Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
27 lipca 2018

Uwaga zaćmienie księżyca!

Drukuj

W całym 2018 roku wystąpi więcej zaćmień Słońca i Księżyca niż zwykle, a jedno z nich – zaćmienie Księżyca w dniu 27 lipca – będzie najdłuższym takim wydarzeniem astronomicznym w ciągu najbliższych 100 lat widoczne z Polski i w fazie całkowitej potrwa aż godzinę i blisko 43 minuty! Na naszej szerokości geograficznej Księżyc będzie widoczny od godziny 20:30.

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które powstaje w chwili, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem, a Księżycem i rzuca na niego cień. Zjawisko to jest rzadsze niż zaćmienie Słońca – podczas gdy zaćmienie naszej gwiazdy można obserwować nawet 5 razy w roku, zaćmienie Księżyca zdarza się maksymalnie trzy razy w roku. Całkowite zaćmienie Księżyca zdarza się z kolei raz na kilka lat.

W piątek, 27 lipca zaćmienie Księżyca będziemy mogli obserwować od 21.30. Przez 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund Księżyc, Słońce i Ziemia znajdą się w jednej linii. Data ta dotyczy również apogeum, czyli momentu, kiedy Księżyc znajduje się w największej odległości od Ziemi. To niezwykłe wydarzenie mogliśmy obserwować w czerwcu 2011 roku oraz we wrześniu 2015 roku, kolejne powtórzy się w 2123 roku. Więc jeśli tylko pogoda na to pozwoli spójrzmy wieczorem w niebo! Lepiej nie przegapić tej okazji.

Zaćmienie możemy obserwować w szkolnym obserwatorium czynnym od 14.30 do 22.30 /Szkoła Podstawowa nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi im. Związku Orła Białego, ul. Konopnickiej 56/. Ale przy dobrej pogodzie zobaczymy je bez trudu, nieuzbrojonym okiem. Teleskop może się przydać, aby ten widok sobie trochę powiększyć.

Czytaj więcej

Wiadomości

Na Placu Wolności stanie Farmakobus

Rekreacja

Wolne miejsca na „Aktywne wakacje w Dąbrowie Górniczej”

Strona główna

Likwidacja zatoki i przenosiny przystanku autobusowego na Łęknicach

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Majakowskiego 25