Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
21 czerwca 2023

Miejskie dotacje poprawiają bezpieczeństwo

Drukuj

Na środowej sesji, radni miejscy podjęli uchwały o przekazaniu dofinansowania dla policji i straży pożarnej. Dzięki temu, na dąbrowskich ulicach pojawią się nowe radiowozy, straż zyska nowy wóz gaśniczy, a jeden z dotąd użytkowanych przekaże do OSP.

Miejskie dofinansowanie dla policji wyniesie 90 tys. zł.

– Dzięki tym pieniądzom, a także dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i środkom komendy wojewódzkiej, będzie można zakupić dwa oznakowane radiowozy. Będą to samochody o napędzie hybrydowym, które trafią do wydziału ruchu drogowego i do wydziału prewencji – tłumaczył insp. Artur Klimek, komendant miejski policji w Dąbrowie Górniczej.

Z kolei 300 tys. zł zostanie przeznaczonych na dofinansowanie zakupu przez straż pożarną średniego pojazdu ratowniczo – gaśniczego.

– Tego typu pojazdy są najczęściej używane w prowadzonych przez nas akcjach. Wóz, który dotychczas był przez nas użytkowany, przekażemy do jednej z jednostek OSP. To tzw. samochód klasy GBA, który w 2020 r. wyjeżdżał 775 razy, w 2021 r. 728 razy, w 2022 r. 670 razy, a w tym roku, do 20 czerwca, 278 razy – tłumaczył mł. bryg. Zbigniew Gnacik, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej.

– Pojazdy strażackie są w bardzo dobrym stanie, przechodzą regularne kontrolne techniczne, są 24 godziny na dobę w pełnej gotowości. Przyjęcie takiego wozu przez OSP będzie bardzo korzystane – mówił radny Robert Kazimirski.

Chociaż finansowanie policji i straży pożarnej spoczywa na władzach centralnych, miasto od wielu lat wspiera ich funkcjonowanie. Dotowane były m.in. etaty dzielnicowych i dodatkowe patrole, remont szatni w budynku PSP, regularnie przekazywane są pieniądze na zakup radiowozów.

– Decydując się na dofinansowanie, w takich sytuacjach kierujemy się bezpieczeństwem publicznym. Jeśli chodzi o relacje rząd-samorząd, można powiedzieć, że nie jesteśmy rozpieszczani. Natomiast bardzo dobrze układa nam się współpraca z policją i strażą pożarną. Służby powinny być wzmacniane przez środki z budżetu centralnego, ale też istotne jest nasze wsparcie – podkreślał Marcin Bazylak, prezydent miasta.

W głosowaniu o przekazaniu środków na zakup radiowozów, 22 radnych było „za”, jeden „przeciw” i jeden wstrzymał się od głosu. Uchwałę o wsparciu straży pożarnej poparły 22 osoby, przy dwóch głosach „przeciw”.

fot. bryg. Tomasz Lagner/PSP w Dąbrowie Górniczej

Czytaj więcej

Wiadomości

Na Placu Wolności stanie Farmakobus

Rekreacja

Wolne miejsca na „Aktywne wakacje w Dąbrowie Górniczej”

Strona główna

Likwidacja zatoki i przenosiny przystanku autobusowego na Łęknicach

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Majakowskiego 25