Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
18 maja 2018

W weekend zwiedzamy, smakujemy i oglądamy

Drukuj

W ten weekend nie śpimy! Zwiedzamy! Przed nami Noc Muzeów. Dla koneserów dobrego dokumentu mamy gratkę w postaci Weekend z FF Millennium Docs Against Gravity

PIĄTEK

 

Miejska Biblioteka Publiczna godz. 12.00.
Klub Malucha
Cykliczne zajęcia dla dzieci w wieku 2-5 lat w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej. W programie m.in.: gry i zabawy dla najmłodszych, wspólne czytanie i zajęcia plastyczne. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod nr tel. 32 262 49 14

Miejska Biblioteka Publiczna godz. 15.30.
Easy English
Kolejne zajęcia nauki angielskiego dla dzieci.

Pałac Kultury Zagłębia – Galeria godz. 13.00.-19.00.
100 gryfnych rzeczy z hasioka
Wystawa 100 gryfnych rzeczy z hasioka związana jest z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie ma pokazać 100 lat Niepodległej przez pryzmat 100 obiektów polskiego designu. Wystawa to nie tylko eksponaty wyrażające zjawiska i tendencje dokonujące się w polskim designie, ale też prezentacja myślenia o projektowaniu w XX w. Był to czas ogromnych przemian dla całego kraju, to opowieść o relacji między gospodarką, poziomem cywilizacyjnym a projektowaniem.

Wśród eksponatów znajdą się meble zaprojektowane w Spółdzielni Artystów Ład, przykłady powojennego socrealizmu – w tym elementy wystroju Pałacu Kultury Zagłębia, a także współczesny polski design – dynamiczny i bogaty. Swoje honorowe miejsce będzie mieć ceramika i szkło m.in. z regionalnych zakładów Porcelana Bogucice, Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice, Steatyt Katowice, które nieprzerwanie przez cały XX w. były wizytówką polskiego wzornictwa w kraju i za granicą. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć ikony polskiego designu.

Miejsce wystawy w połączeniu z jej tytułem to mariaż ponad podziałami – każdego dnia w godzinach otwarcia galerii odwiedzający będą mieli możliwość skorzystania z oprowadzania kuratorskiego połączonego ze zwiedzaniem budynku. Szczególna uwaga zostanie poświęcona salom Agora, gdzie znajdują się unikatowe kafle oraz żyrandole, także licznym motywom zdobniczym w pałacowych holach. Podczas trwania wystawy przewidziana jest również promocja książki Tak, pałac!, a z uwagi na wyjątkowy wymiar edukacyjny wystawy do zwiedzania zachęcamy nie tylko pasjonatów polskiego disignu, ale też dzieci i młodzież. Wszystkie prezentowane eksponaty podkreślają dużą wartość i wysoki poziom polskiego wzornictwa na przestrzeni ostatnich 100 lat. Trwałym rezultatem wystawy będzie stworzenie cyfrowego archiwum 100 obiektów wraz z wizualizacją 3D.

Dom Kultury godz. 16.00.-19.00.
Ząbkowicka majówka
Piknik Ząbkowicka Majówka organizowany zostanie z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny. Podczas spotkania m.in. pokaz umiejętności uczestników Edukacji Artystycznej PKZ, warsztaty plastyczne, wernisaże, występ zespołu animacyjnego Klauni z Centrum Europy z dmuchańcami, OSP Ujejsce, stoiska handlowe i promocyjne oraz organizacje pozarządowe (stowarzyszenia).

Klub Osiedlowy Helikon godz. 17.00.
Reden i Relaks w Helikonie
Seniorzy z klubów Reden i Relaks będą się wspólnie bawili. Zaplanowano występy kabaretowe, literackie, wokalne. Uczestnicy będą się nawzajem motywować, szukając kreatywnymi pomysłami na życie po 50-tce.

Kino Kadr godz. 17.30.
Książę i dybuk – Weekend z FF Millenium Docs Against Gravity
Gatunek: dokumentalny; kraj produkcji: Polska, Niemcy 2017; czas trwania: 82 min
Reżyseria: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
Dokumentalna podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców. Michał Waszyński – rozchwytywany w przedwojennej Warszawie reżyser oraz wpływowa postać europejskiej i amerykańskiej kinematografii. Człowiek, który własne życie zamienił w nieprawdopodobny filmowy scenariusz. Kim naprawdę był Mosze Waks? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy może człowiekiem, który nieustannie mylił filmową iluzję z rzeczywistością?

