Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
19 grudnia 2018

Nagrody w kulturze rozdane

Drukuj

Literat Grzegorz Marcinkowski, fotograf Marek Wesołowski oraz Chór Zorza to tegoroczni  zdobywcy nagród przyznawanych za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Dziś podczas sesji rady Miejskiej z rąk Agnieszki Pasternak, przewodniczącej Rady Miejskiej oraz Marcina Bazylaka, prezydenta miasta odebrali nagrody, gratulacje i najlepsze życzenia.

Sylwetki laureatów przedstawił Wojciech Czyżewski, przewodniczący komisji regulaminowej przyznającej nagrody. Oto oni:

Grzegorz Marcinkowski
W 2015 roku obronił na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach doktorat na podstawie pracy: „Sklepy wyobrażone. Po lekturze Brunona Schulza i Waltera Benjamina”. Jest laureatem 10. edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego „Połów” organizowanego przez wydawnictwo Biuro Literackie i z tego tytułu jego zestaw wierszy „Podobne miesiące” został opublikowany w almanachu „Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015” (Wrocław 2015). Jest również autorem tomu wierszy „Znany motyw oglądania wielokrotnie oglądanych zdjęć” (Warszawa 2018). Jako recenzent stale współpracuje z dwutygodnikiem internetowym „artPapier”. Jego wiersze ukazały się ponadto m.in. w czasopiśmie internetowym „Helikopter” (wydanie 10/2018). Ponadto jest autorem kilku publikacji naukowych, opublikowanych między innymi w czasopiśmie „Tematy z Szewskiej” (wydanie 1(18)2017).

Twórczość Grzegorza Marcinkowskiego stanowi wyjątkowo ciekawe zjawisko w krajowej przestrzeni literackiej. Jego debiutancki tomik poetycki pt. „Znany motyw oglądania wielokrotnie oglądanych zdjęć” jest interesującą medytacją nad nowoczesnością. W oszczędnych, minimalistycznych wierszach autor ukazuje alienację i zagubienie współczesnego człowieka w świecie hipermarketów, mediów i miejskiego zgiełku. W tej poezji dużo jest obcości, samotności i ruin. Marcinkowski w przejmujący sposób ewokuje pustkę nowoczesności. To również nader interesująca próba zmierzenia się z fenomenem czasu, z napięciem rozgrywającym się pomiędzy nagłością zdarzenia, a ułomnością języka próbującego je opisać. Warto podkreślić, że omawiany debiut ukazuje autora jako twórcę ze wszech miar interesującego, któremu warto się przyglądać. Publikacje Grzegorza Marcinkowskiego skłaniają do refleksji i unaoczniają zjawiska zachodzące w świecie, w którym człowiek żyje coraz szybciej.

Marek Wesołowski
Fotograf, pomysłodawca projektu „Twórcy Kultury Śląskiej”, członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Dolnośląski, Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego, Żorskiego Towarzystwa Fotograficznego „Kadr” oraz nieformalnej Grupy 999; współpracował z miesięcznikami Machina i Ultramaryna. Realizuje fotografie z zakresu pejzażu, reportażu, portretu, sesje tematyczne i plenerowe. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Fotografie Marka Wesołowskiego gościły m.in. w Katowicach, Chorzowie, Wrocławiu, Łodzi, Jastrzębiu-Zdroju, Radomsku, Dąbrowie Górniczej. Choć ulubionym tematem autora jest człowiek, na szczególną uwagę zasługuje indywidualny cykl „Drzewa”, który od wielu lat cieszy się zainteresowaniem różnych galerii. We wspomnianym cyklu, fotograf przedstawia drzewa w sposób niemal mistyczny, portretowy. Jednym z ostatnich osiągnięć jest także udział w wystawie zbiorowej „Dyskretna tożsamość”, gdzie zaprezentował swoje prace pośród innych, najlepszych fotografików ZPAF.
Ponadto, od ponad dwóch z Pałacem Kultury Zagłębia dokumentując wydarzenia kulturalne.

Marek Wesołowski zasłynął, wspólnie z Krzysztofem Millerem, w cyklicznej wystawie pod nazwą „Twórcy Kultury Śląskiej” – jednym z najważniejszych projektów Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Celem cyklu jest uwiecznienie wybitnych i zasłużonych postaci kultury regionu śląskiego na artystycznych fotografiach. Integralną częścią projektu jest kalendarz z uwiecznionymi na zdjęciach osobami. To projekt unikalny w skali kraju. Do tej pory powstało pięć edycji „Twórców Kultury Śląskiej”, a na kartach kalendarza znaleźli się m.in. Bogdan Mizerski, Tadeusz Sławek, Anna Szostak, Józef Olejniczak, Wojciech Kuczok, Krzysztof Respondek, Józef Ligęza, Mirosław Neinert, Marek Moś, Jan Miodek, Ireneusz Dudek, Weronika Murek.

Chór Zorza
Chór Zorza powstał w Pałacu Kultury Zagłębia Domu Kultury Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej, na bazie zespołu śpiewaczego Nasze Serca. Na deskach pałacu zadebiutował 13 listopada 2003 r., biorąc udział w występach „Seniorzy seniorom”. Od początku swojego istnienia włączał się w życie kulturalne miasta.
Już na początku swojej muzycznej działalności chór sięgał po ambitny repertuar, porywając się na fragmenty oper G. Verdiego takie jak „Chór niewolników” z opery „Nabucco” czy „Libiamo” z opery „Traviata”. Nie stronił jednak od stylizowanej muzyki ludowej z repertuaru zespołu Mazowsze i Śląsk. Z czasem Chór Zorza wypracował sobie oryginalny styl wykonawczy, przygotowując własne opracowania znanych arii operetkowych i musicalowych oraz światowych standardów rozrywkowych.

Chór Zorza ma za sobą ponad 300 koncertów na terenie Dąbrowy Górniczej i miast ościennych. Chór zdobył Grand Prix na festiwalu w Siewierzu (2014 r.), wystąpił na zamku w Mosznej, w Piotrkowie Trybunalskim, w Szklanych Domach koło Kielc, a także na Słowacji. Dwa lata temu zaśpiewał partię chóralną z solistami operetki gliwickiej w operetce „Zemsta Nietoperza” J. Straussa. Ponadto chór regularnie bierze udział w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych, organizowanym przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, reprezentując miasto Dąbrowa Górnicza. Dzięki swojej działalności chór nie tylko sławi nasze miasto, ale też dociera z różnorodnym repertuarem muzycznym do wielu odbiorców, także osób starszych. W 2018 r. chór obchodzi jubileusz 15-lecia swojego istnienia.

11

Czytaj więcej

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Wiadomości

Wyjątkowe książki dla pacjentek onkologicznych

Komunikaty

przetarg na najem przy ul. Żeglarskiej

Strona główna

W Dąbrowie Górniczej działa Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży