Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
29 listopada 2023

Nowy etap w historii Fabryki Pełnej Życia

Drukuj

– Zbudujemy dla Was zieloną, nowoczesną i przyjazną przestrzeń, pamiętając jednocześnie o poszanowaniu historii tego miejsca – zapowiada prezydent Marcin Bazylak. Należąca do miasta spółka pozyskała ponad 78 mln zł dofinansowania z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji na metamorfozę byłej fabryki Defum.

Fabryka Pełna Życia to największe przedsięwzięcie rewitalizacyjne w Dąbrowie Górniczej. Cel to metamorfoza śródmieścia, której motorem napędowym jest zagospodarowanie terenu po zakładach Defum. Obszar ma zmienić się w miejsce pełne zieleni, połączone już z rejonem dworca kolejowego i Pałacem Kultury Zagłębia, i co najważniejsze – tętniące życiem przez cały rok.

Dofinansowanie, które należąca do miasta spółka pozyskała w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego na ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych, pozwoli na realizację pierwszego etapu prac.

– Zaczynamy nowy etap w historii Fabryki Pełnej Życia i naszego miasta. Za nami długie lata projektowania, planowania i modelowania. Teraz możemy rozpocząć budowę. Na początek planujemy utworzenie rynku i przestrzeni publicznych oraz rewitalizację pierwszych pofabrycznych obiektów – zapowiada Wojciech Czyżewski, prezes Fabryki Pełnej Życia.

To będzie zielona i nowoczesna przestrzeń

– To będzie wielka metamorfoza terenów po byłej fabryce Defum w samym centrum miasta. Zbudujemy zieloną, przyjazną i nowoczesną przestrzeń dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Z poszanowaniem historii i dziedzictwa tego miejsca – mówi prezydent Marcin Bazylak.

Do pofabrycznych obiektów, które będą rewitalizowane w pierwszym etapie, przeniesie się Centrum Aktywności Obywatelskiej, w Fabryce powstanie także Centrum Senioralne i Integracji Międzypokoleniowej oraz scena dla Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Cały kompleks po rewitalizacji ma być w pełni dostępny nie tylko dla seniorów, ale również osób mających trudności z poruszaniem się i z innymi niepełnosprawnościami.

Warto podkreślić, że kompleks będzie niezwykle ekologiczny, z instalacjami do gromadzenia i powtórnego wykorzystania wód deszczowych, zielonymi dachami, ogrodami deszczowymi, pompami ciepła i fotowoltaiką, a do tego zaplanowano go jako przestrzeń, w której na każdym niemal kroku napotkamy miejsca opowiadające historię dąbrowskiej fabryki obrabiarek, naszego miasta i regionu.

– To niezwykle ważny krok, który zbliża nas do tego, by Fabryka stała się miejscem tętniącym życiem przez cały rok – podkreśla prezydent Dąbrowy Górniczej.

Wartość pierwszego etapu prac to ponad 95 mln zł, z czego ponad 78 mln zł to wspomniane na wstępie dofinansowanie. Projekt przebudowy przygotowało szczecińsko-koszalińskie biuro architektoniczne Analog, które w 2019 roku wygrało międzynarodowy konkurs na koncepcję nowego centrum Dąbrowy Górniczej.

Na powyższym zdjęciu widać fragmenty hali, w której znajdzie się nowoczesna przestrzeń konferencyjno-targowo-koncertowa za pomocą szklanych wrót połączona z Zielonym Rynkiem Dąbrowy Górniczej. Dzięki zastosowaniu przeszklonej mobilnej fasady, hala będzie przedłużeniem rynku, z drugiej strony – jej część wewnętrzna – zostanie otwarta na pomieszczenia biurowo-warsztatowe.

Czytaj więcej

Strona główna

Tydzień pomocy ofiarom przestępstw

Tramwaje wróciły do Dąbrowy Górniczej

Komunikaty

Wkrótce rozpocznie się rekrutacja do przedszkoli

Wiadomości

Dąbrowianie znów mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła