Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
18 września 2023

Lokal na odnowionym dworcu czeka na najemców. PKP przyjmuje oferty

Drukuj

Kończy się modernizacja dworca kolejowego w centrum miasta. W odnowionym budynku można wynająć lokal na działalność gospodarczą. PKP S.A. do 27 września przyjmuje oferty w przetargu.

W środku budynku, który dzięki gruntownemu remontowi odzyskał dawny blask, znajdą się kasy biletowe, poczekalnia, toalety i powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto. Przeniesie się tam Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości. Dworzec do użytku ma zostać oddany jesienią. Kolejowa spółka dysponuje jeszcze wolnym lokalem, który może zostać przeznaczony na działalność komercyjną.

Pomieszczenie o powierzchni 31,14 m2 znajduje się na parterze, w środkowej części budynku. Lokal będzie w stanie deweloperskim, z możliwością własnej aranżacji. Dostępna będzie w nim energia elektryczna, woda, kanalizacja i ogrzewanie. Proponowane przeznaczenie to działalność gastronomiczna albo handlowo-usługowa. Przed budynkiem znajduje się parking, a także stojaki rowerowe.

Wywoławczy czynsz najmu wynosi 6 228,00 zł netto ( 200 zł/m2) za miesiąc. Oferta powinna zawierać kwotę odpowiadającą całości oferowanego czynszu wraz z podaniem kwoty jednostkowej za 1 m2. Do czynszu zostanie doliczony podatek VAT, zgodnie z przepisami obowiązującymi w dniu podpisania umowy. Warunkiem uczestnictwa w przetargu jest wpłata wadium, do 25 września, w kwocie 9 192,52 zł. Szczegółowe informacje o ofercie i przetargu na stronie pkp.pl

Przebudowa budynku dworca w Dąbrowie Górniczej jest jedną z blisko dwustu inwestycji realizowanych przez PKP w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Warte 15,62 mln zł brutto zadanie realizuje spółka Berger Bau Polska. Projekt opracowała GPVT Pracownia Architektoniczna S.C.

Wokół dworca powstał układ drogowy, który ułatwia poruszanie się po mieście i przemieszczanie między częściami miasta podzielonymi torami.

Od połowy kwietnia można korzystać z nowej, niemal 2-kilometrowej, drogi, która połączyła ul. Sobieskiego z ul. Kościuszki i pozwala ominąć centrum Dąbrowy Górniczej. Do dyspozycji mieszkańców, po obu stronach torów, są też dwa parkingi z 375 miejscami postojowymi w centrum przesiadkowym, do którego dojeżdżają autobusy.

Przebudowa układu drogowego wraz budową centrum przesiadkowego w śródmieściu to jedna z kluczowych miejskich inwestycji. Od października 2020, gdy prace rozpoczęły się w rejonie ul. Sobieskiego, powstały:

 • prawie 2 km droga łącząca ul. Sobieskiego z ul. Kościuszki i przebudowaną ul. Kolejową;
 • tunel drogowy pod torowiskiem, który łączy ulice Kościuszki i Limanowskiego;
 • tunel pieszo-rowerowy w miejscu zlikwidowanego przejazdu przy ul. Konopnickiej;
 • droga łącząca ul. Limanowskiego i ul. Robotniczą;
 • parkingi na 375 miejsc po obu stronach torów z wjazdami od ulicy Kolejowej i Limanowskiego;
 • przejście podziemne z windami między peronami i parkingami po obu stronach torów;
 • centrum przesiadkowe przy dworcu PKP, do którego dojeżdżają autobusy;

Wzdłuż nowego układu drogowego – z rondami na pięciu skrzyżowaniach – zainstalowano ledowe oświetlenie, powstały także chodniki i drogi rowerowe.

Oprócz układu drogowego, modernizację przeszło również torowisko i trakcja elektryczna w rejonie stacji. Dodatkowo dołożono tam trzeci tor, pozwalający obsługiwać ruch lokalny. Zachowano także miejsce na czwarty tor. Na stacji zmodernizowano perony i zbudowano prowadzące do nich przejście podziemne z windami.

Wartą 234,5 mln brutto zł inwestycję zrealizowało konsorcjum dąbrowskich spółek Nowak-Mosty i Complex Dąbrowa Górnicza. Koszt poniesiony przez miasto to 149,8 mln zł brutto, z czego 82,5 mln zł to dofinansowanie: 56,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz 26 mln zł z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przedsięwzięcie prowadzone było wspólnie przez miasto i PKP PLK S.A.

Czytaj więcej

Rekreacja

Rusza sezon kąpielowy nad Pogoriami. Nie zapominaj o zdrowym rozsądku i bezpieczeństwie

Wiadomości

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Szpakowej i ul. Rudnej

Rekreacja

Kibicuj biało-czerwonym w Fabryce Pełnej Życia