Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
11 października 2022

Przygotowania do dystrybucji jodku potasu na terenie miasta

Drukuj

W przypadku realnego zagrożenia promieniowaniem radioaktywnym, mieszkańcy w jednym z 29 miejskich punktów dystrybucyjnych będą mogli otrzymać jodek potasu. Środek nie będzie wydawany „na wszelki wypadek”.

Do miasta trafiło 150 tys. tabletek jodku potasu.

– To, co w tej chwili jest realizowane w zakresie dystrybucji w województwie śląskim ma na celu prewencyjne przygotowanie się na wypadek skażenia radiacyjnego. Choć warto podkreślić, że dzisiaj takiego ryzyka nie obserwujemy. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby województwo śląskie mogło być zagrożone zdarzeniem radiacyjnym, ale zdajemy sobie sprawę, że sytuacja za wschodnią granicą nie jest w pełni przewidywalna – zaznacza Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Jak zapewnia wojewoda, jeśli doszłoby do skażenia radiacyjnego, wszyscy przebywający w województwie śląskim zostaną o tym powiadomieni wszelkimi dostępnymi kanałami informacyjnymi, np. poprzez SMS, regionalny system ostrzegania, media lokalne oraz policję i straż pożarną.

W Dąbrowie Górniczej prezydent miasta wyznaczył 29 punktów wydawania tabletek jodku potasu (z podziałem na rejony i przypisanymi do nich ulicami). W przypadku zagrożenia promieniowaniem radiacyjnym, mieszkańcy powinni zgłaszać się do punktu obejmującego miejsce ich zamieszkania.

Wykaz Punktów Wydawania Tabletek Jodku Potasu

Osoby przebywające na terenie miasta tymczasowo, w przypadku wystąpienia promieniowania powinny udać się do najbliższego punktu.

Dr Łukasz Młynarkiewicz, prezes Państwowej Agencji Atomistyki, zapewnia, że rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski.

Agencja przeprowadziła wiele symulacji i prognoz związanych z agresją Rosji na ukraińskie obiekty jądrowe. Uwzględniają one różne scenariusze. Ważną rolę odgrywają tutaj: odległość elektrowni w Zaporożu od granic Polski, warunki atmosferyczne oraz fakt, że reaktor jest wyłączony.

– Dysponujemy bardzo czułą siecią wykrywania skażeń promieniotwórczych. Działania militarne na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie zagrażają mieszkańcom Polski – stwierdza dr Łukasz Młynarkiewicz.

Jodek potasu może być przyjęty tylko w sytuacji zagrożenia, zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Nie można stosować go profilaktycznie.

Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem, który blokuje wchłanianie radioaktywnego jodu, jest zależne od wieku:

 • dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (100 mg jodu),
 • dzieci od 3 do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),
 • dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu),
 • noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu),
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).

Tabletek ze stabilnym jodem nie powinny zażywać osoby powyżej 60 roku życia. Stosowanie dawki większej lub mniejszej od zalecanej może zagrozić zdrowiu. Nie należy stosować preparatów na własną rękę.

Jak podkreśla dr n. med. Janusz Strzelczyk, wojewódzki konsultant ds. endokrynologii, powinniśmy przyjmować ten preparat w momencie, jeśli rzeczywiście dojdzie do ekspozycji. Najbardziej narażone w tym przypadku (na działanie jodu radioaktywnego) są dzieci. Im człowiek jest starszy, tym metabolizm nieco się zmienia, a więc zapotrzebowanie na hormony tarczycy, które są produkowane z jodu, jest dużo niższe. Stąd też dodatkowa ilość jodu osobom powyżej 60 lat może nawet zaszkodzić.  

Preparatu nie mogą przyjmować:

 • osoby uczulone na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
 • osoby z nadczynnością tarczycy,
 • osoby z zaburzeniami naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią),
 • osoby z chorobami autoimmunologicznymi połączonymi ze świądem oraz pęcherzykami na skórze (opryszczkowe zapalenie skóry Duhringa).

Wskazówki dotyczące przyjmowania tabletek ze stabilnym jodem:

 • Aby uzyskać odpowiednią dawkę dla niemowląt i małych dzieci, należy przełamać tabletkę wzdłuż linii podziału i podać dziecku wskazaną część tabletki.
 • Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią można rozkruszyć tabletki i rozpuścić je w wodzie, syropie lub innym płynie.
 • Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne.

Broszura informacyjna na temat profilaktyki jodowej

Sytuację radiacyjną na terenie Polski można sprawdzać na mapie aktualizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/

Czytaj więcej

Wiadomości

Drogowcy wyremontują ulice Młodych, Morcinka i Tysiąclecia

Wiadomości

Panie znów pokażą swoją siłę

Wiadomości

Marek Węgrzynowicz zastępcą prezydenta miasta

Strona główna

Licytacja przedmiotów nieodebranych z Biura Rzeczy Znalezionych