Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
6 lutego 2024

Nie żyje prof. Leon Markiewicz

Drukuj

Zmarł prof. Leon Markiewicz, autor wydanej w 2005 roku monografii Michała Spisaka „Michał Spisak 1914-1965”,  ostatni z żyjących przyjaciół dąbrowskiego kompozytora.

Pomimo że Michał Spisak rzadko bywał w Polsce, to przyjaciele wymieniali się korespondencją, która potem stała się przyczynkiem do stworzenia biografii. Od I Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego im Michała Spisaka ( 2006) do III Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka ( 2007 -2009) prof. Markiewicz piastował funkcję sekretarza jury. Był członkiem Komitetu Honorowego Konkursu, ogromnym miłośnikiem konkursu, zawsze uczestniczącym w inauguracji i koncercie laureatów aż do jego ostatniej edycji w 2023 r.

Leon Markiewicz urodził się 23 września 1928 w Wilnie, studia muzyczne z zakresu pedagogiki teorii muzyki odbył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Uzupełnił je dysertacją doktorską w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz habilitacją w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W 1984 r. uzyskał tytuł profesora sztuki muzycznej.

Od początku swej działalności zawodowej związany był z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w której kierował m.in. Katedrą Teorii Muzyki i Katedrą Edukacji Muzycznej (1981-2004). Od 1975 był prorektorem, zaś w latach 1979-1981 rektorem tej uczelni. Od 1999 był profesorem Wyższej Szkoły Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie na Wydziale Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach, gdzie prowadził wykłady monograficzne, seminaria magisterskie i licencjackie.

W jego dorobku znajduje się ponad 100 publikacji i rozpraw naukowych oraz ponad 300 recenzji muzycznych i artykułów publicystycznych, głównie z zakresu kultury muzycznej Śląska. Szereg prac poświęcił twórczości i osobowości Karola Szymanowskiego. Był autorem m. in. źródłowych monografii o Bolesławie Szabelskim – jednym z najwybitniejszych symfoników polskich oraz o Grzegorzu Fitelbergu – wybitnym dyrygencie i twórcy Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych sesjach naukowych, był także popularyzatorem muzyki na koncertach, w radiu i telewizji. W latach 1987 – 2003 jako dyrektor i sekretarz jury uczestniczył w organizacji kolejnych edycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Był honorowym Prezesem Zarządu Muzycznej Fundacji tego konkursu.

Laureat zespołowych nagród Prezesa Rady Ministrów i Ministra Kultury za twórczość dla dzieci i młodzieży, nagród Ministra Kultury I i II st.; odznaczony im. in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prof. Leon Markiewicz był częstym gościem Pałacu Kultury Zagłębia. Mimo sędziwego wieku, zaszczycał konkurs swoją obecnością, również w październiku zeszłego roku podczas Koncertu Inauguracyjnego 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Jego obecność zawsze wywoływała uśmiech,  z zaciekawieniem można było słuchać jego wspomnień dotyczących dąbrowskiego kompozytora, którego uważał za jednego z najwybitniejszych polskich artystów.

Poniżej przedstawiamy wywiad, jakiego udzielił w PKZ.

 

Czytaj więcej

Wiadomości

Drogowcy wyremontują ulice Młodych, Morcinka i Tysiąclecia

Wiadomości

Panie znów pokażą swoją siłę

Wiadomości

Marek Węgrzynowicz zastępcą prezydenta miasta

Strona główna

Licytacja przedmiotów nieodebranych z Biura Rzeczy Znalezionych