykonaniu MKS-u. Remis na tablicy wyników pojawił się po celnym rzucie z dystansu, który oddał Tony Meier. Kluczem była obrona, która wymusiła na dąbrowianach 4 straty w 7 minut. Wydawało się, że zielonogórzanie na dobre rozgryźli ofensywę gości, ale na sam koniec kwarty pięć punktów zdobył duet D.J. Fenner – Mike Lewis II i po 30 minutach gry był remis. Oznaczało to, że ostatnia kwarta będzie decydująca i wyłoni zwycięzcę spotkania.

Zdecydowanie lepiej zaczęli ją gospodarze, którzy szybko zaczęli budować przewagę. Dobra obrona połączona z nienajlepszymi decyzjami w ofensywie MKS-u spowodowała, że na półmetku ostatniej ćwiartki Zastal prowadził 76:68 i pozwolił zdobyć dąbrowianom zaledwie 2 punkty. Swoich kolegów w ataku spróbował obudzić Milivoje Mijović. Dwa celne rzuty z półdystansu zniwelowały przewagę do 5 punktów i mogły ponownie wlać nadzieję na pozytywny wynik końcowy, jednak Zastal bardzo szybko odpowiedział dwoma trafieniami z dystansu (łącznie 13 w meczu). Po tych ciosach MKS nie był w stanie się już podnieść i po w pełni kontrolowanej ostatniej kwarcie zielonogórzanie wygrali 91:79.

W najbliższej kolejce, 12 września, MKS zmierzy się na wyjeździe z PGE Spójnią Stargard. Początek spotkania o godz.19.30. Mecz do obejrzenia w serwisie
emocje.tv

***
5.kolejka Energa Basket Ligi (mecz rozegrany awansem)
Enea Zastal BC Zielona Góra – MKS Dąbrowa Górnicza 91:79 (30:27, 14:21, 22:18, 25:13)