Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
1 marca 2023

TBS coraz bliżej. Poznaliśmy oferty potencjalnych wykonawców

Drukuj

Budowa mieszkań w formule budownictwa społecznego w Dąbrowie Górniczej zbliża się do etapu realizacji. 1 marca poznaliśmy oferty potencjalnych wykonawców, a dzień wcześniej miasto otrzymało grant z rządowego programu wspierającego inwestycje komunalne.

Trzy siedmiopiętrowe bloki, wybudowane w formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego, staną u zbiegu al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Kwiatkowskiego. Łącznie do dyspozycji będzie tam 168 mieszkań, po 56 w każdym budynku.

W budynkach znajdą się lokale o zróżnicowanych metrażach – od 31-metrowej kawalerki do przestronnego, czteropokojowego, niemal 90-metrowego mieszkania dla dużej rodziny.

Praktycznie i estetycznie

Budynki zaprojektowano w formie prostopadłościanu na rzucie prostokątnym o wymiarach 17,3 m x 32,8 m, gdzie ostatnia i przedostatnia kondygnacja zmniejszają się schodkowo. Od parteru do piątego piętra będzie po 8 mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się 5 lokali, a na siódmym 3. Mieszkańcy do dyspozycji będą mieć także pomieszczenia piwniczne.

Elewacja będzie wykończona w bieli i odcieniach szarości, z drewnianymi akcentami. Przy budynkach znajdzie się plac zabaw, a także 210 miejsc postojowych dla samochodów. Zaaranżowana zostanie zieleń, staną ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci.

– Towarzystwo Budownictwa Społecznego to oferta dla osób, których dochody są na granicy możliwości ubiegania się o lokal komunalny, ale zbyt małe, by kupić lokal na wolnym rynku. To również propozycja dla osób, które w przyszłości chcą kupić swoje własne mieszkanie i zamiast płacić wysokie czynsze najmu na wolnym rynku, wolą odkładać gotówkę na wkład własny podczas starań o kredyt hipoteczny – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej, głównym kryterium naboru najemców będzie wysokość średniego miesięcznego dochodu, który w gospodarstwie jednoosobowym musi być wyższy od 200 proc. najniższej emerytury, a w gospodarstwie wieloosobowym na osobę musi przekroczyć 150 proc. najniższej emerytury. Od 1 marca najniższa emerytura wypłacana przez ZUS wynosi 1588,44 zł. Równocześnie dochody nie mogą przekroczyć, określonego ustawowo, maksymalnego poziomu wyliczanego za rok poprzedzający złożenie wniosku.

Istotnym kryterium jest także nieposiadanie tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Dąbrowie Górniczej. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązek ten dotyczy momentu zawarcia umowy najmu w TBS, a nie złożenia wniosku.

Obowiązkiem każdego najemcy będzie również wniesienie „opłaty partycypacyjnej”, czyli udziału w kosztach budowy lokalu mieszkalnego. Opłata ta nie może przekroczyć 30 proc. kosztów budowy konkretnego lokalu i w przypadku rezygnacji z najmu, zostanie zwrócona. Jej wysokość zostanie obliczona po wyłonieniu wykonawcy robót budowalnych.

Szczegółowe informacje w sprawie TBS-u oraz kryteriów, jakie trzeba będzie spełnić, żeby wynająć w nim mieszkanie, można uzyskać w Wydziale Polityki Społecznej, Mieszkaniowej i Zdrowia pod numerem 32 300 75 48.

1 marca otwarto oferty w postępowaniu przetargowym na budowę mieszkań. Wpłynęło ich sześć, a zaproponowane ceny wahają się od 52 mln 380 tys. zł do ponad 76 mln 938 tys. zł. Kosztorys inwestorski opiewa na 56 mln 580 tys. zł.

Teraz oferty będą weryfikowane pod kątem spełnienia warunków przetargowych. Po dopełnieniu formalności i podpisaniu umowy, wykonawca będzie miał 34 miesiące na sfinalizowanie całego przedsięwzięcia.

Ponad 20 mln dofinansowania

We wtorek w Warszawie wiceprezydent Bożena Borowiec odebrała symboliczny czek na 20 mln 707 tys. 731 zł i 43 gr. Środki w tej wysokości, pochodzące z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego, wesprą realizację dąbrowskiej inwestycji.

Czytaj więcej

Rekreacja

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Transportowej i ul. Rudnej

Wiadomości

Studenci opracowali modelowe zagospodarowanie terenu

Komunikaty

Wykazy lokali użytkowych przeznaczonych do sprzedaży w trybie przetargu