Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
19 października 2018

Przed nami prawdziwie jesienny weekend

Drukuj

W ten weekend, za sprawą Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej, królować będzie siatkówka.  „Malinowo” zaśpiewa na scenie PKZ-etu Stanisława Celińska. A w niedzielę aktorzy Teatru Capitol pokażą, jak to jest „Kiedy kota nie ma w domu”.

piątek, 19 października

Nowy poczet władców Polski – Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko
Pałac Kultury Zagłębia, godz. 8.00.-20.00.
Nowy poczet stworzony przez Waldemara Świerzego pokazuje postaci zgodnie z tym, jak je kiedyś postrzegano, przez pryzmat emocji, wprost – z ich zaletami, ale też wadami. Nie jest tajemnicą, że Matejko kilku władców pominął. W nowym poczcie prezentowani są wszyscy. Także ci, którzy w naszej historii nie zapisali się złotymi zgłoskami. Powstało łącznie 49 portretów ludzi z krwi i kości, osobowości. Wystawa będzie dostępna od 14 września w Pałacu Kultury Zagłębia, w holu I piętra, w dni robocze od 8:00 do 20:00 oraz w pozostałe dni podczas wydarzeń odbywających się w PKZ.

Waldemar Świerzy – urodził się 9 września 1931 r. w Katowicach, zmarł 27 listopada 2013 r. w Warszawie. Plakacista, grafik, ilustrator książek, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie, laureat wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach sztuki w Polsce i zagranicą. Należał do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistów, był jednym z twórców „polskiej szkoły plakatu” z lat 60. i 70. XX wieku. Jest autorem około 2 tys. plakatów, głównie o tematyce kulturalnej (teatralne, filmowe, muzyczne i cyrkowe), ale w jego dorobku nie brakuje prac o wymowie społecznej czy sportowej. Świerzy sportretował ponad 250 znanych postaci. Międzynarodową sławę przyniosły artyście plakaty z portretami muzyków (słynny cykl Wielcy ludzie jazzu). Nowy poczet władców Polski jest ostatnim dziełem prof. Waldemara Świerzego.

PKO Bank Polski został mecenasem pierwszego namalowanego w XXI w. pocztu władców polskich. Pomysłodawcą projektu był Andrzej Pągowski, znakomity grafik i plakacista. Oczywiście Jan Matejko był malarzem, ale akurat „Poczet” jest dziełem rysunkowym a nie malarskim. To 44 czarno-białe, narysowane ołówkiem portrety, przedstawiające postaci władców w bardzo dostojnych pozach. Dopiero po śmierci Matejki, jego uczniowie – Leonard Stroynowski i Zygmunt Papieski – stworzyli drugą wersję pocztu – malowaną, kolorową i z inaczej skadrowanymi postaciami. Właśnie te wersje – namalowane, a więc niematejkowskie – funkcjonują w powszechnej świadomości, mediach czy książkach. Powstał więc swoisty chaos i wystawa ma na celu go uporządkować. Właśnie stąd wziął się cały pomysł – mówi Andrzej Pągowski.

Pierwsza wystawa, na której można było oglądać uwspółcześnione wizerunki władców Polski stworzone przez wybitnego plakacistę i grafika Waldemara Świerzego miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie w 2015 r. Wystawa była ogromnym sukcesem. Autorzy projektu wspólnie z Narodowym Centrum Kultury przygotowują założenia edukacyjne do tego projektu. Mają również merytoryczne wsparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nie chcą, by nowy poczet Świerzego zastąpił ten matejkowski, raczej chcieliby, aby oba funkcjonowały razem i się uzupełniały.

Jestem chory na Polskę – wystawa Jerzego Dudy-Gracza
Galeria Pałacu Kultury Zagłębia, godz. 13.00.-19.00.
W Galerii Sztuki PKZ będzie można podziwiać prace jednego z największych polskich artystów XX wieku – Jerzego Dudy-Gracza. Twórcy, który swoje obrazy opisywał słowami: Maluję świat, który odchodzi, umiera, gdzie więcej jest snu, zdarzeń z dzieciństwa, świat w pejzażu przedindustrialnym. Na moich obrazach nie ma drutów telefonicznych, kabli, anten satelitarnych, samochodów, samolotów – tego wszystkiego, co zaprowadzi człowieka z powrotem na drzewo, jeżeli nadal będzie się tak intensywnie rozwijał pod tym względem.

