Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
12 października 2018

Taka wystawa!

Drukuj

Od 12 października do 30 listopada w Galerii Sztuki PKZ  można podziwiać prace jednego z największych polskich artystów XX wieku – Jerzego Dudy-Gracza.

Jerzy Duda-Gracz to twórca, który swoje obrazy opisywał słowami: Maluję świat, który odchodzi, umiera, gdzie więcej jest snu, zdarzeń z dzieciństwa, świat w pejzażu przedindustrialnym. Na moich obrazach nie ma drutów telefonicznych, kabli, anten satelitarnych, samochodów, samolotów – tego wszystkiego, co zaprowadzi człowieka z powrotem na drzewo, jeżeli nadal będzie się tak intensywnie rozwijał pod tym względem.

Wystawa nosi tytuł „Jestem chory na Polskę”. Wernisaż oraz wykład prowadzony przez Iwonę Strzelewicz-Ziemiańską odbędzie się 12 października o 17:30 w pałacowej Galerii Sztuki.

Profesor Jerzy Duda Gracz – malarz, rysownik, scenograf. Urodził się 20 marca 1941 r. w Częstochowie, zmarł 5 listopada 2004 r. w Łagowie. Początek jego zainteresowań malarskich to Liceum Plastyczne w Częstochowie, po ukończeniu którego trafił do Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Grafiki – filia w Katowicach, gdzie otrzymał w 1968 r. dyplom. Tam też był nauczycielem akademickim w latach 1976-1982. W latach 1992-2001 uczył studentów Akademii Sztuk w Warszawie, a w latach 2001-2004 pracował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego.

Malarstwo Jerzego Dudy Gracza to swoista dokumentacja czasów, w których żył. Wszystkie jego obrazy opatrzone są metryką – numerem i datą. Jego twórczość, z racji stosowanej przez niego groteski, porównuje się do Petera Bruegla. Artysta pokazuje społeczną nietolerancję, dominację pieniądza. Do największych realizacji Jerzego Dudy Gracza niewątpliwie należy zaliczyć Golgotę Jasnogórską, która jest w jego interpretacji drogą krzyżową Polski i Polaków pełną współczesnych odniesień. Umierając w wieku 63 lat, artysta pozostawił po sobie ponad 3000 prac. Należy do nich 7 cykli malarskich:

Motywy i Portrety Polskie 1968-1979

Motywy, Tańce, Dialogi Polskie 1980-1983

Obrazy Jurajskie 1984-1986

Obrazy Arystokratyczno-Historyczne 1985-1991

Pejzaże Polskie i Obrazy Prowincjonalne 1986

Golgota Jasnogórska 2000-2001

Chopinowi 1999-2003

Prace Jerzego Dudy Gracza znajdują się w Muzeum Watykańskim, Muzeum Ufizzi, Muzeum Miejskim w Gandawie, Wiedniu, Oldenburgu, Moskwie oraz w galeriach sztuki współczesnej w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Holandii, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Meksyku, Norwegii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Włoszech, na Węgrzech.

Czytaj więcej

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Myśliwskiej

Wiadomości

Zmarł Jerzy Talkowski. Pogrzeb byłego prezydenta odbędzie się 28 marca

Komunikaty

użyczenie nieruchomości