Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
14 lutego 2018

Nazywam się miliard

Drukuj

Tradycyjnie w Walentynki od 2011 r. w ponad 200 krajach i 70 polskich miastach odbywa się solidarny taniec przeciwko przemocy wobec kobiet. Uczestnicy zwracają uwagę na problem przemocy, solidaryzują się lokalnie i wspierają ofiary przemocy.

14 lutego w dzień św. Walentego, po raz drugi w Dąbrowie Górniczej, a szósty na świecie, lokalnie i solidarnie zatańczy cały świat. Akcja „Nazywam się Miliard” odbywa się, aby okazać wsparcie dla wszystkich kobiet, które doświadczyły przemocy. W ubiegłym roku dąbrowski finał akcji odbył się na pl. Wolności pod PKZ. W 2018 r. zatańczymy w CH Pogoria.

Nazwa wydarzenia wzięła się z faktu niechlubnej statystyki, że aż miliard kobiet pada ofiarą brutalnej przemocy w ciągu swojego życia.

W 2018 akcja „Nazywam się Miliard – Dąbrowa Górnicza” została objęta Patronatem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, Honorowym Patronatem Prezydenta Dąbrowy Górniczej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Wokół akcji zawiązało się również nieformalny komitet organizacyjny złożony, z zaangażowanych w sprawy lokalne ludzi i instytucji.

***

Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy One Billion Rising to międzynarodowa kampania społeczna przeciwko przemocy wobec kobiet,ale też przeciwko przemocy w ogóle. W Polsce akcja nosi nazwę „Nazywam się Miliard”.

W ramach tej inicjatywy miliony osób na całym świecie wychodzą w przestrzeń publiczną, by propagować kampanię i… tańczyć. W ten sposób wyrażają swój protest przeciwko przemocy wobec kobiet, które są najliczniejszą grupą jej ofiar. Zadaniem kampanii jest wzmacnianie solidarności lokalnych społeczności na całym świecie, organizujących się, by przeciwdziałać przemocy. Wspólny taniec jest gestem – symbolem wsparcia. Taniec przygotowany jest również w układzie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a tekst przetłumaczony jest na język migowy.

Różne oblicza przemocy

W ciągu lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety, ale i mężczyźni z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając takie tematy jak: przemoc fizyczna, seksualna, ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, instytucjonalną, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, przemoc psychiczną i wiele innych. Każdy kraj czy miejscowość wybierał i dodawał kolejne formy przemocy, które były dla lokalnej społeczności największym zagrożeniem. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, który wyzwala energię i pomaga w wyrażaniu emocji, także sprzeciwu na przemoc wobec kobiet. W 2017 r. w Dąbrowie Górniczej zatańczyli dzieci, młodzież, dorośli i środowiska senioralne, mówiąc „NIE” każdej formie przemocy.

Historię akcji piszą uczestniczki i uczestnicy Interesująca w akcji jest oddolna inicjatywa, w którą włączają się kolejne podmioty. Jest to kampania angażująca osoby prywatne jak i instytucje, które solidaryzują w imię szczytnej idei.

W tworzenie akcji włączają się wspaniali ludzie, instruktorzy tańca, fitnessu, osoby prywatne czy stowarzyszenia, a ich lista stale się powiększa.
– Jesteśmy pewne tego, że kobiety są silne i wspierając się mogą wszystko – mówią jedne z pierwszych osób, które włączyły się w akcję. Wierzymy w magię tańca, która pozwala otworzyć się na innych i zmieniać świat na lepszy i piękniejszy – dodają Magda i Monika Siulińskie, instruktorki tańca, z którymi spotkamy się na otwartych próbach w poniedziałki o godz. 18.00 aż do 12 lutego w Villa Moda (ul. Kościuszki 4B).

FINAŁ 14 lutego 2017 godz.16.00 CH Pogoria

https://www.facebook.com/obr2018/

Aby włączyć się w akcję można także wyrazić swoje poparcie i zabrać ze sobą czerwoną wstążkę, i dołączyć do finału 14 lutego godz. 16.00 CH Pogoria

Nie bądź obojętny, przemoc może potkać nas lub naszych bliskich niezależnie od wieku, płci, statusu ekonomicznego czy poglądów.

 

 

Czytaj więcej

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Kasprzaka 25 i ul. Polcera

Kultura

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy Drodze Wojewódzkiej nr 790

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Siewierzu przy ul. Długiej