Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
3 grudnia 2020

Ważne zmiany dla kierowców i właścicieli pojazdów

Z początkiem grudnia zaczną obowiązywać przepisy, które powinni znać właściciele pojazdów i kierowcy. Nowe regulacje przynoszą pewne ułatwienia.

Chodzi o zniesienie obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się w nim miejsce na wpisanie terminu następnego badania technicznego, a także posiadania przy sobie prawa jazdy.

Od 4 grudnia nie trzeba już będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego pojazdu, w którym skończyło się miejsce do wpisania terminu następnego badania technicznego. Kierowcy nie będą musieli odwiedzać urzędu w tej sprawie oraz ponosić dodatkowych opłat. Wystarczy posiadanie aktualnego zaświadczenia ze stacji diagnostycznej. Sprzedając pojazd, trzeba będzie przekazać kupującemu to zaświadczenie.

Kupując samochód poza miejscem zamieszkania, można go zarejestrować i pobrać tablice tymczasowe w urzędzie w miejscu zakupu i przejechać na nich do miejsca zamieszkania. Sprzedając pojazd osobie, która zamierza wywieźć go z kraju, warto dopilnować, żeby zgłosiła się do urzędu, pobrała tablice tymczasowe i złożyła oświadczenia o zamiarze wywozu. Wtedy będzie można wyrejestrować pojazd, który nie będzie już przypisany dotychczasowemu właścicielowi.

Nadal istnieje obowiązek posiadania karty pojazdu i nalepki kontrolnej – ma zostać zniesiony dopiero 4 września 2022 r.

5 grudnia zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. W trakcie kontroli drogowej policjanci sprawdzą nasze uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Są tam informacje o wszystkich kierowcach.

Można łatwo sprawdzić, czy w bazie są prawidłowe dane na temat naszych uprawnień. Wystarczy wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-uprawnienia-kierowcy, wpisać imię, nazwisko oraz serię i numer blankietu prawa jazdy. Jeżeli stwierdzimy jakieś rozbieżności, należy je zgłosić do rządowego Centralnego Ośrodka Informatyki na adres mpj.sd@coi.gov.pl.

Kolejną sprawą, której wyczekuje wielu właścicieli, jest możliwość czasowego wycofania pojazdu osobowego z ruchu oraz zachowania dotychczasowego numeru tablic rejestracyjnych dla pojazdu już zarejestrowanego w Polsce. Zmiany te wejdą w życie dopiero 5 miesięcy po ogłoszeniu komunikatu w tej sprawie przez Ministra Infrastruktury.

Od 1 października 2018 r. nie ma już potrzeby posiadania przy sobie podczas jazdy dowodu rejestracyjnego, jednakże przywilej ten dotyczy tylko sytuacji poruszania się na terenie Polski.

Aktualnie w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej sprawy związane z pojazdami załatwia się po wcześniejszym umówieniu wizyty. Termin można ustalić poprzez kalendarz internetowy na stronie www.kalendarz.dg.pl

Warto też wiedzieć, że wnioski w zakresie zgłoszenia zbycia/nabycia pojazdów lub wyrejestrowania ich z tytułu demontażu/kradzieży należy pozostawić przed wejściem główny budynku Urzędu Miejskiego w specjalnie przeznaczonej do tego skrzynce podawczej lub nadesłać drogą pocztową, a w przypadku zgłoszenia zbycia/nabycia pojazdu można bez potrzeby wychodzenia z domu nadesłać drogą elektroniczną https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne

Informacje i wnioski dotyczące spraw komunikacyjnych znajdują się w zakładce https://www.bip.dabrowa-gornicza.pl/5887

fot.pixabay.com

Czytaj więcej

Wiadomości

Miejskie dotacje dla czystszego powietrza

Wiadomości

Koszykarskie emocje na ekranie

Wiadomości

Od 25 stycznia zmiany na drogach. Przejazd na Konopnickiej będzie zamknięty

Wiadomości

Dąbrowscy powstańcy 1863 roku