Profesor Jerzy Duda Gracz – malarz, rysownik, scenograf. Urodził się 20 marca 1941 r. w Częstochowie, zmarł 5 listopada 2004 r. w Łagowie. Początek jego zainteresowań malarskich to Liceum Plastyczne w Częstochowie, po ukończeniu, którego trafił do Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Grafiki – filia w Katowicach, gdzie otrzymał w 1968 r. dyplom. Tam też był nauczycielem akademickim w latach 1976-1982. W latach 1992-2001 uczył studentów Akademii Sztuk w Warszawie, a w latach 2001-2004 pracował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego.

Malarstwo Jerzego Dudy Gracza to swoista dokumentacja czasów, w których żył. Wszystkie jego obrazy opatrzone są metryką – numerem i datą. Jego twórczość, z racji stosowanej przez niego groteski, krytyka porównuje się do Petera Bruegla. Artysta pokazuje społeczną nietolerancję, dominację pieniądza. Do największych realizacji Jerzego Dudy Gracza niewątpliwie należy zaliczyć Golgotę Jasnogórską, która jest w jego interpretacji drogą krzyżową Polski i Polaków pełną współczesnych odniesień. Umierając w wieku 63 lat, artysta pozostawił po sobie ponad 3000 prac. Należy do nich 7 cykli malarskich:

Motywy i Portrety Polskie 1968-1979
Motywy, Tańce, Dialogi Polskie 1980-1983
Obrazy Jurajskie 1984-1986
Obrazy Arystokratyczno-Historyczne 1985-1991
Pejzaże Polskie i Obrazy Prowincjonalne 1986

Memoriał Agaty Mróz-Olszszewskiej
Hala Widowiskowo-Sportowa Centrum, godz. 16.00.
Jak co roku zapraszamy na zawody, których celem jest upamiętnienie znakomitej siatkarki, reprezentantki Polski, Agaty Mróz-Olszewskiej. Zawody rozpoczną się meczem KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – KHIMIK Ukraina
O 18.30. zaplanowano oficjalne otwarcie.
19.00.-20.00. drugi mecz. MKS Dąbrowa Górnicza zmierzy się z VOLLEY Wrocław

Stanisława Celińska z zespołem Macieja Muraszko
Pałac Kultury Zagłębia godz. 19.00.
Kolejne muzyczne wydarzenie tegorocznego Dąbrowskiego Festiwalu Kultury ZagłębieWood! Tego wieczoru wystąpi atramentowa dama polskiej sceny muzycznej – Stanisława Celińska wraz z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko! Artystka zaprezentuje dla dąbrowskiej publiczności materiał ze swojej najnowszej płyty „Malinowa”.

Stanisława Celińska to przede wszystkim znakomita, wszechstronna aktorka występująca zarówno na deskach teatralnych, jak i przed kamerą. Nie sposób wymienić wszystkich Jej wspaniałych ról. W 1969 roku ukończyła PWST w Warszawie pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Przez lata kariery związana była niemal wyłącznie z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Na Woli, Ateneum, Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat i Współczesnym. Przez jeden sezon (1990/91) występowała też w Teatrze Nowym w Poznaniu. W filmie debiutowała u boku Daniela Olbrychskiego w Krajobrazie po bitwie Andrzeja Wajdy (1970, nagroda aktorska w Łagowie). W dekadzie lat 70-tych była jedną z najzdolniejszych i najpiękniejszych gwiazd polskiego kina. Grała w filmach m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego, Andrzeja Kostenki, Wojciecha Marczewskiego, Piotra Szulkina, Barbary Sass, Andrzeja Barańskiego, Kazimierza Kutza. Za tragikomiczną rolę Izy Gęsiareczki w Spisie cudzołożnic Jerzego Stuhra otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni (1994). Stanisława Celińska wciela się w swoją kolejną wspaniałą rolę – pieśniarki, która rozumie o czym śpiewa i wie jak zaczarować słuchacza swoim charyzmatycznym głosem wykorzystując pełną paletę barw i emocji. W trakcie Dąbrowskiego Festiwalu Kultury ZagłębieWood Stanisława Celińska zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty zatytułowanej Malinowa, na której znajdują się utwory skomponowane i przygotowane przez uznanych autorów specjalnie dla Stanisławy Celińskiej do kompozycji Macieja Muraszko.

sobota, 20 października 2018r.

