Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
16 września 2021

Tucznawa najlepszą inwestycją dekady

Drukuj

Uruchomienie strefy gospodarczej w Tucznawie zostało uznane jedną z dziesięciu najlepszych inwestycji minionego dziesięciolecia. Wyróżnienie przyznano w ramach konkursu Top Inwestycje Komunalne.

Top Inwestycje Komunalne to konkurs ogólnopolski, organizowany przez PortalSamorzadowy.pl. Rokrocznie wyłania najważniejsze inwestycje komunalne, które służą rozwojowi gospodarczemu, mają duże znaczenie dla regionu i mieszkańców. Swoich faworytów wskazują czytelnicy portalu, a także jury, złożone z samorządowców, ekonomistów, menedżerów, ekspertów i urzędników. Z okazji 10 edycji konkursu, to grono wybrało czołowe przedsięwzięcia ostatniej dekady. Wśród nich znalazła się dąbrowska Tucznawa.

– To niezwykle ważny plebiscyt, który towarzyszy nam już od 10 lat, a przed nami kolejne jego edycje. Bardzo mnie cieszy, że co roku możemy nagradzać inwestycje, które zmieniają otaczającą nas przestrzeń, wnoszą do niej nową jakość i służą mieszkańcom lokalnych społeczności. Teraz mieliśmy możliwość dokonania inwestycyjnego podsumowania ostatniej dekady, co sprawiło nam wyjątkową przyjemność. Top Inwestycje 10-lecia, to projekty wzorcowe, godne naśladowania – mówi Rafał Kerger, redaktor naczelny PortalSamorzadowy.pl.

Strefa gospodarcza w Tucznawie stanowi ważny filar rozwoju miasta, a jej uruchomienie było strategiczną decyzją dąbrowskiego samorządu. Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także zastrzyk gotówki do miejskiej kasy, wpływającej m.in. z opłat i podatków oraz ze sprzedaży nieruchomości.

W Tucznawie jest już sześciu dużych inwestorów. Od 2017 r. działa tam japońska fabryka NGK Ceramics, produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Działki inwestycyjne posiadają także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe), Convert Paper (produkcja tektury) i Instanta (produkcja kawy). Wkrótce działalność rozpocznie SK ie technology, firma z kapitałem koreańskim, wiodący producent separatorów baterii litowo–jonowych, wykorzystywanych m.in. w samochodach elektrycznych.

Przedsięwzięcia tego typu nie byłyby możliwe bez oddania do użytku pod koniec 2014 r. zupełnie nowej drogi, o długości 9 km, która skomunikowała tereny inwestycyjne w Tucznawie z najważniejszymi drogami przebiegającymi przez Dąbrowę Górniczą – od przebudowanego węzła DK 94/ DW 790, poprzez DW 790, ul. Koksowniczą, ul. Gołonoską i nowy odcinek prowadzący przez Las Bienia do skrzyżowania z ul. Idzikowskiego. Przebudowa objęła też utworzenie rond na skrzyżowaniach: DW 790/Składowa, DW 790/Koksownicza, Koksownicza/Gołonoska, Gołonoska/Ząbkowicka/Związku Orła Białego.

Strefa inwestycyjna obejmuje 256 ha, z czego 211 ha to działki, na których można prowadzić działalność gospodarczą, a pozostała część przeznaczona jest dla niezbędnej infrastruktury, którą przygotowało miasto – m.in. dróg, chodników, sieci energetycznych, sieci wodno-kanalizacyjnych czy zbiorników retencyjnych. Ponad 130 ha jest już zagospodarowywanych przez firmy, a 81,6 ha czeka na nowych właścicieli. Przygotowanie i udostępnienie terenów w Tucznawie kosztowało 45,7 mln. W samym tylko 2020 r. ze sprzedaży miejskich gruntów pozyskano tam 29 mln zł, a w 2021 r. jeden z inwestorów – SK ie technology dokupił 30 ha, za które zapłacił miastu 30,8 mln zł. Szereg działań związanych z pozyskiwaniem przedsiębiorców gmina prowadzi we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Aktualności dla prowadzących działalność gospodarczą w mieście, a także informacje dla inwestorów zainteresowanych pozyskaniem w Dąbrowie Górniczej nowych terenów do prowadzenie biznesowych przedsięwzięć, na stronie dabrowa-gornicza.com

