Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
12 października 2018

Weekend nie tylko na rowerach

Drukuj

W ten weekend zdecydowanie nie leżymy w łóżkach! Za to za sprawą teatralnego przedstawienia znajdziemy się „Między łóżkami” i z całą pewnością będzie to zabawne doświadczenie. Po kulturalnych doznaniach, w niedzielę zabieramy rodzinę na rowery, by wziąć udział w finałowym Bike Atelie Maraton.

 

PIĄTEK

 Świetlica Środowiskowa w Strzemieszycach Małych godz. 15.00.

Jesienne warsztaty artystyczne

Specjalnie z myślą o dzieciach i młodzieży przygotowano warsztaty z gliną w roli głównej.

Pałac Kultury Zagłębia godz. 17.30.

Wernisaż wystawy Jerzego Dudy-Gracza „Jestem chory na Polskę”, poprowadzi Iwona Strzelewicz-Ziemiańska

W Galerii Sztuki PKZ będzie można podziwiać prace jednego z największych polskich artystów XX wieku – Jerzego Dudy-Gracza. Twórcy, który swoje obrazy opisywał słowami: Maluję świat, który odchodzi, umiera, gdzie więcej jest snu, zdarzeń z dzieciństwa, świat w pejzażu przedindustrialnym. Na moich obrazach nie ma drutów telefonicznych, kabli, anten satelitarnych, samochodów, samolotów – tego wszystkiego, co zaprowadzi człowieka z powrotem na drzewo, jeżeli nadal będzie się tak intensywnie rozwijał pod tym względem.

Profesor Jerzy Duda Gracz – malarz, rysownik, scenograf. Urodził się 20 marca 1941 r. w Częstochowie, zmarł 5 listopada 2004 r. w Łagowie. Początek jego zainteresowań malarskich to Liceum Plastyczne w Częstochowie, po ukończeniu, którego trafił do Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Grafiki – filia w Katowicach, gdzie otrzymał w 1968 r. dyplom. Tam też był nauczycielem akademickim w latach 1976-1982. W latach 1992-2001 uczył studentów Akademii Sztuk w Warszawie, a w latach 2001-2004 pracował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego.

Malarstwo Jerzego Dudy Gracza to swoista dokumentacja czasów, w których żył. Wszystkie jego obrazy opatrzone są metryką – numerem i datą. Jego twórczość, z racji stosowanej przez niego groteski, porównuje się do Petera Bruegla. Artysta pokazuje społeczną nietolerancję, dominację pieniądza. Do największych realizacji Jerzego Dudy Gracza niewątpliwie należy zaliczyć Golgotę Jasnogórską, która jest w jego interpretacji drogą krzyżową Polski i Polaków pełną współczesnych odniesień. Umierając w wieku 63 lat, artysta pozostawił po sobie ponad 3000 prac. Należy do nich 7 cykli malarskich:

Motywy i Portrety Polskie 1968-1979

Motywy, Tańce, Dialogi Polskie 1980-1983

Obrazy Jurajskie 1984-1986

Obrazy Arystokratyczno-Historyczne 1985-1991

Pejzaże Polskie i Obrazy Prowincjonalne 1986

Golgota Jasnogórska 2000-2001

Chopinowi 1999-2003

Prace Jerzego Dudy Gracza znajdują się w Muzeum Watykańskim, Muzeum Ufizzi, Muzeum Miejskim w Gandawie, Wiedniu, Oldenburgu, Moskwie oraz w galeriach sztuki współczesnej w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Holandii, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Meksyku, Norwegii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Włoszech, na Węgrzech.

Miejska Biblioteka Publiczna ul. Kościuszki 25 godz.18.00.

Teatralne piątki dla dzieci

Po raz drugi najmłodsi widzowie będą mieli okazję obejrzeć spektakl przygotowany specjalnie z myślą

o nich. Tym razem zapraszamy na opowieść o tym, „Jak Górnik Śmierdzirobótka ze Skarbnikiem się spotkał”. Spektakl został zrealizowany przez grupę Lufcik na korbkę.

Bezpłatne wejściówki na przedstawienia w Bibliotece Głównej będzie można zarezerwować na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia poprzez system internetowej rezerwacji: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/ Aby dokonać rezerwacji należy mieć aktywną kartę biblioteczną.

 

                                                                                  SOBOTA

 

Pałac Kultury Zagłębia godz. 16.00.