Ci, którzy mieli szczęście poznać Michała Waszyńskiego osobiście, zapamiętali go jako arystokratę, kłamcę, Żyda – wiecznego tułacza oraz homoseksualistę, który ożenił się z włoską hrabiną. Syn biednego, żydowskiego kowala z Wołynia zmarł w Hiszpanii, jako książę Michele Waszyński – hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu. To on odpowiadał za realizację ponad kilkudziesięciu kinowych produkcji, w tym wielu hitów z Sophią Loren i Claudią Cardinale. Jednak tylko jeden film stał się jego prawdziwą obsesją – Dybuk, wyreżyserowany przez niego mistyczny dramat oparty na starej żydowskiej legendzie. Odkrywając po latach niebywałą i spektakularną karierę Waszyńskiego wydawać by się mogło, że osiągnął w życiu wszystko, czego pragnął. Jednak jedna rzecz do końca nie dawała mu spokoju. Waszyński przez lata szukał utraconej kopii filmu, w którym ukrył swoje największe tajemnice.

Pałac Kultury Zagłębia – Piwnica Teatralna godz. 19.00.
roBIM PROjekt – improwizacja teatralna
W Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się wydarzenie, której fundamentem będzie improwizacja kabaretowa. Na mniejszej scenie pałacu wystąpi grupa improwizacyjna roBIM PROjekt, która wejdzie w spontaniczną interakcję z dąbrowską publicznością.

Improwizacja komediowa, w skrócie impro, opiera się na interakcji z publicznością. Improwizatorzy mają w zanadrzu wiele prostych gier, które na oczach publiczności przeradzają się w skecze zainspirowane podpowiadanymi przez nią pomysłami.

W zależności od gry widzowie np. wybierają jaką postać ma odgrywać dany improwizator, decydują kto schodzi ze sceny, zadają pytania odgrywanym postaciom, nadają tytuły przedstawianym historiom oraz na wiele innych sposobów wpływają na przebieg scen. Dosłownie współtworzą spektakl z improwizatorami.

Do tego przy niektórych grach chętni zapraszani są na scenę i mają możliwość spróbowania swoich sił w improwizacji.

Kino Kadr godz. 19.30.
Call me Tony – Weekend z FF Millennium Docs Against Gravity
Gatunek: dokumentalny; kraj produkcji: Polska, 2017; czas trwania: 63 min
Reżyseria: Klaudiusz Chrostowski

Konrad, osiemnastoletni kulturysta, z uporem zabiega o atencję wiecznie nieobecnego ojca. Chłopak mieszka w górniczym miasteczku na południu Polski. Kreując swój wizerunek, inspiruje się aktorami kina akcji, spędza godziny na siłowni i zapisuje się na zawody kulturystyczne. Te wybory prowadzą go jednak do załamania spowodowanego wewnętrznym konfliktem pomiędzy nim samym a wersją siebie, którą stara się stworzyć, aby zyskać akceptację otoczenia.

Życie Konrada zmienia się, kiedy na nowo odkrywa swoją dawną pasję do aktorstwa. Czy odnajdzie właściwą dla siebie drogę? Film to opowieść o momencie w życiu, kiedy wszyscy oczekują od nas odpowiedzi, a jedyne co mamy to pytania

SOBOTA

Miejska Biblioteka Publiczna godz. 10.00.
Biblioteka Planszówek
Zapraszamy wielbicieli planszówek do spędzenia czasu, grając w gry bez prądu.

Kino Kadr godz. 15.00.
Superagentka – Kino Dzieci Prezentuje
Kraj: Dania, 2017, czas trwania: 77 min, gatunek: animowany
Kategoria wiekowa: 6+ (dubbing)
Reżyseria: Karla von Bengtson

10-letnia Agathe-Christine będzie detektywem. Już teraz chce rozwiązywać zagadki. Czas na pierwszą „prawdziwą” sprawę. Złapanie tajemniczego złodzieja z osiedlowego sklepu to tylko kwestia czasu.

Spódnica, marynarka, krawat, kapelusz z szerokim rondem – od razu widać, że Agathe-Christine jest detektywem. Gdy przeprowadza się z rodziną do nowego miasta, natychmiast zakłada biuro detektywistyczne, a w lokalnym sklepiku dostaje pierwsze prawdziwe zlecenie: ma siedem dni na odkrycie, kto dokonuje drobnych kradzieży. Od razu ma podejrzanego! Jest pewna, że to Victor – wiecznie naburmuszony i tajemniczy chłopiec z sąsiedztwa. Ale czasem pozory mylą, a pierwszy trop nie musi być tym właściwym. Czy detektywistyczna zagadka może być okazją do zdobycia prawdziwego przyjaciela?

