Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
11 grudnia 2018

SOLIDARNOŚĆ DLA KLIMATU

Drukuj

Podczas odbywającego się w Katowicach szczytu COP24 samorządowcy polskich miast ogłosili i podpisali Deklarację „Solidarność dla Klimatu”. Podejmują w niej zobowiązania do konkretnych wspólnych działań na rzecz ochrony klimatu, zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia mieszkanek i mieszkańców.

Deklarację podpisali prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Namysłowa Jacek Fior, radna Cieszyna Irena Fluder-Kudzia, radny Wadowic i były burmistrz tego miasta Mateusz Klinowski.

Wszyscy z LED-owymi żarówkami w dłoniach – symbolem jednego ze zobowiązań Deklaracji, w którym sygnatariusze zobowiązują się do wymiany miejskiego oświetlenia na energooszczędne.

Sygnatariuszki i sygnatariusze Deklaracji „Solidarność dla Klimatu” zobowiązują się między innymi do likwidacji smogu i ubóstwa energetycznego, wprowadzenia do 2030 roku w swoich miastach oświetlenia opartego wyłącznie na energooszczędnej technologii LED oraz do wykorzystania w miejskich budynkach energii odnawialnej na poziomie 50% do 2030 i 100% do 2050 roku.
Koordynator Sieci Miast Progresywnych Dariusz Szwed podkreślił, że samorządowcy, którzy wspierają deklarację, podzielają wspólne wartości – sprawiedliwość, równość bezpieczeństwo, solidarność, odpowiedzialność za obecne i przyszłe pokolenia, oraz globalny i lokalny zrównoważony rozwój. Chcą kultywować je na rzecz wspólnych działań, które poprawią życie mieszkanek i mieszkańców.

– Działamy lokalnie, myślimy globalnie. Ta deklaracja to nasze zobowiązanie na otwierającą się kadencję samorządową – powiedział prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak. Burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk podkreślił, że w jego mieście jest już 10 proc. energooszczędnego oświetlenia, a to że miasta będą wspólnie inspirować się w ramach sieci będzie niezwykle ważne dla dalszych działań.

Przewodniczący Rady Miejskiej Namysłowa Jacek Fior zauważył, że sprawa ochrony klimatu łączy w Namysłowie wszystkich, bez względu na poglądy polityczne. Radna Cieszyna Irena Fluder-Kudzia zapowiedziała, że wraz z radnymi swojego klubu będzie prowadzić w mieście edukację na rzecz ochrony klimatu. Były burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski zwrócił uwagę, że w Polsce potrzebna jest rewolucja w publicznym myśleniu o kwestii zmian klimatycznych.

Wśród sygnatariuszek i sygnatariuszy deklaracji są także: prezydentka Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, prezydentka Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Starachowic Marek Materek, wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski, burmistrzyni Mielna Olga Roszak-Pezała, burmistrz Gorlic Rafał Kukla, burmistrz Dąbia Tomasz Ludwicki, burmistrz Opoczna Dariusz Kosno, burmistrz Ostrzeszowa Patryk Jędrowiak, burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski, burmistrz dzielnicy Warszawa-Bielany Grzegorz Pietruczuk. Deklarację sygnują ponadto radna Cieszyna Joanna Wowrzeczka oraz radny tego miasta Szymon Słupczyński oraz była burmistrzyni Czerska Jolanta Fierek i była zastępczyni burmistrza Wadowic Ewa Całus.

Deklarację wspierają byli Prezydenci RP – Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Idea Deklaracji powstała w Sieci Miast Progresywnych, którą tworzą samorządowcy między innymi z Braniewa, Bartoszyc, Cieszyna, Dąbrowy Górniczej, Gorlic, Iławy, Leska, Mielna, Namysłowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Sejn, Sławkowa, Słupska, Starachowic, Świdnicy, Wadowic oraz warszawskiej dzielnicy Bielany. Współpracują oni ze sobą w celu wymiany doświadczeń na temat nowoczesnego zarządzania miastem wspólnie z jego mieszkańcami.

