Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
27 lipca 2018

Uwaga zaćmienie księżyca!

Drukuj

W całym 2018 roku wystąpi więcej zaćmień Słońca i Księżyca niż zwykle, a jedno z nich – zaćmienie Księżyca w dniu 27 lipca – będzie najdłuższym takim wydarzeniem astronomicznym w ciągu najbliższych 100 lat widoczne z Polski i w fazie całkowitej potrwa aż godzinę i blisko 43 minuty! Na naszej szerokości geograficznej Księżyc będzie widoczny od godziny 20:30.

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które powstaje w chwili, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem, a Księżycem i rzuca na niego cień. Zjawisko to jest rzadsze niż zaćmienie Słońca – podczas gdy zaćmienie naszej gwiazdy można obserwować nawet 5 razy w roku, zaćmienie Księżyca zdarza się maksymalnie trzy razy w roku. Całkowite zaćmienie Księżyca zdarza się z kolei raz na kilka lat.

W piątek, 27 lipca zaćmienie Księżyca będziemy mogli obserwować od 21.30. Przez 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund Księżyc, Słońce i Ziemia znajdą się w jednej linii. Data ta dotyczy również apogeum, czyli momentu, kiedy Księżyc znajduje się w największej odległości od Ziemi. To niezwykłe wydarzenie mogliśmy obserwować w czerwcu 2011 roku oraz we wrześniu 2015 roku, kolejne powtórzy się w 2123 roku. Więc jeśli tylko pogoda na to pozwoli spójrzmy wieczorem w niebo! Lepiej nie przegapić tej okazji.

Zaćmienie możemy obserwować w szkolnym obserwatorium czynnym od 14.30 do 22.30 /Szkoła Podstawowa nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi im. Związku Orła Białego, ul. Konopnickiej 56/. Ale przy dobrej pogodzie zobaczymy je bez trudu, nieuzbrojonym okiem. Teleskop może się przydać, aby ten widok sobie trochę powiększyć.

Czytaj więcej

Wiadomości

Sztandar Huty Katowice w kosmosie

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Myśliwskiej

Wiadomości

Zmarł Jerzy Talkowski. Pogrzeb byłego prezydenta odbędzie się 28 marca