Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
2 maja 2023

Kruk z Pogorii

Drukuj

Wielką niespodziankę dla fanów rocka przygotował dąbrowski zespół Kruk wraz z Wojtkiem Cugowskim. Właśnie ukazała się płyta z koncertem zarejestrowanym nad Pogorią III.

Podczas zeszłorocznego festiwalu „Rock Pogoria” świetnie bawiło się ponad 8 tysięcy osób. W Dąbrowie Górniczej zagrał wówczas Kult z Kazikiem Staszewskim, Puppet Queens oraz Kruk & Wojtek Cugowski. Efekt? Kilkanaście dni temu do sklepów muzycznych trafiła płyta dokumentująca tamten występ tej ostatniej formacji.

Jak się okazuje, decyzja o wydaniu albumu „Live at Rock Pogoria” była całkowicie spontaniczna.

– Pomimo świadomości, że gramy u siebie, nie mieliśmy pojęcia, że nasz koncert tak dobrze wypadnie i że zostaniemy tak rewelacyjnie przyjęci przez publiczność – mówi Piotr Brzychcy, gitarzysta i lider Kruka.

– Zagraliśmy wtedy w całości materiał z płyty „Be There” plus kilka utworów z repertuaru naszego ukochanego zespołu Deep Purple. Dzień po koncercie, gdy te wszystkie emocje jeszcze nie opadły, zadzwonił do mnie nasz realizator Olek Boroń. Mówił, że nagrał cały koncert, odsłuchał go i uważa, że powinniśmy to wydać w formie albumu koncertowego. Poczułem, że ten pomysł jest znacznie ciekawszy, niż gdybyśmy przygotowywali się przez długi czas i wyszli na scenę ze świadomością, że nagrywamy. Dlatego jesteśmy maksymalnie autentyczni na tym nagraniu, a radość jaką w sobie mamy grając, wręcz wylewa się z głośników – dodaje pochodzący z Dąbrowy Górniczej muzyk.

Podczas „Rock Pogorii” świetny kontakt z publicznością złapał Wojtek Cugowski, który z Lublina przyjeżdża do naszego miasta, by wspólnie z pozostałymi członkami Kruka szlifować rockowe riffy podczas prób, m.in. w Pałacu Kultury Zagłębia.

 Płyta studyjna jest już dwa lata za nami, kwestią czasu było więc wydanie albumu koncertowego. Ten band brzmi najlepiej właśnie w takim środowisku: na żywo na scenie – mówi Wojciech Cugowski.

Wydanie płyty „Live at Rock Pogoria” jest nie tylko wydarzeniem muzycznym, ale również znakomitą promocją miasta. W towarzyszącej krążkowi książeczce znajdziemy zdjęcie doskonale znanej mieszkańcom ławeczki Jimi’ego Hendrixa oraz tekst zachęcający do odwiedzin Dąbrowy Górniczej.

– Zeszłoroczny koncert „Rock Pogoria” był sukcesem muzycznym, organizacyjnym, frekwencyjnym i promocyjnym. Impulsem do jego organizacji były słowa Kazika Staszewskiego, który w jednym z wywiadów zachęcał do odwiedzin Dąbrowy, w której „jest jak na Mazurach”. Dlatego jako miasto bardzo się cieszymy, że projekt ten znalazł kontynuację w postaci płyty – podkreśla Michał Syska, pełnomocnik prezydenta ds. marki miasta, kultury i sportu.

Oczywiście oficjalna prezentacja płyty z udziałem fanów nie mogła odbyć się gdzie indziej niż w Dąbrowie Górniczej. W restauracji Domolo tuż przy Pogorii III muzycy Kruka przygotowali niespodziankę dla miłośników dobrego rocka, podpisując płyty i pozując do zdjęć. A już 12 czerwca podczas festiwalu „Hard Rock Heroes” w Krakowie zagrają na jednej scenie ze swymi muzycznymi idolami – zespołem Deep Purple.

Fot. Marek Wesołowski

Czytaj więcej

Strona główna

Metropolia zachęca do zakładania ogrodów deszczowych

Wiadomości

Metrorower w Dąbrowie Górniczej od sierpnia [MAPA]

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Hybrydy dla policji z miejskim dofinansowaniem