Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
8 stycznia 2019

Od stycznia pod nowym szyldem

Drukuj

Od 1 stycznia 2019 roku organizatorem komunikacji miejskiej na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii został Zarząd Transportu Metropolitalnego.

ZTM przejmie zadania trzech dotychczasowych organizatorów: KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. Autobusy od stycznia mają jeździć już pod nowym szyldem.

Na początku pasażerowie nie powinni odczuć żadnych zmian w codziennym podróżowaniu komunikacją miejską. Wszystkie pojazdy wciąż będą kursować w dotychczasowych barwach – identyfikacja wizualna ZTM będzie wprowadzana etapami. Aktualne pozostają również rozkłady jazdy, numery linii czy punkty obsługi.

Wszystkie bilety zachowują swoją ważność, nie zmieniają się też ich ceny. W nowej taryfie wszystkie ceny biletów pozostają bez zmian. Nie zmienia się również ich zakres obowiązywania. Wszystkie bilety okresowe kupione w roku 2018 zachowują swoją ważność. Bezterminowo ważność zachowują również bilety jednorazowe.

Jedyną zmianą w zintegrowanej taryfie jest decyzja o pozostawieniu od stycznia w sprzedaży biletów okresowych wyłącznie od wybranej daty. Kupując bilet okresowy (7-, 30- lub 90-dniowy), pasażer będzie musiał zdecydować, od kiedy ma zacząć się jego bieg. Ponieważ po zakupie biletów rozpoczynających swoją ważność od pierwszego skasowania, konieczne było dwukrotne przyłożenie karty do czytnika, wielu pasażerów nie aktywowało swoich biletów, co zgodnie z taryfą oznaczało, że podróżują bez ważnego biletu i w razie kontroli nałożona na nich mogła być opłata dodatkowa. Sytuacja ta mogła powodować nieprzyjemne dla pasażerów sytuacje, którzy będąc przekonani o posiadanym bilecie, podróżowali z biletem nieaktywnym. Dlatego wzorem innych miast zdecydowano o wycofaniu tego rodzaju biletów. Obowiązek aktywowania biletu (dwukrotnego przyłożenia karty do czytnika przy zakupie biletu przez internet) pozostaje utrzymany w przypadku biletów krótko- i średniookresowych (bilety jednorazowe oraz 24-godzinne).

Od stycznia do sprzedaży wprowadzane będą nowe wzory biletów jednorazowych. Nowe bilety mają zamienioną kolorystykę oraz układ graficzny. Nadrukowana jest na nich nazwa organizatora komunikacji – Zarząd Transportu Metropolitalnego oraz logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Co istotne, nie zmieniają ceny biletów ani zakres ich obowiązywania.

Nowe bilety w sprzedaży pojawiać się będą w nowym roku. Sukcesywnie będą zastępować te, które obowiązują dotychczas, ale wszystkie stare bilety bezterminowo zachowują swoją ważność. Jeśli pasażerowie posiadają kupione w minionym roku bilety jednorazowe, nadal mogą je wykorzystywać – nie ma wyznaczonego ostatecznego terminu ich ważności. Istotne jest, aby pamiętać o tym, że suma zapłacona za przejazd musi być zgodna z aktualnie obowiązującym cennikiem.

Cennik 

zobacz więcej

Czytaj więcej

Wiadomości

Sztandar Huty Katowice w kosmosie

Wiadomości

Przez dwa miesiące ciężarówki będą jeździć Strzemieszycką

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Myśliwskiej