Dostępne skróty klawiszowe:
W formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego, w rejonie al. Zagłębia Dąbrowskiego, ul. Kwiatkowskiego i Krasickiego, staną trzy siedmiopiętrowe budynki. Łącznie znajdzie się w nich 168 mieszkań, po 56 w każdym bloku. Jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięci w Dąbrowie Górniczej. Wykonawcą inwestycji jest spółka Remar Budownictwo.
Nabór wniosków o najem lokali jedno i dwupokojowych (o powierzchniach od ok. 31 do 47 m kw.) ruszył 3 kwietnia i prowadzony będzie do 19 kwietnia. Wnioski przyjmowane są w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej przy ul. Granicznej 21 – stanowisko nr 22. Druk wniosku wraz z wymaganymi załącznikami dostępny jest TUTAJ oraz w siedzibie UM.
Wysokość wkładu partycypacyjnego wynosić będzie 1300 zł/m2.
Przewidywana wysokość czynszu: 16 zł/m2.
Kryterium dochodowe dla osób ubiegających się o najem mieszkania:
Dochód minimalny
średni miesięczny dochód przypadający na członka gospodarstwa domowego za ostatnie trzy miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o zawarcie umowa najmu lokalu mieszkalnego nie jest niższy niż:
Dochód maksymalny
średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym zawierana jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, nie przekracza:
Istotnym kryterium jest także nieposiadanie tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Dąbrowie Górniczej. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązek ten dotyczy momentu zawarcia umowy najmu w TBS, a nie złożenia wniosku.
Informacji na temat naboru udziela Referat Spraw Mieszkaniowych Wydziału Polityki Społecznej, Mieszkaniowej i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej pod numerami telefonu 32/300-75-48 lub 32/295-67-05.
Mieszkania zostaną wykonane w standardzie „pod klucz”, będą wyposażone w kuchenkę elektryczną, zlewozmywak oraz biały montaż w łazience. Wnętrza zostaną otynkowane i pomalowane, a na podłogi trafią panele i gres. Przy budynkach znajdzie się plac zabaw, a także 210 miejsc postojowych dla samochodów.
W blokach powstaną lokale o zróżnicowanych metrażach – od 31-metrowej kawalerki do przestronnego, czteropokojowego, niemal 90-metrowego mieszkania dla dużej rodziny.
Budynki zaprojektowano w formie prostopadłościanu na rzucie prostokątnym o wymiarach 17,3 m x 32,8 m, gdzie ostatnia i przedostatnia kondygnacja zmniejszają się schodkowo. Od parteru do piątego piętra będzie po 8 mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się 5 lokali, a na siódmym 3. Mieszkańcy do dyspozycji będą mieć także pomieszczenia piwniczne. Elewacja bloków będzie wykończona w bieli i odcieniach szarości, z drewnianymi akcentami.
Wartość inwestycji opiewa na ponad 52 mln zł. Na budowę bloków miasto pozyskało prawie 21 mln zł dofinansowania z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego.
O mieszkania w TBS mogą ubiegać się osoby, których dochód przewyższa kryteria uprawniające do lokalu socjalnego czy komunalnego, a jednocześnie nie jest na tyle wysokie, by na jego podstawie zaciągnąć kredyt hipoteczny albo kupić nieruchomość na rynku komercyjnym.
Obowiązkiem każdego najemcy jest wniesienie opłaty partycypacyjnej, czyli udziału w kosztach budowy. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z dopłat do czynszu, o które miasto wystąpi do Banku Gospodarstwa Krajowego.