Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
2 stycznia 2023

Kulturalny początek roku w Pałacu Kultury Zagłębia

Drukuj

11 STYCZNIA

Sala Teatralna PKZ, g. 18:00

W CIEPLE DŹWIĘKÓW – KONCERT ORKIESTRY MASO Z CHARKOWA

11 stycznia o 18:00 w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej będziemy mogli ogrzać się „W cieple dźwięków” – koncercie najznakomitszych dzieł muzyki klasycznej w wykonaniu Orkiestry MASO z Charkowa pod batutą Jurka Dybała! Wydarzenie będzie połączone z rozdaniem nagród Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza w dziedzinie kultury.

Polonez A-dur Fryderyka Chopina, V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena, czy „Nad pięknym modrym Dunajem” Johanna Straussa to muzyczne arcydzieła, które usłyszymy w dzień rocznicy otwarcia Pałacu Kultury Zagłębia. Na deskach Sali Teatralnej zobaczymy Orkiestrę MASO, czyli Młodzieżową Akademicką Orkiestrę Symfoniczną Ukrainy „Słobożański” z Charkowa, która jest pierwszą i jedyną orkiestrą młodzieżową w Ukrainie.

Orkiestra MASO powstała w 1994 i od tamtego czasu wzbogacała życie swojego kraju, odnosząc sukcesy na międzynarodowych i krajowych konkursach, a także dając cotygodniowe koncerty dla charkowskiej publiczności – do momentu inwazji Rosji na Ukrainę. Zespół, składający się z najwybitniejszych młodych ukraińskich muzyków, stracił podstawy swojej egzystencji i funkcjonowania w mieście szczególnie dotkniętym przez wojnę. Przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, orkiestra znalazła swój nowy artystyczny dom w Polsce. Na początku w Międzynarodowym Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, następnie w Lublinie, Zakopanem, Wrocławiu i Szklarskiej Porębie. Obecnie orkiestra rezyduje w Katowicach, gdzie funkcjonuje pod skrzydłami Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, dając koncerty przy wsparciu organizacyjnym Stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius Polska oraz merytorycznym Jurka Dybała – dyrygenta, animatora życia kulturalnego, muzyka Filharmoników Wiedeńskich.

To właśnie pod dyrekcją Jurka Dybała w Pałacu Kultury Zagłębia, 11 stycznia o 18:00, Orkiestra MASO z Charkowa wykona największe dzieła muzyki klasycznej, prezentując twórczość Beethovena, Chopina, Straussa, Moniuszki i Myrosława Skoryka.

Bilety w cenie: 30 zł

13 STYCZNIA

Galeria Sztuki PKZ, g. 18:00

NIEPOWTARZALNI – WYSTAWA FOTOGRAFII MARKA WESOŁOWSKIEGO

Każdy z nas jest inny i wyjątkowy – to myśl przewodnia wystawy fotografii Marka Wesołowskiego pt. „Niepowtarzalni”, która prezentować będzie cykl portretów-spotkań w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Ekspozycja potrwa od 13 stycznia do końca lutego.

Marek Wesołowski to fotograf od urodzenia związany z Dąbrową Górniczą, Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, autor wielu wystaw indywidualnych, współautor projektu Twórcy Kultury Śląskiej, a od 2017 także fotograf Pałacu Kultury Zagłębia, który relacjonuje najważniejsze wydarzenia okiem obiektywu. Swoim aparatem potrafi tworzyć porywające pejzaże, przenoszące do marzeń sennych kadry z przydomowego ogródka, implozyjne obrazy roślin, a także czarno-białe portrety, będące częścią otwartego projektu „Niepowtarzalni”, który pojawi się w pałacowej galerii.

– Życie jednego człowieka w skali wszechświata to zaledwie mały rozbłysk. Ale ludzkość będąca sumą tych rozbłysków, to struga światła płynąca z przeszłości w przyszłość. Ta myśl, sformułowana przez Paco Rocę w książce „Powrót do Edenu”, moim zdaniem doskonale oddaje charakter wystawy zdjęć Marka Wesołowskiego – mówi Małgorzata Malinowska-Klimek, kuratorka wystawy.

Marek Wesołowski sportretował osoby, które zna. Pozwoliło mu to na stworzenie niezwykłej atmosfery, ta z kolei wpłynęła na modeli, z których część zrezygnowała z pozowania, zapraszając artystę w nieco bardziej prywatny świat. Głównym celem wystawy „Niepowtarzalni” jest spojrzenie bez oceniania w oczy drugiej osoby, jej twarz, i znalezienie w nich wyjątkowości, bo – jak twierdzi artysta – każdy z nas nosi w sobie swój własny świat.

Wernisaż wystawy już 13 stycznia o 18:00 w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia. Ekspozycja będzie dostępna od wtorku do piątku, w godz. 12:00–19:30, oraz w wybrane soboty i niedziele do końca lutego.

Wstęp wolny

Czytaj więcej

Wiadomości

Koleje Śląskie ze specjalną ofertą na wakacje

Wiadomości

Skrzyżowanie al. Róż/Legionów Polskich otwarte

Kultura

Graj i odkrywaj historię miasta

Wiadomości

Maturzyści poznali wyniki egzaminu