Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
18 października 2021

Pięć biznesów w finale. W listopadzie poznamy ten najlepszy

Drukuj

Poznaliśmy finalistów drugiej edycji konkursu „Model biznesowy dla Dąbrowy”. Jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia, żeby z nadesłanych propozycji wybrać finałową piątkę.

Do konkursu wpłynęło 13 zgłoszeń. – Większość wniosków była bardzo dobrze przygotowana, modele przemyślane i dopracowane – podkreśla Ewa Fudali-Bondel, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rozwoju gospodarczego, przewodnicząca jury I etapu. Spośród wyrównanych propozycji jurorzy wybrali pięć, których autorzy staną do finałowej rywalizacji.

– Na przyszłość polecałabym kandydatom skorzystanie z usług doradców Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości przed złożeniem dokumentacji, aby uniknąć błędów i dopracować wnioski. Wtedy konkurencja z pomysłami byłaby jeszcze większa. Projekty są ciekawe i szkoda, że niektóre nie mogły przejść do II etapu. Mam nadzieję, że mimo wszystko ich autorom uda się wprowadzić je w życie. Teraz praca przed finalistami, żeby dopracować modele, a 18 listopada przekonamy się, który jest najlepszy. Jury II etapu z pewnością będzie miało trudny wybór – mówi Ewa Fudali-Bondel.

Konkurs to propozycja dla tych, którzy mają dobrze przemyślany pomysł na biznes i zaplanowane działania, jak wprowadzić go w życie. Jego celem jest rozwój przedsiębiorczości w mieście. Zgłaszać mogli się ci, którzy myślą o rozkręceniu działalności gospodarczej, a także osoby które prowadzą ją nie dłużej niż 5 lat. Chodzi w nim o wyłonienie oryginalnego, najbardziej innowacyjnego, spójnego merytorycznie oraz finansowo przedsięwzięcia biznesowego, które będzie realizowane w Dąbrowie Górniczej. Pula nagród w konkursie wynosi 63 tys. zł.

W pierwszej fazie należało przedstawić swój model biznesowy i przejść szkolenie online. Przed tym do dyspozycji były bezpłatne porady i konsultacje w Dąbrowskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Zakwalifikowanych do drugiego etapu czeka warsztat z prezentacji, a finalnie prezentacja własnego modelu biznesowego przed jury i publicznością w Pałacu Kultury Zagłębia. Ta część, w której poznamy laureatów, odbędzie się 18 listopada.

W drugim, finałowym etapie konkursu znaleźli się zarówno aktywni przedsiębiorcy, jak i osoby, które dopiero zamierzają wystartować ze swoim biznesem. W piątce, która powalczy o zwycięstwo są:

 • BARTOSZ DRÓŻDŻ oferuje usługi serwisowe oraz doradztwo techniczne, które pozwala na wykrywanie zagrożenia i dobranie sprzętu do specyfikacji pracy, np. detektory gazu, statywy bezpieczeństwa, aparaty oddechowe, maski ucieczkowe.
 • KAROLINA GRUDNIAK zaproponowała produkcję jedwabnych dodatków do włosów.
 • SZYMON SKUBISZEWSKI prowadzi punkt świadczący usługi serwisowania i napraw sprzętu rowerowego.
 • IGOR WOŹNICA produkuje meble oraz akcesoria dekoracyjne zgodne z obecnymi trendami w europejskim designie.
 • ANNA PŁAWECKA zaproponowała sprzedaż wina włoskiego oraz usług: kursów, warsztatów, degustacji, szkoleń.

Projekty, które nie przeszły do II etapu zakładały:

 • kompleksowe przygotowania do sprzedaży istniejących nieruchomości ;
 • świadczenie usług BHP oferowanych lokalnym mikroprzedsiębiorcom;
 • prowadzenie gabinetu psychodietetyki;
 • utworzenie centrum szkoleń i coachingu;
 • pośrednictwo w obrocie nieruchomościami;
 • stworzenie systemu zarządzania kaloriami, nie będącego typowym poradnictwem dietetycznym;
 • organizowanie nauki języka obcego w formie zabawy dla dzieci oraz warsztatów rodzinnych z robienia przetworów;
 • wykreowanie marki modowej, której celem jest tworzenie niszowych, minimalistycznych kolekcji tzw. leasurewear, czyli ultra wygodnych kompletów ubrań, o współczesnych i ponadczasowych krojach.

Głównym organizatorem konkursu jest miasto Dąbrowa Górnicza, a partnerami i sponsorami Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., PKO Bank Polski S.A., Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej, agencja reklamowa MOM STUDIO Sp. z o.o., Centrum Kempingowe ALL FOR CAMP, JACO.PRO – broker nowych technologii i marketingu, Active Point, British School – Ogólnopolska Szkoła Językowa, Nemo – Wodny Świat Dąbrowa Górnicza Sp. z o.o., UX WEB – agencja interaktywna i reklamowa, English Club – Klub Językowy.

W grudniu 2019 r., podczas uroczystej gali w Pałacu Kultury Zagłębia, rozstrzygnięto pierwszą edycję konkursu „Model biznesowy dla Dąbrowy”.

Pierwsza nagroda przypadła Marcie Holi, która zaproponowała stworzenie centrum zdrowia i relaksu – świadczącego usługi fizjoterapeutyczne, organizującego zajęcia jogi i relaksacyjne, a także szkolenia dotyczące naturalnych sposobów ochrony zdrowia.

Drugie miejsce zajęła Ewa Oszek, której pomysł polegał na organizacji kursów MBSR (MindfulnessBasedStressReduction). To specjalne zajęcia, pomagające redukować stres, który swoje źródła ma m.in. w napiętych sytuacjach zawodowych.

Na trzecim miejscu uplasował się Wiktor Worożański, który zaplanował wynajem fotolustra, czyli urządzenia do robienia zdjęć z możliwością użycia efektów specjalnych i dodatków dekoracyjnych. Wykorzystywane mogą być m.in. na weselach i firmowych imprezach integracyjnych. Ten projekt najbardziej przypadł do gustu uczestnikom gali, którzy przyznali mu nagrodę publiczności.

„Model biznesowy dla Dąbrowy” to kolejne miejskie przedsięwzięcie, stawiające na rozwój przedsiębiorczości i wsparcie inicjatyw gospodarczych podejmowanych przez dąbrowian. Innym przykładem jest konkurs „Lokal na start”, do którego piątej edycji trwa właśnie nabór, czy działalność Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Wszyscy, którzy mają firmę w Dąbrowie Górniczej krócej niż 5 lat albo zastanawiają się nad otwarciem działalności, powinni zainteresować się Pakietem Młodego Przedsiębiorcy. To program scalający wszystkie dostępne w mieście formy wsparcia dla początkujących przedsiębiorców. Więcej informacji na stronie pmp.dabrowa-gornicza.com

Aktualności dla osób prowadzących działalność gospodarczą w mieście, dotyczące m.in. uzyskania wsparcia, a także informacje dla inwestorów zainteresowanych pozyskaniem nowych terenów do prowadzenie biznesowych przedsięwzięć, na stronie dabrowa-gornicza.com

PK

Czytaj więcej

Wiadomości

Na Placu Wolności stanie Farmakobus

Rekreacja

Wolne miejsca na „Aktywne wakacje w Dąbrowie Górniczej”

Strona główna

Likwidacja zatoki i przenosiny przystanku autobusowego na Łęknicach

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Majakowskiego 25