Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
15 listopada 2022

Oszczędzamy z głową

Drukuj

Ostatnie lata w samorządzie to nieustanne poszukiwanie oszczędności. Począwszy od pandemii i konieczności wygospodarowania środków na nieprzewidziane wydatki, a skończywszy na obecnej sytuacji gospodarczej spowodowanej gigantyczną inflacją i wzrostem cen.

Nie pomagają też zmiany podatkowe wprowadzane na szczeblu centralnym, które negatywnie odbijają się na dochodach samorządów. Sama tylko Dąbrowa Górnicza na przestrzeni dwóch ostatnich lat utraciła dochody na poziomie 80 mln zł.

Dlatego miasto bacznie przygląda się wszystkim wydatkom oraz inwestycjom. W pierwszej kolejności realizowane są te, na które zagwarantowane jest dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej lub budżetu państwa.

Budowy w mieście trwają

Niezagrożone są inwestycje, których realizacja jest już w toku lub rozstrzygnięte są na nie postępowania m.in. modernizacja linii tramwajowej wraz z przebudową głównej osi miasta, budowa tuneli i centrów przesiadkowych w rejonie dąbrowskich dworców, modernizacje kolejnych przedszkoli czy remonty i rozbudowy szkół, m.in. Zespołu Szkół nr 4 na Łęknicach.

Przygotowujemy się również do ogłoszenia kolejnych postępowań, m.in. na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 26 w Łośniu.

Wspólne zakupy się opłacają

Oszczędności wdrażane są w zakresie energii. Dzięki wspólnej grupie zakupowej w ramach Metropolii GZM ceny energii w Dąbrowie Górniczej mamy stałe, nie tylko przez ten rok, ale również te same stawki będą obowiązywały w roku przyszłym. Dotyczy to energii elektrycznej zasilającej zarówno oświetlenie uliczne, jak i szkoły, przedszkola oraz wszystkie pozostałe jednostki gminne. Nie jest planowane wyłączanie oświetlenia ulicznego, ponieważ priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców.

Modernizacja oświetlenia

Miasto wdraża oszczędności w oświetleniu ulicznym poprzez optymalizację parametrów i redukcję mocy. Od szeregu lat wprowadzane są oszczędności w oświetleniu ulicznym poprzez jego etapową modernizację, która powoduje zastąpienie przestarzałych opraw rtęciowych i sodowych wysokosprawnymi oprawami z wbudowanymi modułami LED. Ponadto, oprawy te wyposażone są w zdalne systemy dwukierunkowego sterowania.

W godzinach nocnych (od 23:00 do 5:00) każda z tych opraw generuje dodatkowe oszczędności poprzez redukcję mocy do 50% ich nominalnych wartości. Większa redukcja mocy nie jest możliwa ze względu na znaczny wzrost mocy biernej, która ma istotny wpływ na wysokość rachunków za energię elektryczną.

Mniej iluminacji

Dodatkowo, miasto rezygnuje z oświetlania elewacji miejskich budynków w godzinach nocnych, a także ograniczamy ilość świątecznych iluminacji. Ze względów na wysokie zużycie energii elektrycznej nie uruchomimy lodowiska, które w tym roku miało stanąć na terenie Centrum Sportu i Rekreacji nad Pogorią III.

Jednym z systemowych rozwiązań optymalizujących koszty jest Centrum Usług Wspólnych dla placówek oświatowych, które pozwoliło na centralizację, a tym samym ograniczenie kosztów niektórych usług, m.in. zakup chemii basenowej do przyszkolnych basenów czy środków czystości dla szkół.

W szkołach będzie ciepło

Zabezpieczono ogrzewanie szkół. U dostawców ciepła została zamówiona odpowiednia moc, a miasto w razie konieczności jest gotowe zapłacić większe rachunki, by nie narażać dzieci na konieczność nauki zdalnej.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Na bezpieczeństwie mieszkańców nie będziemy oszczędzać

Czytaj więcej

Biznes

PRZETARG NA NAJEM PRZY UL. ŻEGLARSKIEJ

Rekreacja

Weekend w mieście

Komunikaty

Obwieszczenie

Strona główna

XVIII Festiwal Piosenki i Tańca Dąbrowskich Przedszkolaków