Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
11 kwietnia 2018

Młodzi u źródeł Amazonki

Drukuj

10 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej w Dąbrowie Górniczej odbyła się VI edycja Zagłębiowskiego Turnieju Młodych Odkrywców, interdyscyplinarnego konkursu, adresowanego do szóstoklasistów zagłębiowskich szkół podstawowych.

Hasło tegorocznej rywalizacji „Młodzi Odkrywcy poznają Amazonię” wymagało od uczestników znajomości książki Alfreda Szklarskiego pt. „Tomek u źródeł Amazonki” oraz pogłębienia wiedzy o przyrodzie i geografii Ameryki Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem Amazonii. Poza wiedzą przyrodniczą uczestnicy musieli wykazać się także umiejętnością rozwiązywania zadań z języka polskiego i matematyki. Zainteresowanie konkursem było duże – do rywalizacji zgłosiło się aż 16 trzyosobowych drużyn z 9 szkół z 3 miast: Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Sławkowa.

Niezmienna od I edycji formuła zawodów dzieli rywalizację na dwa etapy – opowiada Robert Siedlecki, nauczyciel geografii, organizator konkursu.  – Pierwszy etap, to test indywidualny, suma punktów uczestników stanowi dorobek drużyny przechodzącej do etapu II, w którym łączą swe siły, rozwiązując wspólnie jeden test.

Po dwóch godzinach zmagań z zadaniami, które wnikliwie sprawdziły indywidualną wiedzę uczniów oraz umiejętność współpracy w grupie, wyłonieni zostali laureaci. W tym roku miejsca na podium zajęli uczniowie naszego miasta oraz Sławkowa. Zwycięstwo odniosła drużyna Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK z Dąbrowy Górniczej. Drugie miejsce zdobyła reprezentacja Sławkowskiej Jedynki a trzecie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 z Dąbrowy Górniczej. Wyłoniony został także zwycięzca etapu indywidualnego, liderka zwycięskiej drużyny, Urszula Kozłowska.

Podobnie jak w latach ubiegłych konkurs objął patronatem Zbigniew Podraza, Prezydent Dąbrowy Górniczej oraz instytucje: Wydział Nauk o Ziemi UŚ, Polskie Towarzystwo Geograficzne o. Katowice oraz organ prowadzący szkołę – Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwała Mariola Lux, konsultant w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.

Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni. Poza dyplomami, nagrodami były kostki Rubika, pakiety upominkowe z firmy Velvet zawierające m.in. pendrive, pakiety z Media Markt oraz publikacje ekologiczne i materiały promocyjne UM Dąbrowa Górnicza. Zawodnicy zwycięskich drużyn otrzymali również vouchery od firmy Polski Banan na hartowane szybki ochronne na smartfony. Każdy uczestnik otrzymał mapę przyrodniczą naszego miasta. Nagrody i gratulacje laureaci przyjęli z rąk pani wicedyrektor szkoły, Teresy Konieczniak.

Atrakcją konkursu był również nawiązujący do hasła edycji wystrój auli. Eksponaty przywiezione z Andów, Boliwii i innych zakątków Ameryki, a wypożyczone nam przez Muzeum Miejskie „Sztygarka” oraz fotografie naszych przyjaciół z podróży po tym kontynencie zainteresowały Młodych Odkrywców i dodały ekscytującego kolorytu arenie zmagań.

Organizatorzy już dziś zapraszają na VII edycję, w której Młodzi Odkrywcy spróbują zawrzeć przyjaźń z łowcami głów (lektura – A. Szklarski „Tomek wśród łowców głów”) .

****

A dla zainteresowanych podajemy przykładowe zadanie z jakim musieli zmierzyć się uczestnicy konkursu:

*Ameryka Południowa szczyci się kilkoma niezwykłymi, a nawet największy obiektami przyrodniczymi w skali świata – zaczynając od Amazonki, najdłuższej rzeki świata (średnio 7040 km), która ma największą powierzchnię dorzecza – 7 mln km², i jednocześnie największy przepływ – max 300 tys. m³/sek (niesie nieporównywalnie najwięcej wody niż kilka kolejnych wielkich rzek świata razem wziętych).

Zadanie polegało na podaniu nazw geograficznych przy opisach obiektów oraz przyporządkowaniu ich do właściwych fotografii: najwyżej położone żeglowne jezioro świata, najwyższy wodospad świata, najsłynniejszy żeglarski przylądek świata, najsuchsze miejsce na Ziemi (pustynia), najniezwyklejsze wyspy świata (dla Darwina i wielu innych)

13

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Dąbrowski bus dla seniora. Nowy numer i nieco niższe opłaty

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Rekreacja

MKS ostatni raz w rundzie zasadniczej zagra u siebie