Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
7 stycznia 2019

Rok w liczbach

Drukuj

W 2018 r. w Dąbrowie Górniczej urodziło się 485 dzieci. 509 par wzięło ślub, a 208 obchodziło rocznicę długoletniego małżeństwa.

W minionym roku w mieście na świat przyszło 255 chłopców i 230 dziewczynek, czyli łącznie o 122 więcej, niż w 2017r. Najwięcej aktów urodzenia – 61 – zarejestrowano w styczniu. Wtedy urodziło się 31 chłopców i 30 dziewczynek.

– Rejestracja aktów urodzenia dotyczy również dzieci urodzonych poza granicami kraju. Takich w ubiegłym roku odnotowaliśmy 144 przypadki, w tym najwięcej z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Irlandii czy Stanów Zjednoczonych – mówi Aleksandra Bijak, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

Najpopularniejsze imiona wybierane dla pociech to Julia, Maja, Lena, Amelia, Filip, Jakub, Antoni i Mateusz. Z kolei imiona, na których nadanie w roku 2018 zdecydowano się tylko raz, to m.in. Florentyna, Elena, Karmen, Lara, Iwo, Gniewko, Albert i Serafin.

– 509 par przystąpiło w zeszłym roku do zawarcia związku małżeńskiego. Wśród zarejestrowanych aktów małżeństwa niewielką przewagę stanowią te, które powstały w wyniku przyjęcia oświadczeń przez kierownika USC, czyli tzw. śluby cywilne. 26 par zdecydowało się skorzystać z możliwości zawarcia małżeństwa poza lokalem USC. Nowożeńcy wybierali na miejsce swojego ślubu okolice jeziora Pogoria i dąbrowskie restauracje – informuje Aleksandra Bijak.

Najwięcej ślubów – 83 – zawarto w sierpniu. 33 z nich to cywilne, a 50 wyznaniowe. Najmniej, zaledwie 6, było w lutym, z czego 4 pary stanęły przed ołtarzem, a 2 ślubowały przed urzędnikiem. W całym zeszłym roku było 44 mniej ślubów niż w 2017r.

Dąbrowianie biorą śluby również poza Polską – w miejscach ich aktualnego stałego pobytu lub w krajach wybranych właśnie na zawarcie małżeństwa.

– Po takim ślubie istnieje obowiązek zarejestrowania obcego aktu w polskich księgach stanu cywilnego. W 2018 rejestrowaliśmy akty np. z Wielkiej Brytanii, Tajlandii, Holandii, Danii, Grecji czy Dominikany –  dodaje Aleksandra Bijak.

208 dąbrowskich par obchodziło rocznicę długoletniego małżeństwa. 155 parom upłynęło 50 lat w związku, a 53 pary świętowały diamentowy jubileusz, czyli są ze sobą od 60 lat. Jedna dąbrowianka obchodziła w minionym roku setne urodziny.

Na przeciwnym biegunie są ci, których życiowe drogi się rozeszły. W 2018r. w naszym mieście odnotowano 269 orzeczeń sądów o rozwodzie. Najwięcej, po 33, było ich w kwietniu i październiku, najmniej – 10, w czerwcu.

W 2018 roku w Dąbrowie odeszło 1306 osób. Najstarsza zmarła osoba, liczyła sobie 102 lata. W 2017r. zanotowano 1354 akty zgonu. Na koniec roku, na pobyt stały zameldowanych było 115 tys. 23 osoby, czyli o nieco ponad 1 tys. mniej niż w 2017r. Na pobyt czasowy zameldowano 1675 osób.

Czytaj więcej

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Kasprzaka 25 i ul. Polcera

Kultura

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy Drodze Wojewódzkiej nr 790

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Siewierzu przy ul. Długiej