PK

Teren inwestycyjny w Tucznawie

17

Pozostałe przedsięwzięcia, które znalazły się w zestawieniu 10 najlepszych inwestycji minionej dekady

Oceanarium na terenie ZOO we Wrocławiu

To pierwsze w Polsce oceanarium oraz jedyne na świecie, które poświęcone jest faunie i florze jednego kontynentu. Jest ono nowoczesnym, innowacyjnym i wybudowanym w oparciu o najnowocześniejsze standardy obiektem turystycznym. Wartość inwestycji wyniosła 220 mln zł.

Rewitalizacja wieży ciśnień i budowa Parku Nauki w Ciechanowie

Rewitalizacja dotyczyła zabytku techniki i jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście, jakim jest wieża ciśnień w Ciechanowie. Obok wieży miasto wybudowało nowoczesny budynek z przeznaczeniem na park nauki. Wartość inwestycji wyniosła blisko 11 mln zł.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Muzeum to jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Na budowę muzeum wydano 320 mln złotych.

Pomorska Kolej Metropolitalna

To wieloletni i największy projekt komunikacyjny samorządu województwa pomorskiego. PKM cechuje wysoka komplementarność z innymi projektami infrastrukturalnymi w regionie oraz założeniami polityki gospodarczej, transportowej i środowiskowej. Wartość inwestycji to 1,1 mld zł.

Modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej w Płocku

Projekt, realizowany w formule PPP, zakładał zaprojektowanie i wykonanie kompleksowej modernizacji energetycznej obiektów użyteczności publicznej, mającej na celu zmniejszenie kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej. Wartość inwestycji to prawie 33 mln zł.

„Mia100 Kamienic” oraz rewitalizacja Elektrowni EC1 w Łodzi

Celem pierwszego projektu było podniesienie jakości i warunków życia mieszkańców poprzez modernizację gminnych kamienic, powstałych na przełomie XIX i XX w. W wyniku rewitalizacji EC1 powstało natomiast Centrum Sztuki Filmowej. Wartość inwestycji w sumie wyniosła niemal 430 mln zł.

Strefa Kultury w centrum Katowic

To wyróżnienie przede wszystkim dla miasta Katowice za stworzenie koncepcji Strefy Kultury w centrum miasta, w skład której wchodzi Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach kosztowało 385,5 mln zł, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia 329,5 mln zł, a rewitalizacja w Muzeum Śląskim w Katowicach pochłonęła około 30 mln zł.

Zwiększenie atrakcyjności turystycznej i kulturalnej centrum Opola

Na projekt składały się: zagospodarowanie terenów wzdłuż Odry, rewitalizacja zabytkowego parku na Wyspie Bolko, przebudowa budynku na siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz przebudowa flagowej nieruchomości miasta – Amfiteatru Tysiąclecia. Wartość inwestycji wyniosła łącznie ponad 77,5 mln zł.

Infrastruktura sportowo-rekreacyjna nad jeziorem Krzywym w Olsztynie

Bogata oferta sportowo-rekreacyjna stworzonej bazy pozwoliła na utrzymanie i pozyskiwanie nowych użytkowników zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Przy budowie inwestycji wykorzystano nowoczesne i nowatorskie rozwiązania technologiczne. Wartość inwestycji wyniosła ponad 65 mln zł.

Czytaj więcej

Biznes

W DIP w marcu nie zabraknie interesujących propozycji

Komunikaty

Trwa rekrutacja do miejskich przedszkoli

Wiadomości

Wyjątkowe body dla maluszków urodzonych w Dąbrowie Górniczej

Wiadomości

Drogowcy wyremontują ulice Młodych, Morcinka i Tysiąclecia