Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
12 stycznia 2022

Sukcesy dąbrowskiej projektantki

Drukuj

Dąbrowianka Martyna Piątek została zwyciężczynią jedenastej edycji Mazda Design Experience 2020/21. Jury zdecydowało jednogłośnie, że jej projekt „for/rest” najpełniej zrealizował założenia konkursowe, a jego siłą jest prostota, czystość przekazu i skłanianie do kontaktu z naturą. Projektantka otrzymała nagrodę Grand Prix oraz dodatkowe wyróżnienie DesignNature Dot ufundowane przez znanych polskich projektantów Gosię i Tomka Rygalików.

    

Konkurs Mazdy trwał dwa lata i różnił się od poprzednich edycji. Do tej pory organizatorzy podawali konkursowe hasło, a spośród nadesłanych prac wybierali najlepszą. Teraz jurorzy, na podstawie przedstawionych portfolio, ze 150 zgłoszeń wybrali szóstkę finalistów, dla których zorganizowali dwa warsztaty projektowe.

W Kampusie Kreatywnym Design Nature w Sobolach młodzi projektanci poznawali zalety korka, który mieli wykorzystać do wykonania swojej pracy, a pod okiem projektantów i jurorów zdobywali doświadczenie niezbędne do wykonania konkursowego zadania, to jest zaprojektowania i wykonania przedmiotu, który można będzie wykorzystać do rekreacji fizycznej i mentalnej. Potem w Europejskim Centrum Designu Mazdy w Oberursel przyswajali filozofię projektową japońskiej firmy. Praca Martyny okazała się najlepsza.

– „for/rest” to „mobilna stacja do kąpieli leśnych” – tak swój projekt określa sama autorka – ma skłaniać do wyciszenia i kontaktu z naturą, zgodnie z japońską praktyką polegającą na uważnych, refleksyjnych spacerach po lesie i przebywaniu w zadrzewionych miejscach. To mobilne siedzisko, całkowicie wykonane z korka – tkaniny korkowej i korkowego wypełnienia – pochodzących z recyklingu rozdrobnionych korkowych odpadów.

– Mazda Design Experience 2020/21 to dla mnie ważny projekt i ważny konkurs, prestiżowy w środowisku projektantów. Dał mi możliwość poznania uznanych na rynku projektantów oraz współfinalistów i ich metod pracy. Samo zwycięstwo zaś było przede wszystkim ogromnym wyróżnieniem i nobilitacją. Dało mi też pozytywny zastrzyk energii i sygnał, że nie należy bać się myślenia „poza schematami”. Mam nadzieję, że będzie dla mnie także początkiem nowych ciekawych doświadczeń projektowych – mówi Martyna Piątek.

Mimo młodego wieku, Martyna ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, jej prace były wystawiane w wielu polskich miastach, także poza granicami kraju. Projektantka uważa, że podstawą dobrego designu są ludzkie emocje, a najlepszą inspirację stanowi sama natura.

Przykładem takiego podejścia do tworzenia jest jej dyplomowy projekt „Pamiętam”, robiący ogromne wrażenie na odbiorcach. Powstał jako manifest przeciwko nieodpowiedzialnej produkcji zniczy z tworzyw sztucznych oraz wyraz niezgody na bezrefleksyjną i spłyconą metodę wyrażania pamięci o bliskich zmarłych.

– W tym projekcie nie ma tradycyjnego znicza. Świeca przyjmuje postać arkusza papieru pokrytego woskiem, który spala się na grobie w dedykowanym naczyniu ceramicznym. Na arkuszu zapisać można symboliczną wiadomość do zmarłego. Płonie on przez kilka minut podczas naszej obecności przy grobie, przez co koncentrujemy się na kontakcie ze zmarłym „tu i teraz” – wyjaśnia projektantka.

Dla Martyny ważny jest każdy projekt, choć każdy w inny sposób. Projekt „Pamiętam” ma wymiar bardzo osobisty, był długo przygotowywany, wymyślony i zrealizowany przez dąbrowiankę od początku do końca, zyskał bardzo dobre recenzje.

Jak mówi projektantka – czasami dobrze jest mieć dużo wolności podczas tworzenia projektu, chociaż założenia postawione z góry też są ważne. Pracując w określonych ramach, np. wykorzystując wskazany materiał, jak było to w przypadku Mazdy, projektant od początku wie, jak rozplanować swoją pracę.

Martyna projektuje przedmioty z różnych dziedzin – meble, biżuterię, oświetlenie. Najważniejsza dla niej, jako projektanta przedmiotów użytkowych jest funkcjonalność, czyli to, jak projekt posłuży odbiorcy i czy dobrze spełni swoje przeznaczenie. Na równi z funkcjonalnością ważny jest też aspekt ekologiczny, czyli etyka produkcji, a projektowany obiekt koniecznie musi być przyjazny środowisku. Do tego dochodzi estetyka, która powinna być czynnikiem uzupełniającym, czymś, co zwraca uwagę i wzbudza u klienta pozytywne emocje.

                 

Martyna Piątek swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła w dąbrowskim Plastyku. Bardzo ciepło wspomina szkołę, która poszerzyła jej spojrzenie na świat, pokazała możliwości i różne drogi realizacji własnych pomysłów.

– Był to dla mnie, pomimo dużej ilości obowiązków, beztroski czas. Plastyk dał mi podstawy, pozwolił nabyć wiele umiejętności warsztatowych, poznać różnorodność materii. Znajomość historii sztuki pomogła w późniejszym etapie poznawania historii wzornictwa – to ważne aby znać kontekst czasu i miejsca powstających stylów itd. Dyplom realizowałam z litografii, w pracowni grafiki warsztatowej. Zainteresowania skierowały mnie ku architekturze wnętrz, a potem płynnie przeszłam w kierunku projektowania mebla i wzornictwa przemysłowego – wspomina projektantka.

Życzymy Martynie kreatywnych pomysłów, fantastycznych projektów i kolejnych wygranych w prestiżowych konkursach. Liczymy, że będziemy mieli szanse o nich napisać.

 

Martyna Piątek – projektantka, magister sztuki. Urodziła się w Dąbrowie Górniczej. Uczęszczała do SP nr 31 i Gimnazjum nr 9 w Ząbkowicach, potem do Liceum Plastycznego. Studia licencjackie ukończyła na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, potem wzornictwo na Wydziale Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie zajmuje się wzornictwem przemysłowym w firmie Blank Studio w Tychach, gdzie razem ze współpracownikami projektuje systemy informacji wizualnej.

 

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej projektantki: https://www.martynapiatek.com/

Lucyna Stępniewska

Czytaj więcej

Strona główna

Weekend w mieście

Biznes

Przedsiębiorcy z regionu spotkają się w Fabryce. Można przyjść i porozmawiać

Strona główna

Miasto wspiera opiekę żłobkową nad najmłodszymi

Strona główna

Danusia, która trzyma sztamę z wiatrem