 

Sieć Miast Progresywnych zrzesza obecnie ponad 20 małych i średnich miast z całej Polski, realizujących progresywną politykę miejską dla zapewnienia najwyższej jakości życia wszystkim mieszkańcom i mieszkankom. Drogą do tego celu jest trwały, zrównoważony rozwój polegający na jak najlepszym wykorzystaniu dostępnych zasobów ludzkich, kulturowych, środowiskowych i materialnych z troską o ich odnawianie, tak by mogły również służyć przyszłym pokoleniom. Sieć łączą wartości takie, jak: szacunek czy włączanie wszystkich we współdecydowanie oraz zasady: współzarządzania, transparentności i rozliczalności wybieralnych organów władzy.
Sieć Miast Progresywnych jest partnerką inicjatywy UK 100 z Wielkiej Brytanii, która powstała po szczycie klimatycznym w Paryżu w 2015 roku. Wspiera władze miast i wsi w Wielkiej Brytanii w działaniach związanych z przejściem na korzystanie ze źródeł energii odnawialnej i koncentruje się na wspieraniu działań władz lokalnych w przechodzeniu na energię odnawialną. Sieć UK100 łączy ze sobą lokalnych liderów, biznes i władze krajowe, umożliwiając im prezentowanie swoich osiągnięć i uczenie się od siebie nawzajem. Obecna na konferencji prasowej szefowa sieci Polly Billington zapowiedziała, że UK100 będzie się dzielić z polskimi miastami swoimi doświadczeniami – Zbudujmy polityczny konsensus wokół solidarności dla klimatu, dzisiaj zaczynamy robić to w Polsce -podkreśliła.

 

Deklarację „Solidarność Dla Klimatu” popierają brytyjscy posłowie

– To wspaniała wiadomość, że burmistrzowie w Polsce podejmują wyzwanie klimatyczne, ponieważ, jak doświadczyliśmy w Wielkiej Brytanii, ambicje lokalnych liderów mogą poważnie przyspieszyć przyjęcie technologii czystej energii i umożliwić lepsze i zdrowsze miejsca zamieszkania i pracy oraz ‘oczyścić’ nasz transport. Nie oznacza to, że nie trzeba robić więcej na szczeblu krajowym i międzynarodowym, dlatego COP jest tak ważny. Ale to będą lokalni liderzy, budowanie świadomości i poparcia dla ambitnych działań w dziedzinie klimatu, które umożliwią przyszłość bez emisji dwutlenku węgla. Wspieram burmistrzów Polski w ich ambicjach i mam nadzieję, że UK100 i Polska Sieć Solidarności Klimatycznej Burmistrzów będą współpracować, uczyć się od siebie nawzajem i budować pozytywną przyszłość bez emisji dwutlenku węgla.- Anna McMorrin, Partia Laburzystów, Cardiff North, członkini komisji audytu środowiskowego Izby Gmin, Rada Doradcza UK100.
– Cieszę się z zaangażowania i ambicji polskich burmistrzów we wdrożenie przejścia na czystą energię. W obliczu zbliżającego się kryzysu klimatycznego i rozchwianego porządku międzynarodowego, silne przywództwo na szczeblu obywatelskim jest teraz potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Pozostaje ogromny niewykorzystany potencjał współpracy na poziomie lokalnym między Wielką Brytanią a Polską. Jestem zdecydowany stawić opór i cofnąć brytyjski dryf izolacjonistów i pragnę wyrazić swoją solidarność z wszystkimi obecnymi dzisiaj.- Alex Sobel, MP, Partia Laburzystów, Leeds North West, członek komisji audytu środowiskowego Izby Gmin, Rada Doradcza UK100.

Czytaj więcej

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Kasprzaka 25 i ul. Polcera

Kultura

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy Drodze Wojewódzkiej nr 790

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Siewierzu przy ul. Długiej