Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
8 stycznia 2019

Dzieciaki w akcji

Drukuj

„Dzieciaki w akcji. Miasto na OPAk” to inicjatywa na rzecz tworzenia warunków i przestrzeni dla realizacji, zawartego w Międzynarodowej Konwencji o Prawach Dziecka, prawa dzieci do partycypacji i wyrażania własnych opinii oraz bycia wysłuchanym. W ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich FIO 2018, projekt realizuje Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw Komitywa w partnerstwie z dąbrowskim Urzędem Miejskim. Głównym celem jest zapoznanie dzieci w wieku szkolnym z pojęciami partycypacji i rewitalizacji oraz wyjaśnienie procesów im towarzyszących w kontekście miasta oraz najbliższego otoczenia.

Blisko 170 uczniów z dąbrowskich szkół podstawowych bierze udział w warsztatach i twórczych aktywnościach. Poprzez zabawę, wspólną badawczą przygodę i rozwiązywanie problemów w działaniu wspólnie z dziećmi poznają i odkrywają „jak działa” miasto, uczą się odpowiedzialności za jego kształtowanie, uwrażliwiają na otoczenie oraz zachęcają i inspirują do wykazywania inicjatywy obywatelskiej już od najmłodszych lat.

Dzieciaki w akcji to warsztatowa przestrzeń, mini spacery badawcze i spotkania z ekspertami. To poczucie sprawstwa i wspólnoty. Podczas zajęć rozmawiają, słuchają się, współpracują, dyskutują, omawiają, wymyślają, prezentują, zabierają głos, pytają, odpowiadają, a przez to nabierają przekonania, że na wiele spraw, bez względu na wiek, mogą mieć i mają wpływ.

Koniec roku kalendarzowego zbiegł się z zakończeniem pierwszego etapu projektu. Za nami warsztaty pt. Partycypacja i rewitalizacja? A co to?” oraz mini spacery badawcze. W tym czasie mieli okazję poważnie omówić i zastanowić się czego, zdaniem najmłodszych mieszkańców Dąbrowie Górniczej brakuje, co im się podoba a co należałoby zmienić lub poprawić.

Ideą projektu jest współdziałanie dzieci i dorosłych na równej płaszczyźnie i w partnerskim układzie „mistrz – mistrz”, we wzajemności, dialogu, kulturalnej, społecznej relacji. Stawiając na rozwój naturalnej, twórczej aktywności młodych ludzi poprzez radość działania, radość tworzenia i radość poznawania organizatorzy umożliwiają pełne, spontaniczne zaangażowania, uczą współpracy, tworzą bezpieczną przestrzeń dla rozwijającej obie strony, dorosłych i dzieci, wymiany myśli, doświadczeń i wrażeń.

 

W najbliższym czasie zaplanowano twórcze i praktyczne zajęcia w ramach „Pracowni Projektowania na OPAk” oraz spotkania z architektami i projektantami. W efekcie powstaną projekty i prototypy obiektów małej architektury według pomysłów dzieci. Wszystkie na pewno zostaną zaprezentowane a najlepsze zrealizowane. Spostrzegawczość dzieci, ich refleksje, wiedza, pomysły, konkretne i trafne propozycje rozwiązań, zaangażowanie, pomysłowość, ciekawość świata, nieustępliwość w dążeniu do celu, kreatywność, kompetencja (dość często niedoceniane) dają pewność, że o „Dzieciakach w akcji” będzie się mówić wiele dobrego.

Na bieżąco działania można śledzić obserwując dedykowaną projektowi stronę pt. „Dzieciaki w akcji” na popularnym portalu społecznościowym FB.

Dlaczego jako temat wybrali partycypację i rewitalizację szytą na dziecięcą miarę? Bo oddając dzieciom głos i pole do działania, inwestują w przyszłych aktywnych i zainteresowanych sprawami swojej społeczności obywateli. Projekt zakończy miejska impreza piknikowa pt. „Miasto na OPAk” zaplanowana na koniec roku szkolnego.

Czytaj więcej

Rekreacja

MKS buduje drużynę na nowy sezon

Wiadomości

MOPS przyjmuje wnioski o dodatek węglowy. Można je złożyć również elektronicznie

Strona główna

Urodzinowy weekend w mieście

Wiadomości

Dąbrowa Górnicza jako miasto ma 106 lat, ale jej historia jest dłuższa