Muzeum Miejskie „Sztygarka” godz. 17.00.- 23.30.
Noc Muzeów

 • Nocne zwiedzanie Muzeum oraz Kopalni Ćwiczebnej
 • Turniej gry „Ogniem i Mieczem”
 • Wystawa „W drodze do niepodległości”
 • Konkursy z nagrodami
 • „Proch i stal” oraz „Bitwa pod Grunwaldem” – gry wielkoformatowe

17.00–18.00

 • V Zlot Pojazdów Zabytkowych „Classicmania”

18.00

 • Wernisaż wystawy malarstwa Macieja Kota „Anatomicum”

Cykl „ ANATOMICUM” to większa seria obrazów, która została zaprezentowana na wystawie. Jest to kontynuowanie autorskiego naukowego projektu artysty pt. De dessectione patrium corporis humani, który został zaprezentowany w Polskiej Akademii Umiejętności i Uniwersytetach Medycznych a konsultacje i korektę artystyczną prowadzą wybitni wykładowcy, profesorowie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

19.00

 • Wykład: „Architekci włoskiego pochodzenia terenu Zagłębia Dąbrowskiego” Opowiada: Grzegorz Onyszko

20.00

 • Prezentacja gry historycznej „SEMPER FIDELIS. Bitwa o Lwów 1918–1919″

21.00

 • Wykład w ramach cyklu „Tajemnice Świata”: „Tajemnice Adama Piwowara w świetle nieznanej korespondencji” – Gawęda o przyjaźni z wątkiem romantycznym trojga młodych ludzi, działaczy niepodległościowych,których los rzucił na studia do Szwajcarii. Ponad stuletnie kartki pocztowe Marii, Pawła i Adama z kraju Helwetów i Dąbrowy Górniczej odkryto niedawno w zbiorach prywatnych lubelskiej rodziny Jankowskich. Opowiada: Magdalena Cyankiewicz

 

Kino Kadr godz. 17.30.
Turyści – Weekend z FF Millenium Docs Against Gravity
Gatunek: dokumentalny; kraj produkcji: Polska, 2017; czas trwania: 73 min
Reżyseria: Mateusz Romaszkan, Marta Wójtowicz-Wcisło

Rozważania nad ludzkim dążeniem do zbadania tego, co egzotyczne: połączenie amatorskiego materiału filmowego ze stworzoną na potrzeby filmu eksperymentalną ścieżką dźwiękową techno. Podążamy za grupą turystów, którzy dzielą się osobistymi nagraniami wideo z egzotycznych miejsc, takich jak: Indie, Kuba, Etiopia, etc. Profesjonalny operator filmowy ani fotograf nie uchwyciłby miejsc masowo odwiedzanych przez turystów w tak świeży sposób, jak te amatorskie filmy. Film skłania nie tylko do przyjęcia perspektywy outsidera, ale i – w jej ramach – niemalże psychodelicznego stanu ciągłego niezrozumienia.

W jaki sposób możemy prawdziwie poznać przedstawicieli odległych kultur? Czy porozumienie między nami jest w ogóle możliwe? Czy turystyka jest zagrożeniem dla krajów uboższych, czy może jest to wciąż tylko system podróżowania? Co nastąpi po erze masowej turystyki? Czy rzeczywiście można poczuć się jak miejscowy w Afryce i podtrzymywać długoterminowe przyjaźnie poprzez wielokrotne podróże? Czy jest to, najzwyczajniej, kolejne złudzenie ery globalizacji? Film nie jest doświadczeniem konwencjonalnych grupowych wycieczek, ale próbą zrozumienia ludzi, którzy decydują się szukać relacji ze światem  w ramach przyjętej struktury – turystyki. Wszyscy jesteśmy turystami.

Pałac Kultury Zagłębia godz. 19.00.
roBIM PROjekt – improwizacja kabaretowa

W Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się wydarzenie, której fundamentem będzie improwizacja kabaretowa. Na mniejszej scenie pałacu wystąpi grupa improwizacyjna roBIM PROjekt, która wejdzie w spontaniczną interakcję z dąbrowską publicznością.

Improwizacja komediowa, w skrócie impro, opiera się na interakcji z publicznością. Improwizatorzy mają w zanadrzu wiele prostych gier, które na oczach publiczności przeradzają się w skecze zainspirowane podpowiadanymi przez nią pomysłami.

