Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
18 maja 2023

Nowe rondo dla Dąbrowskich Organizacji Pozarządowych

Drukuj

Organizacje pozarządowe miewają pod górkę, a ich drogi nie zawsze są proste. Dzięki decyzji radnych dąbrowskie organizacje pozarządowe weszły jednak na kurs „bezkolizyjności”.

Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej przyjęła w środę uchwałę o nazwaniu ronda u zbiegu ulic Kościuszki i Kolejowej „Rondem Dąbrowskich Organizacji Pozarządowych”.

– Inicjatywa ta pozwala wejść Dąbrowie Górniczej na kolejny szczebel partycypacji społecznej, ukazując ją jako miasto obywatelskie, otwarte na różnorodne poglądy i działania. Jednocześnie podkreśla znaczenie organizacji pozarządowych w życiu naszego miasta – podkreśla Igor Kwiecień ze stowarzyszenia Inicjatywa Dąbrowska, która wystąpiło z inicjatywą nazwania skrzyżowania Rondem Dąbrowskich Organizacji Pozarządowych.

– Dzięki tej inicjatywie uda się ukazać różnorodność funkcjonujących organizacji pozarządowych: od tych działających na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży, osób z niepełnosprawnościami czy w wieku senioralnym poprzez organizacje o profilu sportowym, kulturalnym i oświatowym, po te zajmujące się bezpieczeństwem publicznym, rewitalizacją czy wspieraniem rozwoju przedsiębiorczości- dodaje Igor Kwiecień. I przypomina, że w Dąbrowie Górniczej zarejestrowanych jest blisko 300 organizacji pozarządowych, a prawie 90 z nich działa w Dąbrowskim Forum Organizacji Pozarządowych.

Dąbrowa Górnicza od ponad 15 lat stawia na partnerstwo pomiędzy samorządem, a trzecim sektorem, czyli organizacjami pozarządowymi. Powołanie Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych w 2007 roku podkreśliło kompetencje tego „gracza” na arenie miejskiej.

Pierwszym wspólnym sukcesem było wypracowanie i uchwalenie przez Radę Miejską w 2008 r. Programu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Od tej chwili sektor pozarządowy stał się ważnym partnerem dla władz samorządowych w kreowaniu i realizacji polityk miejskich. W ramach jego realizacji powstało setki wydarzeń i inicjatyw oddolnych organizowanych przez mieszkańców w ramach stowarzyszeń i fundacji, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Kół Gospodyń.

Samorząd, wspierając organizacje pozarządowe infrastrukturalnie i merytorycznie, w zamian może liczyć rokrocznie na realizację ponad 200 zadań publicznych dla swoich mieszkańców. Dzięki tej współpracy miasto kształtuje świadomych i aktywnych mieszkańców. Daje im możliwość wpływania na rozwój i kształt swojego miasta na wielu płaszczyznach społecznej, sportowej, kulturalnej, oświatowej, ekologicznej, pomagającej wpływać na rozwój bezpieczeństwa, przedsiębiorczości, czy społeczeństwa obywatelskiego.

– Inicjatywa nadania nazwy dość neutralnej – w znaczeniu nie niosącej za sobą znamion ani historii, ani miejsca ani postaci ważnej dla miasta czy kraju, jak to było do tej pory w zwyczaju – sprawia, że Dąbrowa nie tylko mówi o współpracy z NGO-sami, ale jest z niej również bardzo dumna. Uważam, że nadanie nazwy „Rondo Dąbrowskich Organizacji Pozarządowych” jest szalenie nobilitujące i napędza do dalszego działania – mówi Łukasz Kolber, przewodniczący Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych.

Więcej informacji o dąbrowskich organizacjach pozarządowych można znaleźć na stronie www.ngo.dg.pl

 

Czytaj więcej

Strona główna

Miasto dopłaci do nowej taryfy za wodę i ścieki

Wiadomości

Ząbkowicki amfiteatr przejdzie metamorfozę

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Górki 5

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do zbycia w drodze wkładu rzeczowego – aportu