Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
4 września 2023

Europejskie Dni Dziedzictwa

Drukuj

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa w Dąbrowie Górniczej odbędzie się Przemysłowa Sztafeta Pokoleń i Dzień Chemika.

Dąbrowa Górnicza jest miastem, które wyrosło na przemysłowych tradycjach. W tym roku przypada 100 rocznica katastrofy w kopalni „Reden”. Z tego powodu ożywiamy pamięć o przemysłowych korzeniach miasta.

W centrum Dąbrowy Górniczej zlokalizowane były m.in. kopalnia „Reden”, huta stali „Katowice” i fabryka obrabiarek „Defum”. Zdeterminowało to układ urbanistyczny miasta. Po epoce przemysłowej szansą na pobudzenie centrum okazała się rewitalizacja terenów do tej pory niedostępnych dla mieszkańców, zajmowanych przez zlikwidowane fabryki. Tereny po kopalni „Reden” stopniowo zasypano i utworzono Park Hallera. W obiektach fabryki „Defum” powstała przyjazna przestrzeń publiczna – „Fabryka Pełna Życia” z deptakiem łączącym dworzec kolejowy i Pałac Kultury Zagłębia.

 

Program Przemysłowej Sztafety Pokoleń:

 • 10 września, godz. 10.00-18.00

Muzeum Miejskie Sztygarka

10.00, 11.00, 12.00, 13.00 Zwiedzanie Kopalni Ćwiczebnej – prosimy o rezerwację tel. 32 726 41 85

10.00-15.00 Zwiedzanie Muzeum

12.00 Spacer Śladami powieści „Czarne skrzydła” Juliusza Kadena Bandrowskiego, przewodnik czeka w holu głównym Muzeum, skąd wycieczka przejdzie przez poszczególne punkty historyczne do Pałacu Kultury Zagłębia, gdzie uczestnicy będą mogli zobaczyć projekcję filmu „Czarne Skrzydła”. Zapisy prosimy kierować na adres sekretariat@muzeum-dabrowa.pl lub tel. 32 726 41 85.

Fabryka Pełna Życia

10.00, 12.00 Spacer botaniczny

11.00-13.00 Protoprzemysł – warsztaty przędzenia wełny z prelekcją

16.00-17.00 Warsztaty nauki tradycyjnych tańców śląskich i zagłębiowskich, prowadzenie Kapela Fedaków

17.00-18.00 Koncert z potańcówką Kapela Fedaków

Pałac Kultury Zagłębia

13.30-15.40 Projekcja filmu „Czarne skrzydła”, wprowadzenie wygłosi dr Marcin Skorek.

Szanowni pracownicy dawnych dąbrowskich fabryk! Podczas „Przemysłowej sztafety pokoleń”, Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego przeprowadzi nagrania Waszych wspomnień. Prosimy umawiać się telefonicznie nr tel. 32 726 41 85.

Dzień Chemika w Domu Kultury Ząbkowice

 • 16 września

W Dąbrowie Górniczej w Domu Kultury Ząbkowice, zorganizujemy wyjątkową imprezę z wystawą szkła z HSG Ząbkowice, wykładem, pokazem filmowym, która połączy przemysłowe tradycje regionu ze współczesną potrzebą zaznaczenia rangi dziedzictwa regionalnego.

„Dzień Chemika” to wyjątkowa lekcja historii z przemysłowej przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego, Dąbrowy Górniczej i hut szkła, która ma wymiar symboliczny historycznie został on uchwalony przez Radę Ministrów i Centralą Radę Związków Zawodowych dnia 9 stycznia 1964 roku. W tym dniu odbywały się wszelkie uroczystości w zakładach przemysłu chemicznego, ceramicznego, szklarskiego i papierniczego.

11.00-20.00 wystawa szkła z Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach, z niebywałą atrakcją jaką jest największy świecący witraż projektu Jana Sylwestra Drosta.

14.00-15.00 wykład „Szklane Zagłębie” dr Kaliny Bańki – Kulki będzie się odnosił do regionalnego dziedzictwa; projektantów i projektantek, artystów i artystek szkła związanych z regionem Zagłębia Dąbrowskiego. Punktem wyjścia stanie się bogate wzornictwo huty HSG Ząbkowice.

Kalina Bańka–Kulka, urodzona w 1989 roku w Dąbrowie Górniczej, absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2013 roku jest pracownikiem dydaktycznym (obecnie na stanowisku adiunkta). Współtworzy Pracownię Witrażu i Działań graficznych w szkle na macierzystej uczelni. Zrealizowała dziesięć wystaw indywidualnych oraz wzięła udział w kilkuset wystawach szkła w kraju i za granicą (m.in.: U.S.A, Włochy, Dania, Niemcy, Bułgaria, Estonia, Holandia, Litwa, Czechy). Jest laureatką kilkunastu konkursów zarówno krajowych jak i międzynarodowych z zakresu szkła, designu i grafiki.

16.00-17.00 pokaz filmu o Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice.

18.00-20.00 spotkanie integracyjne byłych pracowników huty, uczestników wydarzenia w atmosferze świętowania i zabawy przy grillu.

 

Projekt Europejskich Dni Dziedzictwa w Domu Kultury Ząbkowice powstał w partnerstwie z Pałacem Kultury Zagłębia. Wydarzenie dofinansowane ze środków konkursowych w ramach Kultury i Sztuki z Miasta Dąbrowy Górniczej na rok 2023.

Czytaj więcej

Wiadomości

Koleje Śląskie ze specjalną ofertą na wakacje

Wiadomości

Skrzyżowanie al. Róż/Legionów Polskich otwarte

Kultura

Graj i odkrywaj historię miasta

Wiadomości

Maturzyści poznali wyniki egzaminu