Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
26 października 2022

Solo i w duecie. Mistrzowskie występy na obręczy i rurze

Drukuj

Klaudia Stawiarz i Anna Domagała to dwie młode dąbrowianki, które dzięki pasji i wytężonym treningom osiągają sukcesy w AerialHoop i PoleDance. Dziewczyny triumfują na zawodach w Polsce, a Klaudia w czwartek wystartuje w mistrzostwach świata.

AerialHoop i PoleDance to nazwy, które wielu osobom nie nie mówią. Opisując najkrócej, kryją się pod nimi widowiskowe ewolucje i układy choreograficzne na obręczy i rurze. W tych dyscyplinach dziewczyny swoją formę szlifują w FitFreak Studio.

– Anna zaczęła treningi w u nas, Klaudia wcześniej trenowała akrobatykę. Samodzielnie w domu zaczęła ćwiczyć na rurze i do naszego studia zgłosiła się na indywidualne zajęcia przed startem w pierwszych zawodach – wspomina Agnieszka Miś, trenerka i właścicielka FitFreak Studio.

Jak podkreśla, dziewczyny są silne, dobrze rozciągnięte, a to jest szczególnie istotne w tych dyscyplinach. Wcześniej szykowały się do występów solo, ale w pewnym momencie stwierdziły, żeby spróbować sił w duecie. Jak się okazało, z powodzeniem. W czerwcu zadebiutowały w mistrzostwach Polski i zajęły 1 miejsce w kategorii AerialHoop Amator Młodziki Mieszane.

Na tych samych mistrzostwach Klaudia startowała również w kategorii PoleDance Elite Juniorki Dziewczynki, gdzie także zajęła 1 miejsce i wywalczyła awans na mistrzostwa świata.

Dobre wyniki są okupione wytężoną pracą. Wymaga to zaangażowania i determinacji. Klaudia na treningi poświęca każdy dzień, Anna trenuje trzy razy w tygodniu. Do zawodów trzeba bardzo dobrze przygotować się fizycznie, a przy tym zadbać o interesującą choreografią, które będzie nie tylko efektowna, ale spełni też wymagania stawiane w regulaminach zawodów.

– Każdy występ składa się z figur obowiązkowych, chwytów, rozciągnięć, musi zawierać elementy siłowe czy dropy, czyli swobodne spadanie. W układzie choreograficznym trzeba zawrzeć także elementy prezentowane na podłodze. Zawodniczki do dyspozycji mają rurkę statyczną i obrotową, wykorzystywać muszą obie. Maksymalnie przez 40 sekund mogą nie mieć kontaktu z drążkiem. Pokaz trwa ok.3,5 minuty. Zasady oceniania i punktowania są złożone, trzeba wykazać się dużymi umiejętnościami i inwencją, żeby zdobyć wysokie noty – opowiada Agnieszka Miś.

Mistrzostwa świata od 27 do 30 października będą odbywać się w Szwajcarii. Klaudia Stawiarz, bez względu na rezultat, zrobi tam kolejny duży krok na drodze swojej kariery.

5

Czytaj więcej

Wiadomości

Znamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim

Strona główna

Trzysta bocianów na budowie huty. Rozmowa z Anną Cieplak

Wiadomości

Ruszają fora mieszkańców

Wiadomości

Spotkanie wokół historii miasta i Huty „Katowice” oraz książki „Ciało Huty” Anny Cieplak