Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
23 lutego 2023

Niewystarczająca dotacja dla ŚDS. Miasto apeluje o jej zwiększenie

Drukuj

Władze Dąbrowy Górniczej zwróciły się do wojewody śląskiego o zwiększenie dotacji dla Środowiskowego Domu Samopomocy. Ta placówka w całości finansowana jest ze środków rządowych, które są niewystarczające.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowie Górniczej posiada 80 miejsc dla osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną. W 2017 roku utworzył filię dla osób ze sprzężoną niepełnosprawnością i spektrum autyzmu.

W ŚDS prowadzone są m.in. zajęcia uczące samodzielności; warsztaty plastyczne, taneczne, rękodzieła czy komputerowe; organizowane są wycieczki, wspólne spacery czy wyjścia do kina. Uczestnicy mogą korzystać z posiłków, wsparciem służą im psycholodzy i pedagodzy. W zeszłym roku dotacja na jego działalność wyniosła prawie 2 mln 117 tys. zł. Środki na ten rok opiewają na ponad 1 mln 933 tys. zł. To zdecydowanie zbyt mało, żeby przy obecnych kosztach mógł normalnie funkcjonować.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej w sprawie środowiskowych domów samopomocy, takie placówki muszą spełniać określone standardy, dotyczące m.in. liczby etatów i zatrudnionych specjalistów (m.in. psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych, instruktorów terapii zajęciowej).

– Niestety, obecna dotacja umożliwia jedynie zatrudnienie wszystkich pracowników na poziomie płacy minimalnej przez kolejne 2 lata. Grozi to utratą pracowników i niesie znaczące ryzyko dla prawidłowego funkcjonowania jednostki. Wszyscy musimy dołożyć starań, aby osoby z zaburzeniami psychicznymi, po hospitalizacji, po kryzysie psychicznym miały miejsca, gdzie przy profesjonalnej pomocy, odzyskują równowagę, bezpieczeństwo i mogą w pełni  powrócić do życia społecznego, rodzinnego, zawodowego – podkreśla Bożena Borowiec, wiceprezydent miasta, odpowiedzialna m.in. za politykę społeczną.

Obecna kwota dotacji, w zależności od typu schorzeń podopiecznego, wynosi 1940,00 zł albo 2522,00 zł na osobę miesięcznie. Władze miasta zaapelowały o jej zwiększenie o 20 proc. na uczestnika. To pozwoli na opłacenie personelu i pokrycie kosztów związanych z działalnością ŚDS.

Czytaj więcej

Strona główna

Nabór dzieci do klas pierwszych szkół podstawowych na rok szkolny 2024/2025

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Kasprzaka 25 i ul. Polcera

Kultura

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy Drodze Wojewódzkiej nr 790