Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
26 marca 2018

Konkurs z wodą w tle rozstrzygnięty

Drukuj

Poznaliśmy laureatów konkursu filmowego zorganizowanego przez Dąbrowskie Wodociągi dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z Dąbrowy Górniczej. W tym roku odbył się pod hasłem „Woda nas kręci”. Zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 22. W konkursowych zmaganiach uczestniczyło w sumie ponad 30 szkół. Nagrody wręczono 22 marca, w Światowym Dniu Wody, podczas uroczystej Gali Filmowej w Pałacu Kultury Zagłębia, w której wzięło udział kilkaset młodych filmowców.

Rywalizacja była zacięta, ale zabawa przy tym znakomita. Zakończył się konkurs filmowy, który Dąbrowskie Wodociągi po raz drugi zorganizowały dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie włożyli dużo serca w tworzenie filmów o tematyce wodnej, dlatego wybór tych najlepszych był bardzo trudny.

– Uczniowie nadesłali w tym roku kilkanaście niezwykłych filmów z wodą w roli głównej. Choć celem konkursu jest przede wszystkim zabawa i umożliwienie realizacji pasji młodych reżyserów, scenografów, aktorów i producentów filmowych, to poziom nadesłanych prac był po raz kolejny bardzo wysoki – mówił Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów i przewodniczący jury konkursu. – To daje też jasny obraz tego, jakie jest to nasze dąbrowskie pokolenie młodych osób. Jest ambitne, pomysłowe, z niesamowitą wyobraźnią. A przy tym wszystkim uczniowie są osobami odpowiedzialnymi za nasze wspólne dobro, jakim jest woda i cała przyroda – dodał.

Konkurs filmowy wygrała Szkoła Podstawowa nr 22. W swoim filmie pokazała, jak ważna jest woda w codziennym życiu każdego człowieka. Jurorom spodobała się prosta konstrukcja fabularna filmu, melodyjna ścieżka dźwiękowa i obraz, który bez użycia słów przekazuje widzom przesłanie filmu. Uczniowie w nagrodę pojadą na wycieczkę do centrum nauki i wiedzy o wodzie Hydropolis we Wrocławiu. A szkoła otrzyma tablicę interaktywną.

– Udział w konkursie był dla nas nowym doświadczeniem i zarazem wspaniałą zabawą – mówił Filip Nowak z klasy trzeciej gimnazjalnej w Szkole Podstawowej nr 22. – Chcieliśmy przedstawić wodę jako niezbędną do codziennego życia. Dzięki projektowi uczyliśmy się także pracy w zespole – dodała Patrycja Nowak, uczennica tej samej klasy.

Drugie miejsce przyznano Szkole Podstawowej nr 18. Uczniowie skupili się na pokazaniu skutków zanieczyszczenia wody wytworzonych przez człowieka, co stanowi jeden z największych problemów współczesnego świata. Jury zachwycił dynamiczny montaż oraz scenariusz filmu, dzięki któremu aktorzy mieli możliwość pokazania pięknych, artystycznych kreacji. Szkoła nagrodzona została wycieczką do Centrum Edukacji Teatralnej w Krakowie. Trzecią nagrodę zdobyła Szkoła Podstawowa nr 7. Film nakręcony przez uczniów został bardzo dobrze oceniony m.in. ze względu na sprawnie prowadzoną narrację w nowoczesnym stylu. Uczniowie za trzecie miejsce otrzymali bilety do kina.

– Nad filmem pracowaliśmy bardzo sprawnie z bardzo dobrą montażystką. Uczniowie mają w małym palcu nowe technologie i tematykę wodną. Wiedzę zdobywają nie tylko na lekcjach, ale też na dodatkowym zajęciach z kółka ekologicznego – wyjaśnił Marcin Rybałtowski, opiekun grupy gimnazjalistów ze Szkoły Podstawowej nr 7.

Wyróżnienie powędrowało do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Film zwrócił uwagę jury ze względu na bogactwo pokazywanych przestrzeni, różnorodność aktorskich kreacji i oryginalną scenografię. Uczniów nagrodzić mogli również internauci. Za najciekawszy uznali film Szkoły Podstawowej nr 8.

Hasło tegorocznych zmagań konkursowych brzmiało „Woda nas kręci”. Uczniowie mieli za zadanie nakręcić filmy przedstawiające tematykę wody w różnych aspektach, w tym m.in. roli wody w życiu człowieka, wody jako bogactwa natury, dostępności wody i ochrony zasobów wodnych. Prace oceniali: Mieczysław Herba – reżyser, scenarzysta i fotograf, współautor scenariusza do filmu „Pogoda na jutro” w reż. Jerzego Stuhra oraz Krzysztof Kusz – autor zdjęć do filmu „Zenon” w reż. Huberta Klimko-Dobrzanieckiego i projektów telewizyjnych w TVP, TVN, Polsat oraz agencji Reuters i Tv Polvision w USA.

– Poziom artystyczny konkursu był bardzo wysoki, dlatego też wybór najlepszych filmów był trudny. Widać duże zaangażowanie uczniów w tworzenie filmów – skomentował wyniki zmagań reżyser Mieczysław Herba, będący w konkursowym jury.

Uroczysta Gala, podczas której rozstrzygnięto konkurs i wręczono nagrody, odbyła się w Pałacu Kultury Zagłębia 22 marca, czyli w przypadający wówczas Światowy Dzień Wody.

Filmy do zobaczenia na stronie: https://www.konkursfilmowy2018.dabrowskie-wodociagi.pl/

9

Czytaj więcej

Wiadomości

Nasza Europa, czyli z kulturą przez Europę! [Dębowy Maj Festiwal]

Wiadomości

Dębowa Gra Miejska [Dębowy Maj Festiwal]

Wiadomości

Europejski Kapsel Cup [Dębowy Maj Festiwal]

Rekreacja

MKS ostatni raz w rundzie zasadniczej zagra u siebie