Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
23 listopada 2023

Kolejny krok na drodze do modernizacji dworca w Ząbkowicach

Drukuj

Rada Miejska jednogłośnie poparła uchwałę zabezpieczającą środki na wynajem przez miasto powierzchni na dworcu w Ząbkowicach, który ma być zmodernizowany. Jego właściciel, PKP S.A., zyskał tym samym gwarancję, że po kompleksowym remoncie budynek zostanie zagospodarowany i ponownie będzie służył mieszkańcom.

Deklaracja ze strony miasta o chęci wynajęcia części zmodernizowanego budynku pojawiała się w maju 2022 r. Wtedy właśnie kolejowa spółka zdecydowała się wpisać remont do Programu Inwestycji Dworcowych. Od tego czasu prowadzone były też rozmowy o warunkach wynajmu i przede wszystkim o tym, co może znaleźć się w odnowionym obiekcie.

– Teraz, przyjmując uchwałę, potwierdziliśmy naszą wolę wynajmu i opłaty czynszu. Dzięki temu PKP może zlecać prace projektowe i budowlane. Zależy nam na tym, aby przywrócić temu budynkowi funkcje dla mieszkańców. Na dworzec powinny wrócić kasy biletowe i poczekalnia. Rozmawialiśmy z Pocztą Polską, aby ulokowała tu swoją placówkę. Na pierwszym piętrze chcemy stworzyć przestrzeń dla mieszkańców, którzy swoje pomysły co do tego miejsca przekazywali m.in. podczas konsultacji społecznych – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent miasta.

– Z względu na rozmiar przedsięwzięcia, rozmowy z PKP były długie i niełatwe. Podczas spotkań czy wymiany korespondencji wypracowywaliśmy satysfakcjonującą obie strony wersję porozumienia. Ostatecznie doszliśmy do konsensusu i teraz można zrobić kolejny krok do urzeczywistnienia tych ustaleń – tłumaczy Ewa Fudali-Bondel, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rozwoju gospodarczego.

W najbliższym czasie PKP S.A. ma wyłonić wykonawcę, który przeprowadzi prace zabezpieczające w zniszczonym i nieużytkowanym budynku.

– Budowa dworca ruszyła w 1867 r. Ten obiekt ma ważny aspekt historyczny, architektoniczny, ale również sentymentalny. Wokół niego rozwijały się Ząbkowice. Teraz przyszedł czas, aby znów służył mieszkańcom. Modernizacja to nie ma być sztuka dla sztuki, ale działanie, które przywróci temu miejscu życie. Są koncepcje na zagospodarowanie dworca, które szczegółowo będziemy konsultować z mieszkańcami – mówi Piotr Bobrowski, radny miejski.

Otoczenie ząbkowickiego dworca w ostatnich latach pozytywnie się zmieniło. Miasto i PKP wybudowały tunel pod torami przy stacji, który pozwala sprawnie i bezpiecznie dostać się na perony, a także przemieszczać się między częściami dzielnicy. Przy budynku powstał parking i zatoka autobusowa. Dąbrowski samorząd ma w planach kolejne działania w tym rejonie, związane z uporządkowaniem i modernizacją terenu, który można pozyskać od kolei. Pozwoliłoby to m.in. na utworzenie tam centrum przesiadkowego z prawdziwego zdarzenia, z większą liczbą miejsc parkingowych i stanowiskami dla autobusów.

Dobrym przykładem współdziałania samorządu Dąbrowy Górniczej i PKP jest dworzec w centrum miasta, który od października służy podróżnym. Gruntownie wyremontowała go kolejowa spółka, a miasto wynajmuje tam pomieszczenia, które właśnie są adaptowane i wkrótce przeniesie się do nich Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości.

Czytaj więcej

Wiadomości

Pociągi i komunikacja miejska na jednym bilecie

Rekreacja

Koszykarze grają w turnieju finałowym

Kultura

Weekend w mieście

Ścieżka wokół Pogorii III zostanie oświetlona