Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
4 listopada 2022

Siedziba ZIG z wyróżnieniem

Drukuj

Siedziba Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej, zaprojektowana przez MW Architekci, została wyróżniona w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego. To pierwszy obiekt z miasta, który w ogóle znalazł się w tym konkursie.

Siedziba ZIG stanęła na terenie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. Wyróżnienie w 28. edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego, organizowanym przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), w kategorii OBIEKT trafiło do Marleny Wolnik i Karoliny Więcławek z pracowni MW Architekci. Jury w uzasadnienie podkreśliło, że „Wyróżnienie przyznano za twórcze podejście do tematu obiektu tymczasowego. Za poszanowanie miejsca, w którym powstało – nie przytłaczając go swoją obecnością, a jednocześnie wzbogacając przestrzeń o ciekawą, połyskliwą i oferującą lustrzane odbicia otoczenia, formę przestrzenną”.

SARP to stowarzyszenie zawodowe zrzeszające architektów oraz osoby związane z architekturą. Jak tłumaczą jego członkowie, próbują łączyć ludzi w różnym wieku, o różnych poglądach i doświadczeniu, którzy chcą dbać o ład przestrzenny oraz brać odpowiedzialność za jakość środowiska wokół nas. Organizują różnorodne wydarzenia, promują dobre praktyki i tworzą platformę wymiany doświadczeń. W ten sposób chcąc promować to, co najlepsze w architekturze.

6

Fabryka Pełna Życia jest największym przedsięwzięciem rewitalizacyjnym w Dąbrowie Górniczej. Jego celem jest metamorfoza śródmieścia, której motor napędowy stanowi zagospodarowanie terenu po zakładzie Defum.

Obszar ma zmienić się w miejsce tętniące życiem, pełne zieleni, połączone z rejonem dworca kolejowego i Pałacem Kultury Zagłębia. Jego wielkim potencjałem, oprócz położenia w centrum miasta, są dawne hale fabryczne, które mogą zmienić swój dotychczasowy charakter na miejsce dla gastronomii, rekreacji, wydarzeń kulturalnych czy prowadzenia biznesu. Całość może zostać uzupełniona zabudową mieszkaniową.

Teren dawnego Defum zmienia się od kilku lat. W 2019 r. oddano do użytku odbudowany budynek dawnego warsztatu elektrycznego, w którym odbywają się m.in. spotkania, konferencje, szkolenia czy wystawy. W 2020 r. wyburzono budynek dawnego biurowca i na nowo zaaranżowano otoczenie, w którym m.in. przybyło zieleni, powstało piaszczyste boisko do siatkówki, stanęły punkty gastronomiczne, organizowane są koncerty, giełda staroci czy zloty food-trucków. Więcej informacji na stronie fabrykapelnazycia.eu/o-fabryce/projekt/

W grudniu 2019 r., w celu wykonywania zadania własnego gminy Dąbrowa Górnicza, istotnego dla rozwoju miasta i jakości życia mieszkańców, powołano spółkę Fabryka Pełna Życia. Jej zadaniem jest wyprowadzenie ze stanu kryzysowego i ożywienie obszarów zdegradowanych.

Czytaj więcej

Biznes

W DIP w marcu nie zabraknie interesujących propozycji

Komunikaty

Trwa rekrutacja do miejskich przedszkoli

Wiadomości

Wyjątkowe body dla maluszków urodzonych w Dąbrowie Górniczej

Wiadomości

Drogowcy wyremontują ulice Młodych, Morcinka i Tysiąclecia