15 maja 2019

Piękny jubileusz! To już 65 lat!

Maj 1954 roku dla mieszkańców Ząbkowic był wyjątkowy. To właśnie wtedy rozpoczął swoją działalność Dom Kultury Ząbkowice (nazwany wówczas Związkowym Domem Kultury). Placówka z bogatą historią kilkakrotnie traciła i odzyskiwała niezależność. Od lat 60′ pieczę nad Domem Kultury sprawowały okoliczne huty: Szkła Gospodarczego, Szkła Okiennego i Zakłady Elektromechaniczne, a kulturalne centrum Ząbkowic zyskało nazwę Międzyzakładowego Domu Kultury.

Ze względu na ustrój panujący w tamtych latach, Dom Kultury stanowił miejsce spotkań władz centralnych, związkowych i partyjnych. Oprócz licznych koncertów i spektakli, placówka prowadziła działalność edukacyjną, a mieszkańcy mogli rozwijać swoje pasje i uczestniczyć w zajęciach szycia i haftu czy w spotkaniach szachowych. Od początku istnienia w Domu Kultury działał zespół baletowy, Amatorski Zespół Teatralny, a najmłodsi mogli szlifować swoje talenty w Dziecięcym Zespole Bajka.

Na deskach Domu Kultury występowały największe gwiazdy polskiej estrady (m.in. Daniel Olbrychski, Mieczysław Fogg, Stanisław Mikulski), a liczne konkursy aktywizowały dzieci i dorosłych. W latach 90′ placówka straciła swoją niezależność. Pogarszająca się sytuacja finansowa doprowadziła do przyłączenia Domu Kultury do Dąbrowskiego Pałacu Kultury Zagłębia. Od tamtego czasu placówka kilkakrotnie zmieniała władze administracyjne, a od 2008 roku do dnia dzisiejszego działa pod administracją Pałacu Kultury Zagłębia.

Od 65 lat Dom Kultury Ząbkowice jest ważnym centrum kulturalnym, które nie przestaje rozwijać swojej misji edukacyjnej i rozrywkowej. W najbliższy weekend wielkie świętowanie. Szczegóły znajdziecie TUTAJ

Czytaj więcej

Wiadomości

PKZ zaprasza na wirtualne wzruszenia i radości

Ekspercka pomoc dla osób niepełnosprawnych

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do zbycia

Pracuj z nami! Aktualne nabory w Urzędzie Miejskim