Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
3 października 2022

Straż miejska mierzyła nocą poziom hałasu nad Pogorią III

Drukuj

O wnioskach z minionego sezonu letniego nad Pogorią III rozmawiamy z Radosławem Romankiem, komendantem Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

Piotr Purzyński: Sezon letni na Pogorii za nami. W tym roku straż miejska – na wniosek mieszkańców – po raz pierwszy mierzyła poziom hałasu z działających przy Pogorii III lokali.

Radosław Romanek: – Mierzyliśmy to najpierw sami, ale potem – żeby „gra” była fair – wspólnie z właścicielami dwóch lokali. Okazało się, że poziom hałasu – mimo tego, że firma, która zajmuje się nagłośnieniem, starała się go ograniczyć – przekracza dopuszczalne przepisami normy.

To duże przekroczenie?

– Bardzo duże, bo o ponad 20 decybeli. W środku nocy to szczególnie dokuczliwe, bo dodatkowo hałas jeszcze niesie woda. Dla zobrazowania dodam, że w tym samym czasie prowadziliśmy działania [związane z ograniczeniem niedzielnego handlu] na targowisku przy ul. Tysiąclecia. Pierwszego dnia byłem tam o godzinie czwartej rano i tam po prostu było „słychać” Pogorię.

Jak ten problem można rozwiązać?

– Musimy pogodzić jednych i drugich – prowadzących działalność gospodarczą oraz mieszkańców – dlatego trwają w tej chwili uzgodnienia dotyczące projektu uchwały, która będzie cywilizowała warunki funkcjonowania zbiornika i jego okolicy. Myśmy zawnioskowali, żeby ograniczyć możliwość prowadzenia działalności z użyciem środków nagłaśniających na przykład od godziny 23 do 6.

Ograniczyć, czyli mówiąc wprost, ściszyć muzykę?

– Tak, bo ludzie nie skarżą się na prowadzoną działalność, ale na to, że w dwóch lokalach puszczana jest zbyt głośna muzyka. Dziś to może byś sprawa sporna, czy to komuś przeszkadza czy nie, dlatego chcemy to unormować.

Co ważne: regulamin korzystania z plaży na Pogorii przygotowany przez Centrum Sportu i Rekreacji nie ma obecnie żadnego umocowania w prawie. Nie możemy ukarać nikogo mandatem za nieprzestrzeganie regulaminu, ponieważ nie jest on prawem miejscowym. Jeżeli więc ktoś przychodzi, rozpala grilla na plaży, kąpie psy i robi inne rzeczy, które są niezgodne z regulaminem, możemy go tylko pouczyć bez żadnej sankcji karnej. Jeżeli regulamin zostanie wprowadzony uchwałą rady miejskiej, będzie można z tego tytułu egzekwować porządek.

W regulaminie znajdzie się między innymi wzmianka o zakazie palenia papierosów na plaży.

– Wiemy, jak wygląda plaża na Pogorii III w szczycie sezonu: człowiek leży obok człowieka, jak nad Morzem Bałtyckim. No i leży ktoś na kocu, a obok ktoś inny pali papierosy. Nie chodzi o to, żeby organizować ludziom palarnie, ale sama plaża powinna być bezwzględnie wyłączona z możliwości palenia. Zresztą, ludzie zostawiają potem w piasku pety czy niedopałki, co naprawdę wygląda średnio.

Przy okazji wspomnijmy, że uruchamiany na sezon letni posterunek straży miejskiej na Pogorii III działał już trzeci rok z rzędu.

– Myślę, że działalność posterunku wywarła pozytywny wpływ. Widzę to po wynikach naszej działalności. O ile w 2020 roku mieliśmy prawie 1200 zawiadomień o wykroczeniu i 809 osób wylegitymowanych, o tyle w tym roku liczba zawiadomień spadła do 268 i 203 legitymowanych. Rozmawiałem z pracownikami, którzy obsługują Pogorię. Według nich trzeba się naprawdę najeździć, żeby znaleźć jakiegoś sprawcę wykroczeń i ukarać mandatem za niewłaściwe parkowanie.

Podsumowując, myślę, że te trzy lata naszej działalności przyniosły pożądany skutek i na Pogorii po prostu jest porządek.

Na wniosek straży miejskiej na drodze dojazdowej i wyjazdowej, a ostatnio również na parkingu, zostały zainstalowane progi zwalniające.

– Mieliśmy informacje od pracowników Centrum Sportu i Rekreacji oraz mieszkańców i osób prowadzących działalność gastronomiczną, że drogi i parking na Pogorii III kierowcy traktują w nocy jako fajne miejsce do poślizgania się samochodami. Jako straż miejska nie mamy możliwości reagowania w sposób kompleksowy, jeśli chodzi o tego typu zjawiska. Nie możemy zatrzymywać pojazdów, poza odcinkami gdzie jest zakaz ruchu. Musielibyśmy więc prosić o pomoc policję.

Są jednak rozwiązania, które nie obciążają policji, a pozwalają wyeliminować negatywne zjawiska. Tak jest właśnie z progami zwalniającymi, które nie stanowią utrudnienia ani dla mieszkańców, ani innych osób, które przez cały rok korzystają z tego miejsca zgodnie z przeznaczeniem. Podkreślam, że przez cały rok, bo Pogoria III to już miejsce nie sezonowej, ale całorocznej rekreacji. Progi zamontowaliśmy po to, żeby w sposób techniczny wyeliminować wspomniane ślizganie.

Rozmowa ukazała się we wrześniowym numerze „Przeglądu Dąbrowskiego”

Czytaj więcej

Wiadomości

Ostatni moment, żeby zgłosić projekt do Budżetu Obywatelskiego

Biznes

Czerwiec pod znakiem przedsiębiorczości

Wiadomości

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli

Wiadomości

Blizny na Bukowej Górze