Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
26 września 2018

W Strzemieszycach ruszają konsultacje

Drukuj

Teren przed dworcem PKP będzie miejscem spotkań mieszkańców i wizytówką dzielnicy.

Ruszają prace nad koncepcją dla zagospodarowania przestrzeni przed dawnym budynkiem dworca kolejowego w Strzemieszycach. Będą dyskusjami o tym, jak ją urządzić, by stała się atrakcyjnym miejscem spotkań – „sąsiedzką agorą”. Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę, 3 października, o godzinie 17:00 w Filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Prace zakończą w grudniu prezentacją propozycji rozwiązań.

– Realizowany obecnie projekt jest kontynuacją rozmów o pomysłach i inwestycjach dla dzielnicy, organizowanych w ramach procedury Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego i konsultacji społecznych. W ich trakcie mieszkańcy Strzemieszyc wielokrotnie wskazywali na konieczność poprawy stanu placu przed wyburzonym dworcem. Przyczyną rozpoczęcia konsultacji są także plany dotyczące stacji kolejowej Strzemieszyce. W ramach wspólnych prac gminy Dąbrowa Górnicza oraz PKP PLK powstanie m.in. przejście pieszo-rowerowe pod torami i parking. Zostaną też wyremontowane perony – wyjaśnia Marcin Bazylak, pierwszy zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

W rozmowach dawny plac dworcowy był wskazywany jako potencjalny skwer, miejsce do wypoczynku, spaceru z dziećmi lub spotkań sąsiedzkich. Obecnie przestrzeń ta jest zaniedbana i nie zachęca do spędzania tam czasu.

– Decyzja o przebudowie terenu dworca to dobry moment, aby zająć się skwerem. Strzemieszyce powstawały wokół terenów kolejowych i jest to ważna przestrzeń dla historii, tożsamości i przyszłości dzielnicy. Ważne też, aby wspólnie zadecydować, jak wykorzystać plany gminy i PKP dla poprawy tego miejsca. Z naszego punktu widzenia rozwiązania muszą wyjść od mieszkańców, a rolą architektów jest przełożenie tych pomysłów na koncepcję – mówi dr Łukasz Pancewicz, urbanista z gdańskiej pracowni A2P2, która będzie prowadzić projekt.

Prace nad koncepcją potrwają dwa miesiące. W pierwszym etapie zostaną przeprowadzone warsztaty informacyjne i diagnostyczne wraz z prezentacją propozycji dotyczących terenów dworca. Na ich podstawie powstanie wstępna koncepcja, która zostanie przekazana mieszkańcom do opiniowania. W oparciu o zgłoszone uwagi architekci z firmy A2P2 wypracują ostateczne rekomendacje. Zostaną one zaprezentowane na ostatnim spotkaniu w listopadzie. Spotkania będą odbywały się w świeżo ukończonym budynku Filii nr 8 przy ul. Ofiar Katynia.

Wyniki warsztatu posłużą do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz opracowania koncepcji dla placu. Ustalenie propozycji pozwoli na oszacowanie kosztów inwestycji i rozpoczęcia działań związanych z jego poprawą – np. lokalizacją ławek, pielęgnacją i dosadzeniem zieleni. O tym, co będzie zrealizowane, zadecydują mieszkańcy.

Szczegółowe informacje o harmonogramie konsultacji dostępne są na stronie konsultacje.idabrowa.pl.

Magdalena Mike

Czytaj więcej

Strona główna

Konkurs plastyczny na plakat promujący jazdę rowerem

Biznes

Kolejni przedsiębiorcy w gronie laureatów Konkursu im. Adamieckiego

Wiadomości

Kolprem wyremontuje przejazd. Będą zmiany w organizacji ruchu

Rekreacja

Startuje walka o ligowe punkty. MKS podejmuje wicemistrza