Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
21 października 2022

Psychologiczne bezpłatne wsparcie dzieci i rodziców

Drukuj

Współczesne czasy, zwłaszcza okres pandemii, nie przyczynił się do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży, wręcz przeciwnie, pogłębił istniejące już problemy. Wszystko to spowodowało osłabienie kondycji psychicznej i fizycznej młodych ludzi.

Poradnik psychologiczny – kliknij, aby pobrać

Coraz częściej i coraz młodsze dzieci cierpią na depresję. Ta choroba ma nieco inne objawy u dorosłych, a inne u dzieci czy młodzieży. Czasem przez otoczenie mylona jest z nieposłuszeństwem, chowa się pod maską agresji lub obojętności. Jej pierwsze objawy to często izolacja, brak aspiracji, planów, obojętność, zaniedbywanie siebie i swojego otoczenia oraz rzeczy, które wcześniej były ważne. Takie zachowania wymagają konsultacji z psychologiem oraz zaangażowania rodziny w proces terapii.

– Nasilającym się zjawiskiem są też stany lękowe. Czas epidemii wiele zmienił w dzieciach i młodzieży. Młodzi ludzie mówią o tym, że inaczej wyglądają, przybyło im kilogramów, co jest dla nich frustrujące, wiele znajomości się rozluźniło lub przeniosło do wirtualnego świata. To ten świat stał się ostatnio ich światem, tam łatwiej ukryć emocje, kompleksy, porażki. Zatem najprościej zaprzyjaźnić się np. ze współgraczami, bo to gry wypełniają im coraz częściej czasu, zarówno podczas szkolnych zajęć online, jak i po nich. Tym samym uzależnienia behawioralne rozwijają się w tempie, które zdecydowanie wymknęło się spod kontroli – mówi Lidia Jeziorny-Zdanowska, psycholog kliniczny, neuropsycholog, psychoterapeuta z dąbrowskiej Fundacji Przystań.

– Uzależnienie dla młodego, elastycznego umysłu jest bardzo niebezpieczne i mocno wpływa na zachowanie dziecka. Sprawia, że staje się ono drażliwe, zamknięte w sobie, stan ten może prowadzić nawet do prób samobójczych, podobnie jak depresja i zaburzenia lękowe. Wszystkie te czynniki mogą w sposób oczywisty wpływać na wyniki w nauce i inne ważne elementy życia – dodaje Lidia Jeziorny-Zdanowska.

Dla wielu rodziców poszukiwane pomocy jest trudne. Lęk przed oceną lub inne kłopoty mogą powstrzymywać przed udaniem się do psychologa. Jednak rodzice są niezbędni do procesu leczenia swoich pociech. Dzieci bardzo potrzebują wspólnego czasu z rodzicami, wspólnych spacerów, wędrówek, zabaw, czasu wolnego od nauki, pracy, sprzątania i innych zadań. Tylko w takich okolicznościach mają szansę się otworzyć i być może opowiedzieć, co ich boli, a to z kolei może poprawić ich nastrój, zacieśnić więzi rodzinne, a może nawet uratować życie. Czasem nie jest łatwo słuchać bez oceniania, przerywania, moralizowania, ale są to konieczne warunki do zbudowania bliskości.

Bezpłatne i bezkolejkowe wsparcie dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej, Będzina, Sosnowca i Mysłowic oferuje Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (Sosnowiec, ul. Piłsudskiego 9). W placówce można skorzystać ze wsparcia takiego jak: lekarz psychiatra, diagnoza psychologiczna, psychoterapia indywidualna, terapia grupowa, terapia środowiskowa, trening umiejętności społecznych, grupy wsparcia rodziców, oddział dzienny.
Aby zgłosić się do Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego, wystarczy zadzwonić pod nr tel.: 532 560 020/021.

Poniżej przedstawiamy zestawienie problemów młodych ludzi, podpowiadamy sposoby ich rozwiązania

Placówki udzielające bezpłatnej pomocy dzieciom i młodzieży w zakresie zdrowia psychicznego na terenie miasta Dąbrowa Górnicza:

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ul. 3-go Maja 22 tel. 262 38 11 lub 262 53 50 – https://poradnia.dabrowa.pl orzecznictwo, diagnoza psychologa, pedagoga, logopedy w zakresie niepełnosprawności, oceny gotowości szkolnej. Prowadzi terapię dzieci z zaburzeniami zachowania, z trudnościami szkolnymi. Bezpłatna pomoc do 24 r.ż

In Corpore 32 793 90 25https://www.centrumincorpore.pl/o-nas/filie-in-corpore/filia-in-corpore-dabrowa-gornicza orzecznictwo, diagnoza psychologa, pedagoga, logopedy w zakresie niepełnosprawności, oceny gotowości szkolnej. Prowadzi terapię dzieci z zaburzeniami zachowania, z trudnościami szkolnymi. Bezpłatna pomoc do 24 r.ż

Fundacja „Przystań” ul. Piłsudskiego 92 budynek przychodni przy Hucie Katowice tel. 32 264 60 03 lub 519 140 109, mail: rejestracja.przystan@gmail.com www.fundacjaprzystan.com – psychoterapia dzieci i młodzieży, diagnoza i terapia zaburzeń psychicznych, stanów lękowych, zaburzeń nastroju. Terapia dzieci z niepełnosprawnością z zespołami genetycznymi, z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Bezpłatna pomoc do 21 r.ż

Centrum Pediatrii posiada infolinię dla mieszkańców Dąbrowy: 532 560 021 – psychoterapia grupowa, konsultacje lekarskie dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi od 7 do 18 r.ż.

Osoba do kontaktu dla dyrektorów szkół, psychologów, pedagogów, rodziców – Lidia Jeziorny-Zdanowska – tel. 535 107 759

 

LS

Czytaj więcej

Wiadomości

Drogowcy wyremontują ulice Młodych, Morcinka i Tysiąclecia

Wiadomości

Panie znów pokażą swoją siłę

Wiadomości

Marek Węgrzynowicz zastępcą prezydenta miasta

Strona główna

Licytacja przedmiotów nieodebranych z Biura Rzeczy Znalezionych