W zależności od gry widzowie np. wybierają jaką postać ma odgrywać dany improwizator, decydują kto schodzi ze sceny, zadają pytania odgrywanym postaciom, nadają tytuły przedstawianym historiom oraz na wiele innych sposobów wpływają na przebieg scen. Dosłownie współtworzą spektakl z improwizatorami.

Do tego przy niektórych grach chętni zapraszani są na scenę i mają możliwość spróbowania swoich sił w improwizacji.

Kino Kadr godz. 19.30.
Książę i dybuk – Weekend z FF Millenium Docs Against Gravity
W Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się wydarzenie, której fundamentem będzie improwizacja kabaretowa. Na mniejszej scenie pałacu wystąpi grupa improwizacyjna robIM PROjekt, która wejdzie w spontaniczną interakcję z dąbrowską publicznością.

Improwizacja komediowa, w skrócie impro, opiera się na interakcji z publicznością. Improwizatorzy mają w zanadrzu wiele prostych gier, które na oczach publiczności przeradzają się w skecze zainspirowane podpowiadanymi przez nią pomysłami.

W zależności od gry widzowie np. wybierają jaką postać ma odgrywać dany improwizator, decydują kto schodzi ze sceny, zadają pytania odgrywanym postaciom, nadają tytuły przedstawianym historiom oraz na wiele innych sposobów wpływają na przebieg scen. Dosłownie współtworzą spektakl z improwizatorami.

Do tego przy niektórych grach chętni zapraszani są na scenę i mają możliwość spróbowania swoich sił w improwizacji.

NIEDZIELA

Kino Kadr godz. 17.30.
Odcienie wolności – Weekend z FF Millennium Docs Against Gravity
Zapraszamy na pokaz filmów krótkometrażowych nagrodzonych w konkursie „Odcienie wolności” w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od początku roku Discovery Polska, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny i Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity zachęcają twórców do pokazania, czym jest dla nich wolność. Inspiracją dla tematu jest przypadające na 2018 rok stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kino Kadr godz. 19.30.
Szukając Jezusa – Weekend z FF Millenium Docs Against Gravity
Gatunek: dokumentalny; kraj produkcji: Polska, 2017; czas trwania: 73 min
Reżyseria: Katarzyna Kozyra

Najnowszy projekt Katarzyny Kozyry, do którego punktem wyjścia było zainteresowanie tzw. syndromem jerozolimskim. Cierpiące na tę przypadłość osoby, odwiedzające Ziemię Świętą, utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej z Mesjaszem. Film powstał na podstawie rejestracji podróży artystki do Jerozolimy, podczas których rozmawia z tymi, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusem.

Pierwsza z podróży odbyła się w 2012 roku. Efektem wyjazdów są setki godzin nagranych wywiadów, zdjęcia miasta będącego sceną religijnych rytuałów. Kozyra rozmawia z fascynującymi osobowościami. Ich historie zostają ułożone w całość, tworząc projekt mówiący o różnym podejściu do wiary, jej miejscu oraz roli w dzisiejszym świecie i wartościach, wokół których budujemy swoje życie.

Działania Kozyry, rzeźbiarki, fotografki, autorki performance’ów, filmów, instalacji wideo oraz akcji artystycznych, przyczyniły się do powstania tzw. sztuki krytycznej, a także miały istotny wpływ na kształt współczesnej kultury, będąc nieraz punktem wyjścia do szerszej dyskusji. W 2013 roku Huffington Post zaliczył Katarzynę Kozyrę do grona dziesięciu najważniejszych artystek nowego milenium.

CAŁY WEEKEND

Fabryka Pełna Życia ( piątek 12.00.-22.00., sobota 12.00.-22.00., niedziela 12.00.-20.00.)
Rynek Smaków – Zlot Food Trucków
Zapraszamy na pierwszy w Dąbrowie Górniczej Rynek Smaków! Tym razem zapraszamy na teren zlikwidowanej fabryki „Defum”. Postindustrialny klimat Fabryki Pełnej Życia połączony z dobrą muzyką, rzemieślniczym piwem oraz pysznym jedzeniem stworzy niesamowitą atmosferę!

Czytaj więcej

Biznes

W DIP w marcu nie zabraknie interesujących propozycji

Komunikaty

Trwa rekrutacja do miejskich przedszkoli

Wiadomości

Wyjątkowe body dla maluszków urodzonych w Dąbrowie Górniczej

Wiadomości

Drogowcy wyremontują ulice Młodych, Morcinka i Tysiąclecia