Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
11 maja 2023

Poszukujemy śladów pamięci o Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” z Dąbrowy Górniczej

Drukuj

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół działało w Dąbrowie Górniczej od 1905 do co najmniej 1939 roku, w tym w latach 1907-1914 w konspiracji. Gniazdo dąbrowskie odgrywało ważną rolę nie tylko w swojej miejscowości, ale i w Zagłębiu, a jego przedstawiciel zasiadał we władzach krajowych Sokoła. Niestety nikt nie opowiedział jeszcze całości tej historii, która ściśle wiąże się z historią miasta – to członkowie Sokoła przyczynili się do powstania lokalnego harcerstwa, organizowali Straż Obywatelską w czasie I wojny światowej, budowali samorządność po odzyskaniu niepodległości, reprezentowali, zdaje się z sukcesami, Dąbrowę na zawodach sportowych w czasie II RP.

Warto przypomnieć fakty i osoby z tamtych lat. Nie uda się to jednak bez informacji od ludzi, którzy znają historię Dąbrowy i okolicznych miejscowości (gniazda Sokole powstały najprawdopodobniej – choć dobrze byłoby to potwierdzić – np. w Ząbkowicach i Strzemieszycach) z tradycji rodzinnych. Mają pamiątki (zdjęcia, dokumenty, odznaki itp.) po tamtych wydarzeniach.

Bardzo prosimy wszystkich zainteresowanych, w tym także potomków członków TG „Sokół” (ale też potomków ich adwersarzy, konkurentów – tak ideowych, jak sportowych) o kontakt. Na facebooku – grupa Sokół w Dąbrowie Górniczej, mailem – piotr.fraczak@ofop.eu lub telefonicznie – 510-924-705. Przypomnijmy sobie tamte historie.

Projekt Inna historia Dąbrowy Górniczej – z perspektywy (lotu) Sokoła realizowany jest przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych, a współfinansowany z budżetu miasta Dąbrowa Górnicza.

Czytaj więcej

Strona główna

Masz problem? Zadzwoń!

Rekreacja

MKS pokonuje kolejną przeszkodę na drodze do play off

Biznes

W DIP o dofinansowaniu na rozpoczęcie działalności

Wiadomości

Ważny etap budowy nowej drogi w kierunku Gołonoga. Objazd do ulicy Kolejowej [MAPA]