Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
3 kwietnia 2024

Uzupełniający nabór do TBS. Zostały kawalerki i mieszkania dwupokojowe

Drukuj

Do 19 kwietnia potrwa nabór uzupełniający o najem mieszkań w ramach TBS. W jego trakcie można ubiegać się o lokale jedno i dwupokojowe. Bloki, w których się znajdą, mają być gotowe w 2026 r. 

W formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego, w rejonie al. Zagłębia Dąbrowskiego, ul. Kwiatkowskiego i Krasickiego, staną trzy siedmiopiętrowe budynki. Łącznie znajdzie się w nich 168 mieszkań, po 56 w każdym bloku. Jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięci w Dąbrowie Górniczej. Wykonawcą inwestycji jest spółka Remar Budownictwo. 

Nabór wniosków o najem lokali jedno i dwupokojowych (o powierzchniach od ok. 31 do 47 m kw.) ruszył 3 kwietnia i prowadzony będzie do 19 kwietnia. Wnioski przyjmowane są w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej przy ul. Granicznej 21 – stanowisko nr 22. Druk wniosku wraz z wymaganymi załącznikami dostępny jest TUTAJ oraz w siedzibie UM.

Wysokość wkładu partycypacyjnego wynosić będzie 1300 zł/m2.

Przewidywana wysokość czynszu: 16 zł/m2.

Kryterium dochodowe dla osób ubiegających się o najem mieszkania:

Dochód minimalny

średni miesięczny dochód przypadający na członka gospodarstwa domowego za ostatnie trzy miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o zawarcie umowa najmu lokalu mieszkalnego nie jest niższy niż:

 • w gospodarstwie jednoosobowym 200 % (3 561,92 zł) najniższej emerytury,
 • w gospodarstwie wieloosobowym 150 % (2 671,44 zł) najniższej emerytury,

Dochód maksymalny

średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym zawierana jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, nie przekracza:

 • 75% w jednoosobowym gospodarstwie domowym – 6 708,26 zł 
 • 105% w dwuosobowym gospodarstwie domowym – 9 391,57 zł   
 • 145% w trzyosobowym gospodarstwie domowym – 12 969,31 zł   
 • 170% w czteroosobowym gospodarstwie domowym –  15 205,40 zł
 • 170% w gospodarstwie domowym większym niż czteroosobowe, powiększone o dodatkowe 35% na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym – 15 205,40 zł  + 3 130,52 zł
 • iloczynu wysokości ostatnio ogłoszonego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie, na terenie którego położony jest lokal mieszkalny (za 2022 r. jest to kwota 6388,82 zł) oraz współczynnika 1,4  (8944,35 zł).

Istotnym kryterium jest także nieposiadanie tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Dąbrowie Górniczej. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązek ten dotyczy momentu zawarcia umowy najmu w TBS, a nie złożenia wniosku.

Informacji na temat naboru udziela Referat Spraw Mieszkaniowych Wydziału Polityki Społecznej, Mieszkaniowej i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej pod numerami telefonu 32/300-75-48 lub 32/295-67-05.

Mieszkania pod klucz

Mieszkania zostaną wykonane w standardzie „pod klucz”, będą wyposażone w kuchenkę elektryczną, zlewozmywak oraz biały montaż w łazience. Wnętrza zostaną otynkowane i pomalowane, a na podłogi trafią panele i gres. Przy budynkach znajdzie się plac zabaw, a także 210 miejsc postojowych dla samochodów. 

W blokach powstaną lokale o zróżnicowanych metrażach – od 31-metrowej kawalerki do przestronnego, czteropokojowego, niemal 90-metrowego mieszkania dla dużej rodziny.

Budynki zaprojektowano w formie prostopadłościanu na rzucie prostokątnym o wymiarach 17,3 m x 32,8 m, gdzie ostatnia i przedostatnia kondygnacja zmniejszają się schodkowo. Od parteru do piątego piętra będzie po 8 mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się 5 lokali, a na siódmym 3. Mieszkańcy do dyspozycji będą mieć także pomieszczenia piwniczne. Elewacja bloków będzie wykończona w bieli i odcieniach szarości, z drewnianymi akcentami. 

Wartość inwestycji opiewa na ponad 52 mln zł. Na budowę bloków miasto pozyskało prawie 21 mln zł dofinansowania z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego.

Czym jest TBS

O mieszkania w TBS mogą ubiegać się osoby, których dochód przewyższa kryteria uprawniające do lokalu socjalnego czy komunalnego, a jednocześnie nie jest na tyle wysokie, by na jego podstawie zaciągnąć kredyt hipoteczny albo kupić nieruchomość na rynku komercyjnym.

Obowiązkiem każdego najemcy jest wniesienie opłaty partycypacyjnej, czyli udziału w kosztach budowy. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z dopłat do czynszu, o które miasto wystąpi do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj więcej

Rekreacja

MKS pokonuje kolejną przeszkodę na drodze do play off

Biznes

W DIP o dofinansowaniu na rozpoczęcie działalności

Wiadomości

Ważny etap budowy nowej drogi w kierunku Gołonoga. Objazd do ulicy Kolejowej [MAPA]

Rekreacja

Weekend w mieście