Dostępne skróty klawiszowe:
„Anons” Bogusława Schaeffera – to kolejne zaproszenie na spotkanie z twórczością znanego na całym świecie dramaturga, który kilkakrotnie gościł w Dąbrowie Górniczej.
Bogusław Schaeffer – polski kompozytor, muzykolog, krytyk muzyczny, dramaturg, grafik i pedagog, autor szeregu monografii i artykułów poświęconych muzyce współczesnej i historii muzyki. To jeden z najwybitniejszych współczesnych Polaków, nie znany jednak szerszej publiczności. Może najbardziej spopularyzowany przez m.in. braci Grabowskich – Andrzeja i Mikołaja oraz Jana Peszka w przedstawieniach takich, jak „Scenariusza dla trzech aktorów” czy „Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”.
I właśnie Dąbrowa Górnicza, a dokładnie działający tu Teatr Elsynor z okazji 90 – tych urodzin profesora przygotował cykl przedstawień jubilata, które prezentować będzie przez cały 2019 rok.
– Projekt pod nazwą Schaefferiada jest przybliżeniem dramatów Bogusława Schaeffera realizowanych przez Teatr Elsynor w latach 2002-2019, głównie w Dąbrowie Górniczej – Pałacu Kultury Zagłębia i Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej. To kontynuacja odkrywania nowatorskiego „schaefferowskiego” teatru w tradycyjnej formie, uznanego w kraju jak i za granicą. Ideą projektu jest też uczczenie 90-tej rocznicy urodzin dramaturga – mówi Marek Wilk, pomysłodawca wydarzenia, aktor, reżyser, twórca Teatru Elsynor.– Od marca do grudnia zaprezentujemy dziesięć dramatów: siedem zarejestrowanych wcześniej, dwa zostaną zagrane na żywo i jeden – premierowy, przedstawiony w dniu urodzin autora. Dodatkowo przewidujemy organizację wernisażu 36 grafik muzycznych jubilata oraz prezentacje krótkich filmów dokumentalnych ze spotkań Bogusława Schaeffera z publicznością w Dąbrowie Górniczej, jak również filmu – prezentacji jego wielorakiej twórczości. Wszystkie te imprezy odbywać się będą w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej.
Warto przypomnieć, ze Bogusław Schaeffer był kilkakrotnie w Dąbrowie Górniczej na premierach swoich dramatów. Pierwszy raz odwiedził miasto w 2002 roku, oglądając „Odwet”. Główne role w tym przedstawieniu grali wtedy członkowie kabaretu DNO. Nagraniem z tamtejszej premiery rozpoczęła się właśnie dąbrowska Szaefferiada. Wczoraj w Międzynarodowym Dniu Teatru można było obejrzeć na żywo „Anons” – teatr widziany z atrakcyjnej perspektywy młodych ludzi, którzy chcą być aktorami. Swoje role fantastycznie zagrali: Konrad Świątek, Adrian Zagrodzki i Mateusz Chałupka oraz dyrektor szkoły – Marek Wilk.
Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Komitywa”, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej i Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Lucyna Stępniewska
https://www.facebook.com/telpoltv/videos/2364789187141606/?__xts__[0]=68.ARAL0LiAAH7t0ZdNdudyAUonKYuza-Qc73cChD8Uv2t00WXJ_vwI60KJkPJlt5YTXq2auo0lAFZlTVXtpURb8DQFz-5fozrRuxqREbq4-oXZe81mAiSde8YuEJgIwULmsNbYhNo2XWCtWiAsa503j2LPaP5FbkBLVc30bDCMDSNON0Nwz7FyGJBoy41O5wX8AWmlyCo7eou5dcBLGzKkze_eEZ5n3EQxjwtgVotNRN5xAZWatVk4egngCOoTrqhaMZ5t0yjqxIPjEACokZrARN736Zwb38ugM7AejMut5DIOuwtrOLtLIyJ4-Ul7BTx1X7ozvbMTfMOiLaWOw9F2SUYUPynIwrZSCkBUcQ&__tn__=-R