Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
8 marca 2018

MOON w przedszkolach

Drukuj

Pod koniec lutego ruszyła akcja MOON, czyli Miej Obraz Osoby Niewidomej. Przedsięwzięcie, realizowane przez Łukasza Barucha i fundację „Wygrajmy razem”, ma na celu przybliżenie dzieciom spraw, z jakimi na co dzień spotykają się niepełnosprawni.

Łukasz Baruch wraz z Anną Gorgoń i Karoliną Żelichowską na początek odwiedzili przedszkola nr 12 i 4 w Dąbrowie Górniczej.

– Pierwszej wizycie towarzyszył lekki stres i oczekiwanie, jak dzieci przyjmą gości. Okazało się jednak, że przedszkolaki są wspaniałymi słuchaczami i chętnie włączają się w zaproponowane działania. Z zasłoniętymi oczami, dzieci mogły doświadczyć, jak to jest, kiedy się nie widzi. Świetnie sprawdzały się w roli przewodnika osoby niewidomej i doskonale radziły sobie z białą laską. Dowiedziały się też od Karoliny Żelichowskiej, jak powstało pismo punktowe. Mogły dotknąć tyflografik (wypukłe, namacalne obrazki) zwierząt i roślin – opowiada Łukasz Baruch.

Przedstawiciele fundacji pojawią się też w innych przedszkolach, gdzie opowiedzą małym dąbrowianom o codzienności niepełnosprawnych.

Łukasz Baruch, niewidomy od 2006 r., to dąbrowski działacz społeczny, animator życia kulturalnego i wokalista. Inspiracją do zorganizowania akcji MOON stało się dla niego spotkanie z dziećmi w przedszkolu numer 18 w Strzemieszycach. Jak podkreśla, było to bardzo cenne doświadczenie. Dlatego też  postanowił odwiedzić inne przedszkola. Wspólnie z Haliną Radziej (dyrektor przedszkola numer 12) opracował program kilkunastu zabaw, w których mali uczestnicy mogą poznawać rzeczywistości z zawiązanymi oczami, wykorzystując pozostałe zmysły (słuch, dotyk, węch, smak). Przedszkolaki zapoznają się też w przystępny sposób ze sprzętem ułatwiającym niewidomym życie codzienne (mówiący termometr, mówiący kalkulator, czujnik poziomu cieczy, czytnik kolorów itp.). Dzieciaki dowiadują się także, jak i za pomocą jakich narzędzi powstaje pismo Braille’a.

12

Czytaj więcej

Wiadomości

Poradnia onkologiczna w Przychodni Merkury

Biznes

II przetarg na najem przy ul. Żeglarskiej

Rekreacja

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Transportowej i ul. Rudnej