15-lecie Chóru Zorza – koncert
Pałac Kultury Zagłębia, godz. 17.00.
Jesienią 2018 r. Chór Zorza będzie obchodzić 15-lecie swojego istnienia. Z tego okazji w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się koncert zespołu.

Chór Zorza powstał w Pałacu Kultury Zagłębia Domu Kultury Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej, na bazie zespołu śpiewaczego Nasze Serca. Na deskach pałacu zadebiutował 13 listopada 2003 r., biorąc udział w występach Seniorzy seniorom. Od początku swojego istnienia włączał się w życie kulturalne miasta. Założycielami i opiekunami artystycznymi, aż po dziś dzień, są instruktorzy PKZ – Elżbieta Bartosik-Kaźmierska (solistka Opery Śląskiej) oraz Jerzy Kołodziej (oboista Filharmonii Narodowej).

Już na początku swojej muzycznej działalności chór sięgał po ambitny repertuar, porywając się na fragmenty oper G. Verdiego takie jak Chór niewolników z op. Nabucco czy Libiamo z op. Traviata. Nie stronił jednak od stylizowanej muzyki ludowej z repertuaru zespołu Mazowsze i Śląsk. Z czasem chór Zorza wypracował sobie oryginalny styl wykonawczy, przygotowując własne opracowania znanych arii operetkowych i musicalowych oraz światowych standardów rozrywkowych.

W grudniu 2004 r. chór przeniósł swoją siedzibę do Klubu Osiedlowego Helikon, gdzie chętnie i często organizuje koncerty, dając miejscowej społeczności niezapomniane przeżycia. Za sobą ma ponad 300 koncertów na terenie Dąbrowy Górniczej i miast ościennych. Chór zdobył Grand Prix na festiwalu w Siewierzu (2014 r.), wystąpił na zamku w Mosznej, w Piotrkowie Trybunalskim, w Szklanych Domach koło Kielc, a także na Słowacji. Dwa lata temu zaśpiewał partię chóralną z solistami operetki gliwickiej w operetce Zemsta Nietoperza J. Straussa. Ponadto chór regularnie bierze udział w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych, organizowanym przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, reprezentując miasto Dąbrowa Górnicza.

Memoriał im. Agaty Mróz-Olszewskiej
Hala Widowiskowo-Sportowa Centrum godz. 14.00.-19.00.
Drugi dzień siatkarskiego święta rozpocznie mecz VOLLEY Wrocław-KHIMIK Ukraina.
Natomiast o 17.00. MKS Dąbrowa Górnicza zmierzy się z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
Imprezy towarzyszące:
13:00-17:00- akcja krwiodawstwa przy Hali Centrum
13:00-16:00- malarstwo emocjonalne, warsztaty dla dzieci i młodzieży pod nadzorem A. Plackowskiego – artysty malarza, Kawalera Orderu Uśmiechu
16:00-16:45- Przejazd kolumny motocyklistów
19:00- Gala ( za zaproszeniami) –wręczenie statuetek Kropli Życia , Mieczy Rycerzy Kropli   Życia, podziękowania partnerom i współorganizatorom
Występ włoskiego Muzyka Renato Monti wraz z żoną.

niedziela, 21 listopada 2018r. 

Memoriał im. Agaty Mróz-Olszewskiej
Hala Widowiskowo-Sportowa „Centrum”, godz. 11.00.
Trzeci dzień Memoriału rozpocznie mecz KSZO Ostrowiec Świętokrzyski z VOLLEY Wrocław.
O 14.00. MKS Dąbrowa Górnicza zagra z KHIMIK Ukraina.
16.30.-17.00. oficjalne zakończenie imprezy

Kiedy kota nie ma… – spektakl
Pałac Kultury Zagłębia godz. 18.00.
Kiedy kota nie ma… istnieje szansa, że pojawi się w najmniej oczekiwanym momencie! A wtedy bieg komicznych wydarzeń w tej znakomitej brytyjskiej komedii sytuacyjnej, może nabrać zawrotnego tempa, a rozbawienie Widzów całkowicie wymknąć się spod kontroli. Podróż poślubna do Saint Tropez? Tak! Ale w dwudziestą rocznicę ślubu ??? Jak poradzą sobie z wzajemnymi uszczypliwościami dwa zabawne angielskie małżeństwa z 20-letnim stażem? Jak rozbudzić dziką namiętność w mężu fajtłapie? Jak ów próbuje dotrzymać kroku szwagrowi seksoholikowi? Jak zaimponować zmanierowanej zamożnej siostrze i nie zabić jej wędzonym łososiem? Oraz czy szczotka sedesowa z wizerunkiem pary królewskiej może pomóc w samobójstwie pięknej 20-latce? – odpowiedzi mogą być abstrakcyjnie zaskakujące! Jedyne przewidywalne tego wieczoru, to ponad 2 godziny dobrego dowcipu, humoru i śmiechu do łez!
Reżyseria – Andrzej Rozhin
Scenografia i kostiumy – Joanna Pielat-Rusinkiewicz
Przekład – Klaudyna Rozhin
Opracowanie muzyczne – Agnieszka Putkiewicz
Obsada:
Katarzyna SKRZYNECKA / Viola ARLAK
Anna GORNOSTAJ /Cynthia KASZYŃSKA
Jacek LENARTOWICZ
Wojciech WYSOCKI / Piotr ZELT
Zofia ZBOROWSKA / Aleksandra GRZELAK
Marta WIERZBICKA / Maria DEJMEK
Czas trwania: 160 minut z przerwą

Cały weekend

Donbas godz. 17.00.
Kino Kadr
Gatunek: dramat; kraj produkcji: Niemcy, Ukraina, Francja, Holandia, Rumunia 2018; czas trwania: 121 min
Reżyseria: Siergiej Łoźnica; obsada: Valeriu Andriuta, Evgeny Chistyakov, Georgiy Deliev
Siergiej Łoźnica (Łagodna, We mgle, Szczęście ty moje) w najnowszym fabularnym filmie Donbas w hipnotycznym, pełnym groteski stylu, zabiera nas w podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie. Film został nagrodzony za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard 71. Cannes.
Noworosja – państwo-widmo, rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki – Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Łoźnica zrobił film na wskroś nowoczesny. Odwołuje się do tego, jak dziś postrzegamy świat – często pokawałkowany na dziesiątki filmików, które scrollujemy z rosnącą obojętnością. Film, podzielony na 13 segmentów, będący galerią osobliwych postaci, zmierza ku szokującemu finałowi.
Donbas uhonorowanego Nagrodą Smok Smoków Krakowskiego Festiwalu Filmowego Siergieja Łoźnicy to opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie post-prawdy i fake-newsów, o każdym z nas.

Jak pies z kotem godz. 19.30.
Kino Kadr
Gatunek: dramat, komedia; kraj produkcji: Polska 2018; czas trwania: 102 min
Reżyseria: Janusz Kondratiuk; obsada: Robert Więckiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Bożena Stachura, Aleksandra Konieczna
Słodko-gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia. Pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości. Gdy starszy z braci Andrzej, nagle zachoruje, młodszy pomimo różnic i muru nieporozumień jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem.

 

A przy pięknej pogodzie zapraszamy na spacer do Parku Zielona

Park Zielona w Twoim telefonie, blisko Ciebie.
Zapraszamy do pobrania mobilnej aplikacji – multimedialnego przewodnika po Parku Zielona, dzięki któremu odkryjemy najpiękniejsze przyrodnicze zakątki Dąbrowy Górniczej.

Czytaj więcej

Wiadomości

Ważny etap budowy nowej drogi w kierunku Gołonoga. Objazd do ulicy Kolejowej [MAPA]

Rekreacja

Weekend w mieście

Rekreacja

Sportowych emocji ciąg dalszy

Strona główna

Wielkie święto folkloru w Dąbrowie Górniczej