Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
26 stycznia 2023

Dzień otwarty w ZUS. Przyjdź po login i hasło do logowania na PUE

Drukuj

Od stycznia 2023 roku wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS. W sobotę 28 stycznia podczas dnia otwartego w oddziałach ZUS w Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Sosnowcu i Zawierciu będzie można pobrać hasło i login oraz zapoznać się z funkcjonalnością profilu.

Na dzień otwarty ZUS zaprasza osoby, które nie założyły do tej pory profilu na PUE ani nie upoważniły do roli płatnika innej osoby oraz płatników, którzy mają utworzony profil na PUE z urzędu albo stracili dane do logowania.

Wszystkim wymienionym ZUS wygeneruje nowe hasło tymczasowe, które następnie płatnik zmieni na swoje własne. Warunek: okazanie dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu) oraz posiadanie adresu email i telefonu komórkowego.

– Z pomocy pracowników ZUS będą też mogły skorzystać osoby, które założyły profil na PUE, ale go nie potwierdziły. Te osoby mogą w sobotę przyjść do naszych placówek, by przy pomocy dokumentu tożsamości „zaufać” profil osoby, której dotyczy. Tylko potwierdzony profil na PUE daje możliwość korzystania z jego pełnej funkcjonalności – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

– Posiadanie aktywnego i potwierdzonego profilu na PUE ZUS ma wiele zalet. Przede wszystkim tą drogą można kontaktować się z ZUS-em, przekazywać przez e-płatnika dokumenty rozliczeniowe i zgłoszeniowe oraz wnioski. Przez PUE możemy także odbierać korespondencję z ZUS, w tym wnioskowane zaświadczenia, np. bardzo popularne zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek – wylicza Beata Kopczyńska.

Co istotne, na profil płatnika trafiają zwolnienia lekarskie i informacje, które z mocy prawa są przekazywane tylko elektronicznie. Bez profilu PUE pracodawca nie będzie miał szybko wiedzy o niezaplanowanych nieobecnościach pracowników, czyli chorobowym,  a to może komplikować zarządzanie biznesem, zwłaszcza w niewielkich firmach.

Ponadto już dziś istnieją przepisy, które wskazują, że jedynym sposobem przekazywania przez ZUS niektórych informacji do płatników składek jest forma elektroniczna. Dotyczy to np. zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Czytaj więcej

Strona główna

Masz problem? Zadzwoń!

Rekreacja

MKS pokonuje kolejną przeszkodę na drodze do play off

Biznes

W DIP o dofinansowaniu na rozpoczęcie działalności

Wiadomości

Ważny etap budowy nowej drogi w kierunku Gołonoga. Objazd do ulicy Kolejowej [MAPA]