Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
5 grudnia 2022

Modelowy Bohomaz. „Warto wyjść ze strefy komfortu”

Drukuj

Rozbudowa istniejącej kawiarni i sali zabaw „Bohomaz” o miejsce do prowadzenia zajęć integracji sensorycznej dla dzieci. To propozycja, która zwyciężyła w trzeciej edycji konkursu „Model biznesowy dla Dąbrowy”.

Finałowa gala konkursu odbyła się 5 grudnia w Pałacu Kultury Zagłębia. W jej trakcie zaprezentowali się autorzy pięciu koncepcji biznesowych, które jury wybrało spośród dwunastu zgłoszeń.

– Obrady były burzliwe. Mamy różne doświadczenia i spojrzenia na inicjatywy biznesowe. Przy ocenie braliśmy pod uwagę m.in. opłacalność przedstawionych pomysłów czy ich odniesienie do podobnych, realizowanych już przedsięwzięć – mówi dr hab. Marcin Lis, prorektor Akademii WSB.

– Zwracaliśmy także uwagę, jak zaproponowane biznesy wpłyną na społeczeństwo, na to, jak przysłużą się mieszkańcom. Są to rzeczy ciekawe, innowacyjne i rozwojowe. W jury znaleźli się przedstawiciele miasta, biznesu i środowiska akademickiego, co dało nam szerokie spojrzenie na prezentowane pomysły – wyjaśnia Marcin Bazylak, prezydent miasta.

W ocenie jurorów najlepiej wypadła propozycja Pauliny i Katarzyny Grandy, które w kawiarni i sali zabaw „Bohomaz” zamierzają utworzyć specjalną przestrzeń do prowadzenia zajęć integracji sensorycznej.

– Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie warsztatami z elementami integracji sensorycznej, które czasami organizujemy. Chętnych jest zawsze więcej niż miejsc. Wpływ na to miała m.in. pandemia i ograniczenia kontaktów dzieci z rówieśnikami, co rozchwiało ich emocjami. Rodzice mówią nam, że szukają wsparcia w tym zakresie – tłumaczą zwyciężczynie.

– Remont i wyposażenie sali umożliwi organizację cyklicznych zajęć, z których skorzysta większa grupa dzieci. Udział w nich, w zależności od potrzeb, pozwoli na wyciszenie albo pobudzenie, rozwój zmysłów i prawidłowe reagowanie na bodźce – podkreślają Paulina i Katarzyna Granda.

Sala będzie wyposażona m.in. w edukacyjne zabawki o różnych fakturach, poduchy, materace, deski do balansowania czy różnorodne podłoża. Znajdą się w niej elementy o różnych barwach, emitujące światło i dźwięki. Dzięki temu będzie można stymulować zmysł wzroku, słuchu, dotyku czy równowagi.

2022.12.05 DG - PKZ - Gala finałowa konkursu Model Biznesowy dla Dąbrowy Górniczej. Bohomaz laureatem I nagrody. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Na wdrożenie w życie swojej koncepcji, zwyciężczynie otrzymają 15 tys. zł i pakiet dodatkowych nagród.

Drugie miejsce zajęła Agnieszka Piskorz, która w gabinecie fizjoterapeutycznym chce stosować autorską technikę modelowania i odmładzania twarzy Facemodeling Program. Na trzecim miejscu uplasowała się Angelika Paszcza, która zaproponowała stworzenie centrum kształcenia obejmującego zajęcia artystyczne, naukowe, społeczne oraz językowe.

Nagroda publiczności trafiła do Krystiana Zagródki z pracowni PRAZA architekci. Jego pomysł to tworzenie makiet architektonicznych 3D. W finale znalazł się także Paweł Barwiński, którego firma PB CAD świadczy usługi ogrodnicze i sprzątające.

Wszyscy uczestnicy najpierw opisali swoje biznesowe pomysły, skalkulowali koszty związane z ich prowadzeniem, wskazali potencjalnych klientów, przewagi rynkowe czy sposoby promocji. Finaliści na scenie PKZ w ciągu pięciu minut prezentowali swoje pomysły, a następnie przez osiem minut odpowiadali na pytania jury i publiczności.

– Udział w konkursie i finałowa prezentacja to była dla nas spora dawka stresu. Czasami jednak warto wyjść ze swojej strefy komfortu, podjąć wyzwanie i zrobić krok naprzód – podkreślają zwyciężczynie.

Konkurs to propozycja dla tych, którzy mają dobrze przemyślany pomysł na biznes i zaplanowane działania, jak wprowadzić go w życie. Jego celem jest rozwój przedsiębiorczości w mieście. Chodzi w nim o wyłonienie oryginalnego, najbardziej innowacyjnego, spójnego merytorycznie oraz finansowo przedsięwzięcia biznesowego, które będzie realizowane w Dąbrowie Górniczej. Zgłaszać mogli się ci, którzy myślą o rozkręceniu działalności gospodarczej, a także osoby które prowadzą ją nie dłużej niż 5 lat.

Głównym organizatorem konkursu jest miasto. W jury, któremu przewodniczył Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, zasiadali przedstawiciele środowisk gospodarczych i akademickich, organizacji zrzeszających przedsiębiorców i instytucji wspierających biznes.

„Model biznesowy dla Dąbrowy” pierwszą odsłonę miał w 2019 r. Zwyciężczynią została Marta Holi, która zaproponowała stworzenie centrum zdrowia i relaksu „Holisfera”. To miejsce, gdzie świadczone są usługi fizjoterapeutyczne, prowadzone zajęcia jogi i relaksacyjne, a także szkolenia dotyczące naturalnych sposobów ochrony zdrowia. W zeszłym roku odbyła się jego druga edycja. Wygrał ją Igor Woźnica, który pod nazwą „Nieźle pogięte” produkuje meble oraz akcesoria dekoracyjne, zgodne z obecnymi trendami w europejskim designie. Kwietniki, stoły, stoliki i konsole wychodzące spod jego ręki sam określa jako loftowe i industrialne.

Czytaj więcej

Biznes

Koksownia Przyjaźń uruchamia najnowocześniejszą baterię koksowniczą

Biznes

„Miejsce Przyjazne Seniorom”. Razem twórzmy miasto otwarte na potrzeby starszych mieszkańców

Rekreacja

Kolejny szachowy sukces

Komunikaty

wykaz nieruchomości gruntowych przeznaczonych do najmu i dzierżawy