Między łóżkami – spektakl

Na deskach Pałacu Kultury Zagłębia zobaczymy komedię teatralną Między Łóżkami w reżyserii Artura Barcisia na podstawie sztuki Norma Fostera.

„Między łóżkami” to inteligentna komedia Norma Fostera składająca się z sześciu epizodów, które przedstawiają zabawne, ale również wzruszające losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie. Wszystko dzieje się w ciągu dwóch godzin, choć w sześciu różnych pokojach, w których głównym meblem jest łóżko. Para 50-latków godzących się uprawiać sex na antenie radiowej, włamywacze zawodowiec i amator-księgowy, starzejąca się gwiazda rocka Tommy Quick i jego młodociana fanka pragnąca przeżyć z nim ten pierwszy raz, szef clubu go-go, który musi zwolnić nieudolną striptizerkę, taksówkarka bez zmysłu orientacji w terenie i inni. W sumie 15 postaci granych brawurowo przez piątkę znakomitych aktorów. Doskonała zabawa, ale również refleksja i wzruszenie. Po prostu dobry teatr.

Autor: Norm Foster

Reżyseria: Artur Barciś

Tłumaczenie: Mirosław Połatyński

Scenografia: Krzysztof Kelm

Kostiumy: Grażyna Gudejko i Bartek Gudejko

Muzyka: Piotr Hajduk

Obsada: Katarzyna Ankudowicz, Joanna Kurowska, Artur Barciś, Radosław Pazura, Lesław Żurek

 

                                                                               NIEDZIELA

Kino Kadr godz. 15.00.

Kapitan Morten i Królowa Pająków

Gatunek: animowany, przygodowy; produkcja: Estonia, Belgia, Irlandia, Wielka Brytania, 2018; czas trwania: 79 min, dubbing; kategoria wiekowa: 6+

reż. Kaspar Jancis, Henry Nicholson, Riho Unt

Kapitan Morten i Królowa Pająków to zaskakująca animacja o potędze dziecięcej wyobraźni, wytrwałości i nieograniczonej wierze w marzenia. 10-letni Morten pragnie być marynarzem tak jak jego tata. Niespodziewanie zostaje obsypany tajemniczym proszkiem, kurczy się do rozmiaru owada i staje się kapitanem swojej łodzi! Jednak żeglowanie to nie taka prosta sprawa… Szczególnie, gdy nie jest się jedynym członkiem załogi. Jakim kapitanem okaże się chłopiec? Morten będzie musiał wykazać się nie lada odwagą, by znaleźć sposób na uratowanie statku przed zatonięciem, zawalczyć o przyjaciół i odkryć drogę powrotu do prawdziwego świata. Czeka go mnóstwo przygód i wyzwań, które udowodnią, że samodzielność i umiejętność brania steru w swoje ręce nie jest definiowana wiekiem, ale niepohamowaną wiarą w marzenia.

 

Pogoria III godz. 8.00.

Wielki Finał Sezonu –Bike Atelier Maraton

Spotykamy się na ostatnim wyścigu sezonu połączonym z wręczeniem nagród w klasyfikacji generalnej. Sam wyścig będzie miał miejsce na terenie ośrodka Pogoria III i jego scenariusz będzie przebiegał w standardowy sposób.

Od godziny 8.00. czynne będzie biuro zawodów.

O 10.00. na dystansie KIDO wystartują dzieci w wieku 7-8 lat oraz 9-11 lat.

O 11.00. zaplanowano start zawodników na dystansach PRO, HOBBY i FAMILY

O 11.30. rywalizację rozpoczną maratończycy PRO, HOBBY i FAMILY

O 11.50.-12.20. swój dystans KIDO pokonają maluszki do 4 lat oraz dzieci w wieku 4-6 lat.

Dekoracje zaplanowano od 13.00. (KIDO). Następnie o 14.30. dekorowani będą zwycięzcy dystansów HOBBY I FAMILY. Nagrodzeni na dystansie PRO zostaną o 15.30.

 

Pałac Kultury Zagłębia godz. 16.00.

15-lecie Kabaretu Skeczów Męczących

Kabaret Skeczów Męczących rozśmiesza polską publiczność od 15 lat!

Przez 15 lat na scenie Kabaret Skeczów Męczących zdążył udowodnić, że jest jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego kabaretu. To właśnie KSM wprowadził na scenę, a potem w codzienne anegdoty, całą masę charakterystycznych postaci, powiedzeń i żartów. I właśnie niepowtarzalni bohaterowie ich skeczów będą motywem przewodnim spektaklu z okazji 15-lecia zespołu. Zupełnie nowe perypetie tych, dzięki którym pokochaliście Kabaret Skeczów Męczących – najbardziej lubiane postaci w niespotykanych dotąd odsłonach. Premierowy program pełen nowych skeczy, które już zaraz staną się absolutnymi hitami.

Pamiętasz jak to było mieć 15 lat? – taki właśnie jest program Kabaretu Skeczów Męczących – pełen entuzjazmu, lekkości i niepohamowanej radości. W połączeniu ze scenicznym doświadczeniem i niepowtarzalnym stylem powstał legendarny spektakl, którego nie możesz przegapić!

 

                                                                          CAŁY WEEKEND

 Kino Kadr

Kler godz. 17.00.

Gatunek: obyczajowy; kraj produkcji: Polska 2018; czas trwania: 133 min

Reżyseria: Wojtek Smarzowski; obsada: Janusz Gajos, Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Mateusz Więcławek, Iza Kuna, Iwona Bielska, Mirosław Haniszewski, Bartosz Bielenia, Michał Gadomski

Wojtek Smarzowski, twórca wielokrotnie nagradzanych dzieł: Wołyń, Pod Mocnym Aniołem, Drogówka, Róża, Dom zły i Wesele, wraca z nowym filmem. Kler to obraz kościoła katolickiego, jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, częstokroć przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic, co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in. Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna.

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce… Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia.

Nie kryjemy swego zafascynowania osobą papieża Franciszka, tak skrajnie niepasującego do dzisiejszego, zatraconego w konsumpcji świata. Oto papież, który przestronne, luksusowe apartamenty w Pałacu Apostolskim dobrowolnie zamienił na skromne mieszkanko w Domu św. Marty. Reformy, jakich się podjął, mają na celu przede wszystkim budowę Kościoła całkowicie misyjnego, rozumianego, jako wspólnota, która zwróci się z pomocą zagubionym i służyć będzie ludziom na całym świecie. Franciszek to papież stawiający na pierwszym miejscu nie prawo, ale czyste miłosierdzie. Kościół według niego powinien być ubogi, służyć ubogim, opłakiwać tych, których nikt nie opłakuje. Franciszek krytykuje materializm, jednak duchowni udają, że tego nie słyszą. To aż prosiło się o refleksję filmową. Jak w całej tej sytuacji odnajdują się zwykli, przeciętni księża? Jak patrzą na to wszystko wierni? Na te pytania, oraz kilka innych, staramy się dać odpowiedź w swoim obrazie – mówią twórcy filmu.

 

Boso po ściernisku godz. 19.30.

Gatunek: dramat, komedia; kraj produkcji: Czechy, Słowacja, Dania 2017; czas trwania: 111 min

Reżyseria: Jan Svěrák; obsada: Jan Triska, Oldrich Kaiser, Tereza Voriskova

Trwa II wojna światowa. Eda wraz z ojcem i matką opuszcza Pragę i przeprowadza się na wieś, gdzie mieszkają jego krewni, w tym wujek, który ma w rodzinie opinię czarnej owcy. Chłopca czekają tam zabawy w towarzystwie lokalnych dzieciaków, pierwsze, mniej lub bardziej śmiałe doświadczenia z dziewczynami, przeróżne domowe awantury. Gdzieś w tle nieustannie toczą się krwawe wojenne zmagania, ale nie przeszkadza to zbytnio Edzie w korzystaniu z licznych uroków dzieciństwa. Najnowszy film Jana Svěráka to prequel jego pochodzącej z 1991 roku Szkoły podstawowej.

Nagroda publiczności na MFF w Cottbus, 2017

 

Ulica Trzeciego Maja

W ramach projektu „Jarmark Bajek i Baśni”, na ul. 3 Maja (przy fontannie) stanęła Budka Literacka – autorska instalacja Miejskiej Biblioteki Publicznej, w której można wysłuchać wierszy nagranych przez familijne zespoły czytelników placówki.

Budka Literacka będzie czekać na odwiedzających do końca tygodnia – później ruszy w tournée po szkołach, aby finalnie znaleźć swoje miejsce w Bibliotece Głównej.

Czytaj więcej

Wiadomości

Koleje Śląskie ze specjalną ofertą na wakacje

Wiadomości

Skrzyżowanie al. Róż/Legionów Polskich otwarte

Kultura

Graj i odkrywaj historię miasta

Wiadomości

Maturzyści poznali wyniki egzaminu