Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
28 marca 2019

Schaefferiada 2019

Drukuj

„Anons” Bogusława Schaeffera – to kolejne zaproszenie na spotkanie z twórczością znanego na całym świecie dramaturga, który kilkakrotnie gościł w Dąbrowie Górniczej.

Bogusław Schaeffer – polski kompozytor, muzykolog, krytyk muzyczny, dramaturg, grafik i pedagog, autor szeregu monografii i artykułów poświęconych  muzyce współczesnej i historii muzyki.  To jeden z najwybitniejszych współczesnych Polaków, nie znany jednak szerszej publiczności. Może najbardziej spopularyzowany przez m.in. braci Grabowskich – Andrzeja i Mikołaja oraz Jana Peszka w przedstawieniach takich, jak  „Scenariusza dla trzech aktorów” czy „Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”.

I właśnie Dąbrowa Górnicza, a dokładnie działający tu Teatr Elsynor z okazji 90 – tych urodzin profesora przygotował cykl przedstawień jubilata, które prezentować będzie przez cały 2019 rok.

– Projekt pod nazwą Schaefferiada jest przybliżeniem dramatów Bogusława Schaeffera realizowanych przez Teatr Elsynor w latach 2002-2019, głównie  w Dąbrowie Górniczej – Pałacu Kultury Zagłębia i Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej. To kontynuacja odkrywania nowatorskiego „schaefferowskiego” teatru w tradycyjnej formie, uznanego w kraju jak i za granicą. Ideą projektu jest też uczczenie 90-tej rocznicy urodzin dramaturga – mówi Marek Wilk, pomysłodawca wydarzenia, aktor, reżyser, twórca Teatru Elsynor.– Od marca do grudnia zaprezentujemy dziesięć dramatów: siedem  zarejestrowanych wcześniej, dwa zostaną zagrane na żywo i jeden – premierowy, przedstawiony w dniu urodzin autora. Dodatkowo przewidujemy organizację wernisażu 36 grafik muzycznych jubilata oraz prezentacje krótkich filmów dokumentalnych ze spotkań Bogusława Schaeffera z publicznością w Dąbrowie Górniczej, jak również filmu – prezentacji jego wielorakiej twórczości. Wszystkie te imprezy odbywać się będą w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej.

Warto przypomnieć, ze Bogusław Schaeffer był kilkakrotnie w Dąbrowie Górniczej na premierach swoich dramatów. Pierwszy raz odwiedził miasto w 2002 roku, oglądając „Odwet”. Główne role w tym przedstawieniu grali wtedy członkowie kabaretu DNO.  Nagraniem z tamtejszej premiery rozpoczęła się właśnie dąbrowska Szaefferiada. Wczoraj w Międzynarodowym Dniu Teatru można było obejrzeć  na żywo „Anons” –  teatr widziany z atrakcyjnej perspektywy młodych ludzi, którzy chcą być aktorami. Swoje role fantastycznie zagrali: Konrad Świątek, Adrian Zagrodzki i Mateusz Chałupka oraz dyrektor szkoły – Marek Wilk.

Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Komitywa”, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej i Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Lucyna Stępniewska

Przegląd Twórczości Bogusława Schaeffera – Schaefferiada

Twórczość Bogusława Schaeffera budzi zachwyt młodych i starszych odbiorców. W tym roku Mistrz obchodzi 90. urodzinyStowarzyszenie Dobrych Inicjatyw "Komitywa" | Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej | Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej | Dąbrowa Górnicza – profil oficjalny | DG Miejskie Centrum Informacji

Opublikowany przez Telpol INFO Środa, 20 marca 2019

Czytaj więcej

Wiadomości

Drogowcy wyremontują ulice Młodych, Morcinka i Tysiąclecia

Wiadomości

Panie znów pokażą swoją siłę

Wiadomości

Marek Węgrzynowicz zastępcą prezydenta miasta

Strona główna

Licytacja przedmiotów nieodebranych z Biura Rzeczy Znalezionych